RX 6000 serisi ekran kartlarının soğutması yeterli mi?


03 Kasım 2020 Salı 16:15

28 Ekim’de yeni RX 6000 serisi ekran kartlarını tanıtan AMD, piyasaya iddialı bir giriş yapmıştı. NVIDIA ile olan rekabet üst seviyeye tırmanırken, ilk defa en tepede NVIDIA rakibi bir AMD kart gördük. RTX 3090 ile mücadele eden RX 6900 XT, Smart Acces Memory ve Rage Mode gibi özelliklerin yardımıyla RTX 3090’a yetişebiliyor. Tabi arada 500 dolarlık fiyat farkı da mevcut. Peki RX 6000 serisi ekran kartlarının soğutması yeterli mi? Detaylar haberimizde.

Intel ise mobil tarafta harici ekran kartı piyasasına sıkı bir giriş yaptı. Özellikle yapay zeka performansı dikkat çekiyor.

AMD Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarının soğutması yeterli mi?

Yeni ekran kartlarını tanıtan AMD, 3 fanlı klasik bir tasarım kullanmıştı. Zero RPM özelliği sayesinde bu kartlar, yük binmediği zamanlarda fanlarını durdurarak sessiz bir ortam sağlıyordu. 3 fanın optimize bir şekilde birlikte kullanılmasıyla, kartın çıkardığı ses 37 dB‘de kalıyor. Ancak, bunlar AMD’nin belirttiği değerler. Kartların performans testlerini henüz görmedik.

Kartların tanıtılmasının ardından ise birçok firma özel tasarım kartlarını tanıttı. Ancak ortada garip bir durum mevcut. Şimdilik MSI ve Asus haricindeki tüm firmalar, referans tasarımla aynı tasarımı kullanıyor. Belki de referans tasarım AMD Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarının soğutması oldukça iyi olduğu için, birçok firma ek bir tasarıma ihtiyaç duymamış olabilir. Çünkü Gigabyte, Sapphire ve Asrock’un tasarımlarına baktığımız zaman, birebir olarak referans tasarım ile aynı olduğunu görüyoruz.

Referans tasarımdan farklı olarak şimdilik MSI Gaming X Trio, Asus ROG Strix LC, Asus ROG Strix, Asus TUF Gaming modelleri bulunuyor. Birde PowerColor’un Red Devil modelinin farklı bir tasarım ile gelmesi bekleniyor. RX 6900 XT içinse farklı markalardan örnekler henüz sunulmadı. AMD, iş ortakları ile görüşme halinde ve mümkün mertebe referans tasarımın korunmasını istiyor. Ancak elbette, farklı tasarım RX 6900 XT modelleri de ortaya çıkacaktır. Şimdilik referans kartların soğutma çözümleri etkili görünse de gerçek sonuçlar 18 Kasım‘da kartların piyasaya sürülmesi ile ortaya çıkacak.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" RX 6000 serisi ekran kartlarının soğutması yeterli mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere RX 6000 serisi ekran kartlarının soğutması yeterli mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda RX 6000 serisi ekran kartlarının soğutması yeterli mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!