Ryzen 4000 serisi işlemciler için sevindiren haber


01 Temmuz 2020 Çarşamba 09:00
Ryzen 4000 serisi işlemciler için sevindiren haber

Yıl sonunda 4. nesil Ryzen işlemcilerini tanıtacak olan AMD, büyük bir hazırlığın içerisinde. 2017 yılında Ryzen işlemcilerin tanıtılması ile farklı bir yola giren AMD, işlemci pazarında büyük bir yer edinmiş durumda. Yüksek performanslı işlemcileri düşük fiyata sunabilen AMD, Intel’i de bu duruma zorlamış durumda. Ryzen 4000 serisi işlemciler için de sevindirici haberler gelmiş durumda.

4. nesil Ryzen işlemciler, AMD’nin bu zamana kadarki üçüncü büyük işlemci lansmanı olacak.

Ryzen 4000 serisi işlemciler seri üretime giriyor

Ryzen 3000 serisi ile yükselişe geçen AMD, bu yükselişi 7 nm litografiye borçlu. 2019 yılında 3. nesil Ryzen işlemcilere talep o kadar fazlaydı ki, TSMC’den 7 nm çip teminatında sıkıntılar yaşanmıştı. Bu sorunları bir şekilde aşabilen AMD, yeni işlemcilerinden herhangi bir stok sıkıntısı ile karşılaşmak istemiyor. Bu sebeple, yeni işlemcilerin üretimine yakın zamanda başlanacağı belirtildi. Bildiğimiz üzere Intel, yanlış piyasa değerlendirmeleri sonucu 2019 yılında stok sıkıntısı yaşamıştı ve bu durumdan oldukça olumsuz etkilenmişti.

Vermeer kod adlı Ryzen 4000 serisi işlemciler, 7 nm+ litografiye sahip olacak. Lansmanın, bu zamana kadarki üçüncü büyük lansman olması bekleniyor. Diğer lansmanlara göre daha sönük kalan lansman ise Ryzen 2000 serisinin lansmanı olmuştu. Zen+ mimarisi ile gelen Ryzen 2000 serisi, ilk nesle kıyasla ufak geliştirmelere ev sahipliği yapmıştı.

Hazırlıklara şimdiden başlayan AMD, 2021 yılında düşük seviyeden yüksek seviyeye kadar tüm işlemci pazarını domine etmeyi planlıyor. Zen 3 mimarisinin, ilk Zen mimarisinden sonraki en büyük değişime sahip olduğu belirtiliyor. Litografi anlamında üçüncü nesle göre büyük geliştirmeler yapılmamış olsa da, yepyeni bir işlemci mimarisi geliştirildiği belirtildi.

Döngü başına komut sayısı, işlemcinin performansını doğrudan etkiliyor. Bu sayı, işlemcinin bir döngüde ne kadar işlem yapabildiğini yani bir nevi gücünü gösteriyor. Döngü başına komut sayısında (IPC) yüzde 17 artışa giden Zen 3 mimarisi, yeni büyük önbellek tasarımı ile birlikte yüzde 50’ye yakın bir performans artışı yaşayabilir. Birinci nesil Epyc işlemcilere güç veren Zen mikromimarisinin bir evrimi olan Zen 2’nin aksine, Zen 3 tamamen yeni bir mimariye dayanacak.

Zen 3 mimarisi ile gelecek olan Ryzen 4000 serisi işlemciler, Zen 2’ye kıyasla farklı bir önbellek tasarımı ile gelecek. Önbellek miktarının iki katına çıkarılması beklenirken, her çekirdeğin önbelleğe erişmesini sağlayan yeni bir tasarım sunulacağı belirtiliyor. Yeni işlemciler ile birlikte, daha yüksek saat hızları ve hız aşırtma potansiyelinin de sunulması bekleniyor. Zen 3 ile mimaride değişikliğe giden AMD, Ryzen 9 3950X gibi tepe model işlemcilerde maliyeti yarı yarıya düşürebildiğini belirtmişti.

Tüm bunlara ek olarak, Ryzen 4000 serisi işlemciler AM4 soket desteği ile birlikte gelecek. CEO Lisa Su, 2020 yılına kadar (2020’de dahil) AM4 desteği için söz vermişti. AMD Ryzen 4. nesil işlemciler, AM5 soketinden önceki son AM4 soketli işlemciler olacak. AM5 soketi ile birlikte, DDR5 ve USB 4.0 gibi teknolojilere geçilmesi planlanıyor.

Şuan hali hazırdaki B550 ve X570 anakartlar oldukça güçlü. Yeni bir anakart tanılacak olursa, bu muhtemelen X serisinden olacak. B550 ile orta seviyede yüksek performans sunulması beklenirken, yıl sonuna kadar tanıtılması beklenen X670 anakartlar ile birlikte tepe model Ryzen işlemcilerde üst seviye performans sunulacaktır. X670 anakartlar ile birlikte, daha fazla M.2, SATA ve USB 3.2 bağlantı noktaları sunulacak. PCIe 4.0 desteği de artırılacak. X670 anakartlar haricinde 4. nesil Ryzen işlemciler, sadece 400 ve 500 serisi anakartlar tarafından desteklenecek.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

AMD nin uygun fiyata güçlü işlemciler 4. nesilde de biz kullanıcıları sevindirecek o zaman..dd

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
6 ay önce

bari 300 serisi anakartlarıda destekleseydiler (b350m anakart almayı planlıyorum çünkü)

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
5 ay önce

Abi çok saçma x570 felande yeni bir anakart sonraki işlemciyi almak için onudamı değiştircem am5 şimdiden geçsinler iyilik olmuyor bu resmen kötülük aldığım model zaten yeni b450 takmıyor 3900x işlemciyi buna bişi bulsunlar çok saçma

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Biri beni aydinlatsin ryzen 4. Nesil işlemciler hala çıkmadı ama r5 5600x nerden geldi? Bu işlemci 5. Nesil değil mi kafam çok karışık

" Ryzen 4000 serisi işlemciler için sevindiren haber konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ryzen 4000 serisi işlemciler için sevindiren haber ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ryzen 4000 serisi işlemciler için sevindiren haber ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  2. 2 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  3. 3 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  4. 4 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  5. 5 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  8. 8 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  9. 9 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti