Okunma

Rusya’da Blogger Olmak Zor


28 Nisan 2014 Pazartesi 05:00
Rusya’da Blogger Olmak Zor

Türkiye’de popüler bir blog sahibi olduğunuzda baskı altında olacağınızı düşünüyorsanız, bir de kendinizi Rus blogger‘ların yerine koyun: Duma tarafından kabul edilen yeni kanuna göre artık Rusya’da günlük ziyaretçi sayısı 3 bini geçen tüm blog yazarları ad ve soyadlarını, e-posta adreslerini ve paraflarını devlete kaydettirmekle yükümlü.

Hükümet tarafından “blogger olarak bilinen internet kullanıcıları” şeklinde tanımlanan bu kitle, daha sonra ana akım medya ile aynı kanunlara tabi oluyor. Diğer bir deyişle pornografi ve hakaret gibi içerikler blogger’lar için suç teşkil edecek. Suçu ilk kez işleyenler para cezasıyla yırtarken, ikinci cürümde blog sayfaları bir aylığına kapatılabilecek.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/googsansic1328274934.jpg

Terörle Mücadele mi, Fişleme mi?

Uygulamanın açık bir fişleme olduğunu belirten insan hakları avukatları, terörle mücadele kapsamında çıkarılan bu yeni yasaya en kısa zamanda Rus anayasa mahkemeleri tarafından itiraz edilmesi gerektiğini söylüyor. Ancak bahsi geçen yasa gerçek hayata o kadar fazla yansımayabilir.

Yeni yasa sadece Rusya’da barındırılan blog’ları kapsadığı için, yurtdışında, örneğin ABD veya Hollanda gibi ülkelerden hosting hizmeti alan blogger’lar bu yasadan muaf oluyor. Blogger’ların çoğunun da hizmetini WordPress ya da benzeri sağlayıcılardan aldığı düşünülürse, bu yükümlülükler nazaran küçük bir kitleyi etkileyecek gibi görünüyor.

:: Konuyla ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Rusya’da Blogger Olmak Zor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  blogger yasaklı diyen arkadaşa gülüyorum

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bizimkilere sorsan bizim ülke hapishane. Dua edin halinize.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiyede nerde yasaklı blogger yasak falan değil .

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyanın en büyük sansürcü ülkesi, en vahşi insan ve insan hakları katili ABD dir.. ABD bu işleri öyle büyük ustalıkla yapıyorki, ABD nin vahşetinden kurtulmak isteyen ülkelerde insan hakları yokmuş gibi gösteriliyor. ABD nin ücretsiz ve gönüllü (ABD uşağı) aydınları neye hizmet ettiklerini bilmeden özgürlükler elden gidiyor yaygarasına başlıyorlar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  türkiye’de böyle birşey yok ki;
  çünkü blogger’da yasaklı 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Gezicileri Rusya’da eylem yapmaya davet ediyoruz.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bizimki daha berbat. Haberin olmadan fişleniyorsun.

" Rusya’da Blogger Olmak Zor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rusya’da Blogger Olmak Zor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rusya’da Blogger Olmak Zor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "