Okunma

Rusya LinkedIn uygulamasını kaldırtıyor


08 Ocak 2017 Pazar 11:00
Rusya LinkedIn uygulamasını kaldırtıyor

Rusya’nın batılı şirketlerden nefret ettiği bir sır değil. Özellikle de ABD’li şirketlere karşı acımasız olan Rusya, ülkede alternatifi bulunan tüm ABD şirketlerine olabildiğince ağır şartlar dayayarak ülkeden kaçırmayı politika olarak benimsemiş durumda.

Google, Microsoft ve Facebook bu politikadan nasiplerini aldılar ve Google Rusya’daki ar-ge ofisini kapatmak zorudan kaldı, Facebook’un alternatifi olarak Rusya’da ayrı bir sosyal medya servisi var ve Ruslar Facebook’u pek sevmiyorlar.

LinkedIn’e Rusya’da geçit yok

Microsoft ürünleri tüm Rus devlet kurumlarında yasaklı ve yine Microsoft’un LinkedIn servisi Rusya’da tümden engelli.

Rusya şimdi Apple ve Google’dan, LinkedIn uygulamasını da lokal marketlerinden kaldırmalarını istiyor.  

Kısa süre önce Çin devlet görevlileri New York Times’ın Çin’deki Apple Store’dan kaldırılmasını istemişlerdi ve Apple hiç ikiletmeden bu isteği yerine getirmişti.

Rusya şimdi aynı uygulamanın Rusya’da LinkedIn için gerçekleşmesini istiyor. 

Peki Rusya LinkedIn’den ne istiyor?

Rusya, ülkede faaliyet gösteren teknoloji şirketlerinin, Rus kullanıcıların bilgilerini Rusya’daki sunucularda tutmasını istiyor. Linked’ın ise bu karara uymadığı için ülkeye erişimi engellendi. 

Apple şimdiden karara uyacağını açıklamışken, Google’ın cevabının benzer yönde olacağı tahmin ediliyor.

:: Rusya’nın LinkedIn’e karşı tutumu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Rusya LinkedIn uygulamasını kaldırtıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yabancılar buradan iş görüşmesi amaçlı ingilizce mülakat için arıyor. Ülkemdede kontrol altına alınmalı veya kapatılmalı.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Rusya ve Çin ne helal olsun, vatandaşlarının bilgilerini koruyorlar.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bunlar saçma övünülecek bir yanı yok. Yandex in ortağı yani tek oloji ortağı 2 Amerikan firması sonuçta . Hem bizim ülkede devletin ilk ve tek baktığı şey vergi ödeme durumu yoksa vatandaşı koruması falan asla düşünülemez. Kozmik odalar bile hocaya gitti vatandaş Facebook tan profil derdinde.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook taki kişilerinizi silseniz facebooku kapanız bile aynı mail adresiyle linkedin açarsanız bütün kişiler linkedin kullanan arkadaslarınız çıkıyor otomatik öneri listesinde

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Rusya ve Çin Amerika'nın bilgi kendi halklarından araklamasını engellemeye çalışıyorlar. Kesinlikle doğru yapıyorlar.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  türkiye'de olsa linkedin yetkililerinden önce bizim halk tepki verir. ülke vatan haini kaynıyor. bu yüzden normal…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  acaba merak ediyorum rus halkıda bizdeki bazı kesimler gibi hemen devlete mi yüklenecek yoksa önce devletimizin çıkarı mı diyecek

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Aklını kaçırmışlar. Yakında Türkiye de rusya gibi olacak. Tabi Türkiye nin tek eksisi başka düzgün yerli alternatif bulunmaması.

" Rusya LinkedIn uygulamasını kaldırtıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rusya LinkedIn uygulamasını kaldırtıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rusya LinkedIn uygulamasını kaldırtıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "