Rusya Kendi İşletim Sistemini Geliştirecek!


28 Ekim 2010 Perşembe 19:41
Rusya Kendi İşletim Sistemini Geliştirecek!

Ruslar önümüzdeki yıllara damgasını vuracak gibi görünüyor! Teknoloji alanında özellikle 20. yüzyılın ortalarında Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte girdiği Soğuk Savaş esnasında kendilerini ispat eden Ruslar, şimdilerde teknoloji alanında önemli bir yenilik daha yapmanın yollarını arıyor.

Rusya Hükümeti, tamamen kendilerine ait ulusal bir yazılım sistemi üzerinde çalıştıklarını doğruladı. Açık kaynak kodlu işletim sistemi çekirdeği Linux altyapısını kullanacak olan sistem, tamamen Rus yazılımcılar tarafından geliştirilecek ve sadece hükümetin yetkileri dahilinde kullanılabilecek.

 


Rusya Başbakanı Putin’in aklından neler geçiyor bekleyip göreceğiz

 

Bu projenin arkasındaki sebebin, ülkenin Microsoft’a olan bağlılığını minimuma indirgemek ve daha güvenli, daha düşük maliyetli bir yazılım sistemi kullanmak olduğu belirtiliyor.

Rus yazılımcıların geliştireceği bu sistem, basit bir Linux dağıtımından fazlası olacak. Öyle ki, Rusya Hükümeti’nde görev alan Ilia Ponomarev, bu sistem için 4.9 Milyon Dolarlık bir yatırım yapacaklarını açıkladı.

:: Rusların kendi ulusal yazılım sistemlerini geliştirmeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Rusya Kendi İşletim Sistemini Geliştirecek!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Aslında bu tip çalışmalarıda bizim ülkemizdede etkin bir şekilde yapmamız gerekiyor. Şu an geliştirilmekte olan pardus işletim sistemini devlet kendi bilgisayarlarında kullanmaya başlasa yeni yazılım satınalmak için ayıracağı bütçeyi bu işletim sistemini geliştirmek için harcasa sanırım çok daha verimli çok daha iyi yazılımlar ve işletim sistemi ortaya çıkarılabilir. Ama devletler ne hikmetse microsofta karşı çıkmak yerine onunla ortak hareket etmeyi tercih ***** şekilde davranmak daha kolay bir çözüm olabilir ama ilerleyen yıllarda göreceğiz ki bu bağımlılıkta ülkeleri ve milletleri zor durumda bırakacak. Microsoftun amerikanın düşmanı olan bir ülkede çalışan bütün sistemlerin aktivasyonunun iptal ettiğini ve sistemlerin işleyemez hale geldiğini düşünsenize. Belki bu bir ütopya ama ya bir gün gerçekleşirse o ülkenin içine düşeceği kargaşa ve kaosu tahmin edebiliyormusunuz.

" Rusya Kendi İşletim Sistemini Geliştirecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rusya Kendi İşletim Sistemini Geliştirecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rusya Kendi İşletim Sistemini Geliştirecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!