Okunma

Sabit Disk Sürücülerde Devrim!


26 Haziran 2009 Cuma 05:30
Sabit Disk Sürücülerde Devrim!

Günümüzde kullanılan sabit disk teknolojisi, SSD disklerin performansından uzak. Ama birçok sabit disk üreticisi gelecek depolama birimlerinin SSD olmayacağını savunuyor. Yeni teknoloji için çalışmalar devam ediyor. 2010 yılında yeni ürünleri raflarda görebiliriz.

Yeni mekanik sabit disklerde kayıt ortamı disk şeklinde olmayacak. Bu yeni buluş ile tabaka dikdörtgen biçiminde oluşturulmuş. İnce depolama tabakası üzerinde ise 64 adet manyetik okuma kafası bulunuyor. Deneme aşamasındaki bu teknoloji ile yapılan testlerde hali hazırda satışta bulunan en hızlı SSD sürücüden 4 kat fazla hız elde edilmiş durumda. Bu değer sayısal olarak oldukça etkileyici. Bu teknoloji standartlaşırsa önümüzdeki günlerde SSD disklerin işi oldukça zor.

::
Yeni depolama teknolojisi hakkındaki görüşlerinizi buradan paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Sabit Disk Sürücülerde Devrim!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    çok iyi..

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Güzel ama mekanik birşey istemiyoruz artık. her dakika acaba darbelerden hdd hasar alır da verilerim gider mi diye düşünmekten sıkıldık. bunun yanında daha fazla kafa büyük kapasite ile birleşirse üretilecek disk normal boyutlarda olabilecek mi bu da muamma… ama geliştirilsin tabii ki. belki çok daha ilginç tasarımlar ve buluşlar olur…

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Rekabetin tüketiciye yarayacağı kesin.

" Sabit Disk Sürücülerde Devrim! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sabit Disk Sürücülerde Devrim! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sabit Disk Sürücülerde Devrim! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "