Rusya kendi uzay istasyonu için ISS’den ayrılacak


21 Nisan 2021 Çarşamba 11:42
ABONE OL
Rusya kendi uzay istasyonu için ISS’den ayrılacak

Rusya, kendi uzay istasyonuna gitmek için Uluslararası Uzay İstasyonu‘ndan (ISS) ayrılmayı düşünüyor. Roscosmos, 2025 yılına kadar istasyonu terk edebilir. Uzay İstasyonu (ISS) yirmi yılı aşkın süredir dünyanın dört bir yanından astronotlar için ortak araştırma gemisi olarak hizmet veriyor. Ayrıca kalıcı olarak insanlı uzay aracı üzerinde yapılan bilim deneyleri, gelecekteki keşiflerin ayrılmaz bir parçası olarak görülüyor.

İstasyonun dünyadaki atılımların temelini oluşturduğu düşünülüyor. Bir araştırma laboratuvarından daha fazlası olan ISS Programı, uzay aracını Kanada, Avrupa ve Japonya ile birlikte işleten ortaklar Rusya ve ABD için Soğuk Savaş sonrası diplomatik bir zafer olarak selamlamıştı.

Jeopolitik nedenler tehdit oluşturuyor

Şimdi ise jeopolitik nedenler bu işi riske atmakla tehdit ediyor. AFP‘ye göre Rusya, ISS Programından gitmek için çekilmeyi tartışırken, 2025‘te kendi yörünge uzay istasyonunu fırlatmayı düşünüyor. Roscosmos başkanı Dmitry Rogozin tarafından Telegram‘da paylaşılan bir açıklamaya göre, ülkenin uzay ajansının istasyonun ilk çekirdek modülü üzerinde çalışmaya başladığı bildirildi.

Moskova, müzakerelerinin ISS ‘nin yaşına dayandığını söylüyor. Ancak son olayların sahadaki etkisini görmezden gelmenin zor olduğu belirtiliyor. Roscosmos, AFP‘ye yaptığı açıklamada, “Bir karar verdiğimizde, ortaklarımızla 2024‘ün ötesinde işbirliği biçimleri ve koşulları hakkında müzakerelere başlayacağız” dedi.

SpaceX, NASA için yörünge laboratuvarında ilk operasyonel görevini gerçekleştirdikten sonra Rusya, ISS’e kontrol erişimini geçen yıl kaybetti.  Vladimir Putin, ABD’nin bir Uzay Kuvvetleri kurma kararının, Beyaz Saray‘ın uzayı “askeri bir tiyatro ve orada operasyonlar düzenlemeyi” planladığını öne sürdüğü konusunda da uyardı.

Ayrıca, Biden yönetiminin Rusya’nın hapisteki muhalefet lideri Alexei Navalny‘ye yönelik eleştirisi ve Ukrayna‘daki askeri bir çatışmaya ilişkin artan korkular, iki taraf arasındaki ilişkileri daha da bozdu.

Rusya’nın aynı zamanda çalışma alanı laboratuvarları geçmişi olduğunu da belirtelim. Rusya ayrıca daha önce 15 yıldır yörüngede olan modüler bir uzay istasyonu olan Mir‘i inşa etti ve bildirildiğine göre Ay’da planlanan bir araştırma istasyonunda Çin ile birlikte çalışıyordu.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Rusya kendi uzay istasyonu için ISS’den ayrılacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rusya kendi uzay istasyonu için ISS’den ayrılacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rusya kendi uzay istasyonu için ISS’den ayrılacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!