Rusya Devlet Başkanı Putin’den Huawei açıklaması!


07 Haziran 2019 Cuma 21:45
Rusya Devlet Başkanı Putin’den Huawei açıklaması!

Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan ambargolardan Huawei’nin kurtulabilmesi için şu anda gözler 28-29 Haziran tarihlerinde Japonya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek olan G20 Zirvesi‘ne çevrilmiş durumda.

ABD ve Çin devlet adamlarının bir araya geleceği zirvede, ikili ilişkiler konusunda olumlu kararlar alınması ile ambargo kalkabilir. Ancak, olumsuz bir tablo çıkması halinde Huawei’yi daha zor günlerin beklediği düşünülüyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin Huawei açıklaması ile gündemde!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nun ikinci gününde dünya genelinde yaşanan gelişmelere dair bazı açıklamalar yaptı. Putin’in değindiği konulardan birisi de, Huawei oldu.

Rusya Devlet Başkanı Putin Huawei açıklaması ile gündemde

Huawei için “ABD’nin Huawei’yi küresel pazarın dışına atma çabası var. Bazıları bunu teknolojik savaş olarak adlandırıyor.” ifadelerini kullanan Putin, ABD hükümetinin ve ABD merkezli teknoloji şirketlerinin bu nedenden ötürü Huawei’ye savaş açtığını belirtiyor.

Tabi, ABD merkezli teknoloji şirketleri kısmı tamamen tartışmaya açık. Başta Google olmak üzere Qualcomm’dan ARM’a kadar tüm şirketlerin ABD hükümetini karşısına almamak için ambargo uygulamak zorunda olduğu biliniyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

31 yorum - “Rusya Devlet Başkanı Putin’den Huawei açıklaması!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sana ne

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Birisi Huawei. Elinden tutsun

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Rusya bize destek, dünyanın güvenliğini düşünüyorculara ithafen. Osmanlı Rus savaşlarını unutmamak lazım. Yeni kurulan veya rejim değiştiren her ülke ilk zamanlarında diğer devletlere destek olmuştur. Rusya da, ABD de, hatta Kaddafi Libyası da böyledir. Amaç destek toplamaktır. Hala duygusal bakıyoruz olaylara. Yok Rus sever, yok Alman sever. Hiç bir ülke sizin kara kaşınıza kara gözünüze iş yapmaz. Onu bi tek biz yaparız. Herkes rasyonel olarak kendi çıkarını düşünür. Neden Samsung, Xiaomi değil de Huawei diye düşünmek lazım. İnsanlardan topladığı bilgiler ve gizlilik konusunda hiç güven vermediği, aynı zamanda telif hakkı kurallarına asla riayet etmediği için. Batının sömürgeciliğini sevmem ama doğu blokunun sömürgeciliğinden nefret ederim. Dünya tarihinde batı hep yargılanmıştır, her adımlar aslında göz önündedir. Ama kapalı kutu doğu ülkelerinin mağduriyet kisvesi altında yemediği halt yok. Facebook Rus ya da Çinli bir firma olsaydı, gizlilik ihlalleri açısından o aldığı dünya kadar cezayı alacak mıydı acaba? Batıda sömürge var ama hukuk da var. Doğuda sömürge var ama hukuk, etik hiç bir şey yok.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Rusya Amerika ya zorluk çıkarmak için herseyi yapar. S400 leride bize natoyu bölmek için veriyor. Türk’ün Türkten başka dostu yoktur.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Teknoloji yarışını ambargo uygulayarak engellemeye çalışanlara da ambargo uygulamak gerektiğini düşünüyorum. Facebook, google vb. şirketlerin, siyasilerin isteklerine göre uyguladıkları engellemelere yönelik olarak tüm dünya bu olaylara tavır koyarsa, örneğin google yerine yandex vb. arama motoru kullanmayı tercih ederse bir süre sonra bu ambargolar kalkacaktır. Dünya tepki gösterirse süper güç de olsalar ülkelerin bu şekilde ekonomi hamleleri boşa çıkacaktır. Çünkü para her zaman siyasetin önüne geçecektir ve kayıp yaşayan firmalar geri adım atmak zorunda kalacaklardır.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  bu ülkenin kurtuluş savaşı zamanında en büyük desteği Sovyetler olmuştur. Soğuk savaş zamanı salatasını bile Amerikan salatası yaptıran zihniyet, bugün hala Rusları düşman gösteriyor..

  Sınır komşunu ya ekonomik olarak kendine bağlayacaksın ya da en azından dost kalacaksın. Her ikisinin de olmaması için her şey yapılıyor ama biz maalesef göremiyoruz.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Osmanlı Rus savaşlarını unutmamak lazım. Yeni kurulan veya rejim değiştiren her ülke ilk zamanlarında diğer devletlere destek olmuştur. Rusya da, ABD de, hatta Kaddafi Libyası da böyledir. Amaç destek toplamaktır. Hala duygusal bakıyoruz olaylara. Yok Rus sever, yok Alman sever. Hiç bir ülke sizin kara kaşınıza kara gözünüze iş yapmaz. Onu bi tek biz yaparız. Herkes rasyonel olarak kendi çıkarını düşünür. Neden Samsung, Xiaomi değil de Huawei diye düşünmek lazım. İnsanlardan topladığı bilgiler ve gizlilik konusunda hiç güven vermediği, aynı zamanda telif hakkı kurallarına asla riayet etmediği için. Batının sömürgeciliğini sevmem ama doğu blokunun sömürgeciliğinden nefret ederim. Dünya tarihinde batı hep yargılanmıştır, her adımlar aslında göz önündedir. Ama kapalı kutu doğu ülkelerinin mağduriyet kisvesi altında yemediği halt yok.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Hueaeyi hiç kullanmadım bilmem ama sen kalkıpta apple meydan okursan sonun böyle hüsranla dolar huwea

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   hocam sen önce markayı öğren sonra gel.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Belli ki bilgisizsin ne saçmalıyorsun

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Kullanmadığın için böyle konuşuyorsun kardeşim

  4. Ziyaretçi dedi ki:

   Huawei şuanda abdroidin devidir kardeşim bu şirketin gücünden bi haber yorumu yaptığın ablaşılıyor 5 g teknolojisininde öncüsüdür. Dünya pazarını ele geçirmek üzere ayrıca.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Amerikan uşakları gelmiş yorum atmış, diktatör dedigin Putin ülkesinde, sarı kafalı kadar asıp kesmiyor… Ama kime ne anlatiyorsun. Turkiyenin tarihi kardeşi Rusya ve Çindir. Savaş halinde olduklari kadar dost kalmışlardir.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Tejnoloji dostu hayirdir zoruna mi gitti. ABD yandasimisin. Kahrolsun amerika. Putin amca helal

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Komünistler moskovaya

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu işin sonu hiç iyi görünmüyor…

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  iyi ki vestelimiz var, ah be vestel yap stabil bir android de yapışalım sana .emiu miui gibi bir arayüz yap ne olur ki, türkiyedeki geliştiricilere ulaş onları yanına al. çok mu zor ey vestel ?? niye bizi dışarıya mahkum ediyorsun anlamıyorum ..

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Vesteli kendi ülkesinde destekleyen yok doğru düzgün adamlar niye ayrı bölüm açıp masraf yapsın o kadar.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Vestel firması parçaları Çin’den getirsin ve montajını Türkiye de yapsın sadece. Sonra %50 olunca da Yerli Telefon diyoruz…

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Kimlerden medet umuluyor. Zalim ve diktatör Putin mi söylemiş bunu hem de Çin in en buyuk muttefiki… Cok haklı yaaa. Sizin haberler videolarda izlenmesi icin huawei sart tabi piyasaya.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   zalim ve diktatör Putin… bilmiyorsan konu hakkında yorum yapma birader çok mu zor

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Kim zalimmiş? Masum insanları öldüren ABD mi, kendine gerçekten tehdit olduğu için Çeçenistanı bombalamak zorunda kalan Rusyamı?

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Yoksa Türk katili Çin mi?

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Garip. Ne zamandan beri Çin iyi bir ülke oldu? Piyasada ne yapılıyorsa Çin den geliyor. Dünyanın insanı işini kaybetti. Bide dünyanın en demokratik !!! Ülkesi Rusya bilmem ne demiş. Rusya da Putin’e kötü bişi desen sonun hayr olmaz. Resmen muhalefeti olmayan bir ülkedir Rusya. Huawei casus yazılımla dolu bir çöp. Büyük bir cahil kesim neyi niye desteklediğini bilmiyor bile. Korkunç!

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Ya sizin ı phonunuz dünya genelinde bilgi topluyorsa
    Dünyanın insanı işine sahip çıksaydı hazırc ı olmasaydı işini kaybetmeseydi

   2. Ziyaretçi dedi ki:

    Kanıtla

   3. Ziyaretçi dedi ki:

    kesinlikle katılıyorum. duygusal nedenlerle Rusya bizi sever falan diyenler olmuş çok gülüyorum. Batıda hiç olmazsa hukuk var. Facebook a dünyanın cezasını kestiler bilgileri paylaştığı için. Huawei nin casusluğuna kim dur diyecek? Çin mi, Rusya mı? bunlar da en büyük sömürgeler ama bir de hukuk da yok. niye Xiaomi değil de Huawei kimse bunu sormuyor. bi de ruslar çeçenleri haklı olarak bombaladı falan demiş. Rus aşkı gözlerini kör etmiş bunların. Abd on kötüyse çin, rusya elli kötü. ama trump bu konuda milletin yararına iş yapıyor millet anlamıyor. huawei bilgileri satıp casusluk yapmasa Xiaomi gibi kimse dokunmayacak ama mağdur edebiyatıına yatıyorlar. Bizimkilerin de en sevdiği şey mağdur edebiyatı zaten.

    1. Ziyaretçi dedi ki:

     Neden xiaomi değil de Huawei diyenler Xiaomi’nin baz istasyonu üretimi yok. Dünya devi Huawei. Adamlar teknolojiyi geliştirmiş satıyor. Amerika geride kaldığı için resmen çelme taktı. Çin bunun altında kalmaz. Sular ısınıyor.

  4. Ziyaretçi dedi ki:

   Putin olmasa dünyada kan gövdeyi kat be kat fazla götürür… Pislik amerika

  5. Ziyaretçi dedi ki:

   Hahaha allah askina bana huaweinin casus yazilimlarini gostersene rica ediyorum bak bul goster sana arabami satip istediğin telefonu alayim ama gösteremezsen iste ozaman isler degisir;)

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Uygulamayı gözden geçirin makaleye tıklıyorum çöküyor

" Rusya Devlet Başkanı Putin’den Huawei açıklaması! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rusya Devlet Başkanı Putin’den Huawei açıklaması! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rusya Devlet Başkanı Putin’den Huawei açıklaması! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar