Rusya’dan iddialı aşı açıklaması: Yüzde yüz etkili


19 Ocak 2021 Salı 16:31
ABONE OL
Rusya’dan iddialı aşı açıklaması: Yüzde yüz etkili

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Rusya tarafından geliştirilen ikinci koronavirüs aşısı EpiVacCorona‘nın etkinlik oranının yüzde 100 olduğu ifade edildi. Onaylanan diğer COVID-19 aşısı Sputnik V’in insanlardaki koruyuculuk oranı ise yüzde 92 olarak belirlenmişti.

Rusya’dan ikinci koronavirüs aşısı

Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde başladığı tahmin edilen yeni tip koronavirüs salgını, nam-ı diğer COVID-19, bugüne kadar dünya çapında 95 milyondan fazla insana bulaştı ve 2 milyon kişinin hayatına mal oldu. Bilim dünyası, ölümcül salgının etkilerini azaltmak ve dünyayı bir an önce özlediği eski günlere döndürebilmek adına insanüstü bir çaba gösteriyor.

Sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmek, hastalıkla karşılaşma riskimizi azaltsa da, tamamen kurtulmanın yolu aşı teknolojisinden geçiyor. Bu konuda somut adımlar atan ülkelerden Rusya, geçtiğimiz ağustos ayında Sputnik V adını taşıyan koronavirüs aşısını kamuoyuna tanıtmıştı.

yüzde 100 etkili koronavirüs aşısı

Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen ve COVID-19’a karşı tescil edilen ilk aşı olan Sputnik V’in, yüzde 92 gibi oldukça yüksek bir etkinlik oranına sahip olduğu açıklanmıştı. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu, EpiVacCorona adında ikinci bir aşının daha geliştirildiğini duyurdu.

Yayınlanan raporlara göre Rusya’daki Vektor Eyalet Viroloji ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı, insanlarda yüzde 100 oranında koruyuculuğa sahip. Kasım 2020’den beri üzerinde çalışılan EpiVacCorona’nın kısa bir süre içinde kullanıma sunulabileceği açıklandı. Bununla birlikte aşının faz çalışmalarına toplam kaç kişinin katıldığı henüz belli değil.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede geliştirilen ilk koronavirüs aşısı Sputnik V’e 20’den fazla ülkeden milyarlarca talep olduğunu açıklamıştı. Üretilen yeni aşının dünya kamuoyunda ne derece güven sağlayacağını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.
yazarBerk Baylançiçek

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği iki yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi SDN'de yoluna devam ediyor...
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Rusya’dan iddialı aşı açıklaması: Yüzde yüz etkili konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rusya’dan iddialı aşı açıklaması: Yüzde yüz etkili ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rusya’dan iddialı aşı açıklaması: Yüzde yüz etkili ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği