Okunma

Rusya Beğenmediği Siteleri Kapatıyor


14 Mart 2014 Cuma 14:00
Rusya Beğenmediği Siteleri Kapatıyor

Karadeniz’e sınırı olan Kırım‘ın Ukrayna’dan ayrılarak Rusya’ya mı bağlanacağının netlik kazanması için ülkede gerçekleştirilecek bir referandum söz konusu ve bu referandumun 16 Mart‘ta gerçekleştirilmesi planlanıyor. Tansiyon gerek Kırım‘da gerekse de Ukrayna‘da adeta doruk noktada. Bununla  birlikte Rusya‘nın bu referanduma izin vermeyeceği ve Kırım‘ı işgal edeceği yönünde emareler sergilediği görülüyor. Bunun nedeni parlamentonun Rusya’ya bağlanma yönünde karar alması olarak gösteriliyor.

Dünya basınına da yansıyan haberlerde Rusya‘nın Kırım sınırına 30-40 bin arası asker gönderek tatbikat yaptığı biliniyor. Belirsizlik had safhada ve tam da bu noktada her an Kırım‘a on binlerce askerle girilebilecek noktada gerçekleşen Rus askeri tatbikatını eleştiren, ağırlıklı olarak muhalefet tarafındaki bazı Rus internet haber platformları mahkeme kararıyla yasaklandı. Gerekçe olarak ise halkı Rusya politikalarına karşı gösteri yapılmasına teşvik edilmesi gösterildi. Yasaklı siteler arasında bazı aktivistlerin kişisel siteleri de var.

Yasaklılardan bazıları

Yasaklanan siteler arasında Ej.ru, kasparov.ru ve Grani.ru başı
çekiyor. Satranç şampiyonu Garry Kasparov’un web sitesi olan
kasparaov.ru’nun kapatılması ise gayet normal karşılanabilir. Kasparov, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’e karşı olduğu bilinen Rusya’daki en önemli kişiler arasında. Bu siteler Rusya‘daki internet servis sağlayıcılar tarafından engellenirken, Rusya dışında ilgili platformlara girebilmek mümkün.

Gelişmeler kaygıyla izleniyor

Rusya devlet başkanının gerçekleşme ihtimali yüksek Kırım müdahalesine yönelik olumsuz mesajlar veren sitelerin yayını sonlandırması dünya basınında tepkiyle karşılandı. Gelişmeler kaygıyla izleniyor.

:: Rusya’daki sansürlerle ilgili ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Rusya Beğenmediği Siteleri Kapatıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  1.Rusya hiçbir zaman gelişmiş bir ülke olmadı.hala gelişmekte olan ülkeler arasında.
  2.Hele ki Rusya hiç demokratik bir ülke olmadı.Olograşiler tarafından yönetilen bir ü***** güç sağlayan doğal kaynakları ve askeri güçtür.petrol fiyatları eski haline gelsin kaplan ne hale geliyor.
  3.Yıllardır Türkiye’de engellemenin sansürün her türlüsü ***** şimdi satın alma havuz oluşturma var.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  güvenlik için alınan önlemler başka birde vatandaşın haber alma vb özgürlüklerini kısıtlama başka bizde de durum çok parlak değil :S

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç bi şey görmemiş ergenlerde aynı Türkiye diyebiliyor veya kendisini başkalrından çok daha zekî sanıp artık gözünüzü açın diyebiliyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Demek ki neymiş Dünyanın en gelişmiş ülkeleri bile yeri geldiginde Türkiye gibi ulusal güvenligini korumak adına önlemler alabiliyormuş..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  aynı türkiye

 6. SDN Okuru dedi ki:

  amerika üs kurmak istiyor rusya hayır diyor bakalım ne ler olcak

 7. tahir40 dedi ki:

  Bizde de yeni yasayla Tayyib Aga istedigi siteyi ve içerği istediği an engelletebilir, sonrasında mahkemeye taşıması gerekiyor ama o da sorun değil, sonuçta adamlar istediği davaya hakimlerini savcılarını atayabiliyor ve ülkemizde davalar 5-10 yıl sürdüğünden hepten sansür ben söyleyim…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde de durum o kadar farklı değil. Muhalif bir milletvekiline kişisel sitenizdeki içeriği kaldırın deyip, sonrasında olay basına yansıyıp tepki görünce yanlışlık olmuş diyen bi denetleme(!) kurulumuz var…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  bizde en azından vicdan var.

  bu arada sayın editör bi haber okudum ingiltere ulusal güvenliği tehdit eden youtube kanalları için flag teami kurmuş? bi araştırırsanız baya bi ilginçti.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkemizin geleceği değil, şu anı böyle zaten. Açın şu gözleri artık!

 11. selcukpnar dedi ki:

  Bizde en azında beğenilmeyen siteler kapanmıyor.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  @kanalistanbul: asıl soru rusya, türkiye’mi oluyor?
  @c0lin : amerikada diziler var da bizde çok mu farklı durum

 13. c0lin dedi ki:

  Amerika’da da böyle olur dicem ama adamları kör etmişler dizilerle filmlerle talkshow programlarıyla hipnotize edilmiş. Rusya da pek yok o bakımında insanlar internetten birşey arayış biçimindeler farkındalar bazı şeylerin. Yanlışmıyım (:

 14. faruksio dedi ki:

  Umarım ülkemizin geleceği de böyle olmaz.

 15. kanalistanbul dedi ki:

  Rusya İran mı oluyor?!.

" Rusya Beğenmediği Siteleri Kapatıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rusya Beğenmediği Siteleri Kapatıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rusya Beğenmediği Siteleri Kapatıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "