Okunma

Sabit Diskler Yarışıyor


06 Şubat 2009 Cuma 13:54
Sabit Diskler Yarışıyor

Depolama kapasitesinin önemi 2003 yılından sonra oldukça arttı. Eskiden oyunlar, işletim sistemleri, uygulamalar sabit disk üzerinde oldukça az yer kaplardı. Günümüzde ise bunun tam tersi söz konusu. Özellikle yeni oyunların üstün grafik performansı sabit disk üzerinde kapladığı bölümü olumsuz etkiliyor. Üç veya dört sene önce 700 MB’lık CD’lerde hayat bulan oyunlar şimdilerde 4.5 GB büyüklüğünde bir DVD’de veya 8.5 GB kapasiteye sahip bir çift katman DVD’de hayat buluyor.

Bu oyunların sisteme kurulumunun ardından sabit disk üzerinde 5, 6 hatta 12, 13 GB yer kapladığını söyleyebiliriz. İş böyle olunca bizlerde büyük kapasiteli sabit disklere yönelmek zorunda kalıyoruz. Ürünlere baktığımızda her kullanıcıya uygun kapasite ve fiyat çözümleri bulunuyor. 

  
Ürünlere Bir Göz Atalım

Testimize katılan sabit diskler Western Digital, Seagate ve Samsung markalarından ibaret. En büyük kapasiteye sahip ürün ise 1.5 TB. Bunun dışında 1 TB, 750 GB, 500 GB ve 300 GB kapasiteye sahip ürünler bulunuyor. Ürünlerin hepsi SATA II bağlantı arabirimine sahip. 

Nasıl Test Ettik?

Testimizi dünyaca güvenilir bir benchmark olan HD Tune yazılımıyla gerçekleştirdik. Bu yazılımın ile terlettiğimiz sabit disklerin yazma ve okuma testlerindeki minimum, maksimum, averaj, erişim süresi ve işlemci kullanım yüzdesi değerlerini karşılaştırdık. Sonuçta bir test birincimiz ve birde fiyat performans birincimiz çıktı. İsterseniz test ettiğimiz ürünerlin sonuçlarına bir bakalım.

 


Test Birincisi: Western Digital WD3000HLFS

Test birincimiz WD3000HLS kod adlı ürün namı diğer VelociRaptor. Bu ürün Western Digital markasının 10.000 RPM’lik disklerine verdiği Raptor ismini almış. Raptor’un başındaki Veloci ise onun daha da hızlı olduğunu ifade ediyor. Normal de 2,5 inç gibi gözüken ürün aslında 3,5 inç. Çünkü 2,5 inç disklere göre oldukça kalın. Bu disk özel bir soğutucu blok içine oturtulmuş ve 3,5 inç boyutuna çıkarılmış.

Bu sayede ürün üzerinde başarılı bir soğutma sağlanmış. Testlerimiz sırasında da VelociRaptor’un oldukça az ısındığını gördük. Ayrıca soğutucu bloğun oldukça hafif olduğunu söylememizde fayda var. Ürünün bu kadar çekici olmasını sağlayan şey mükemmel performansı. En yakın rakibine bile % 8 fark atan ürün bizden test birinciliğini almayı hak etti. Ürünün tek eksisi ise oldukça yüksek fiyatı.


Fiyat/Performans Birincisi: Seagate ST31500341AS

Seagate’in 1,5 TB kapasiteye sahip bu sabit sürücüsü test birincisine en yakın performansı sergileyen ürün. Sabit diskin büyük kapasitesi beğenimizi kazanan özellikler arasında. 7.200 RPM dönüş hızı ve 32 MB ön belleği bulunan ST31500341AS Fiyat/Performans ödülünü bizden almayı başardı. 1,5 TB’lık ürünün 157 Dolar’lık fiyatı gerçekten başarılı bir çözüm oluşturuyor. Ürünün çalışırken harcadığı 10,8 watt’lık güç tüketimi ise katılımcılar arasındaki en yüksek değer.


Sonuç

Test birincimiz VelociRaptor, test ikincimiz ve aynı zamanda Fiyat/Performans birincimiz Seagate ST31500341AS bizden ödül alan ürünler. Bu ürünlerin ardından Western Digital markasının iki ürünü bulunuyor. WD10002FBYS ve WD1001FALS, 1 TB kapasiteye sahip. Ürünlerin güç tüketimleri ve teknik özellikleri aynı. Çalışma anında 8,4 watt güç harcayan ürünler bekleme sürecinde 7,8 watt güç harcıyor.

Ürünlerin performansları ise üst seviyeye yakın. Bu ürünlerin ardından testimizde beşinci olan Seagate ST3750330AS sabit disk 750 GB kapasiteye sahip. 32 MB ön belleği ve 7.200 RPM dönüş hızına sahip ürünün performansı üzerindeki ürünlere göre orta karar kalıyor. Test altıncımız Seagate ST3500320AS ise tıpkı abisi gibi orta karar bir performans sergiliyor.


Ürünün 500 GB’lık kapasitesine karşın 69 Dolar’lık fiyatı ilgi çekici. Samsung firmasının testimizdeki tek katılımcısı HD502LJ model ürünü tıpkı üzerindeki iki Seagate gibi orta karar bir performans sergiledi. Bu ürünün fiyatı ise 75 Dolar. Samsung firmasının diğer ürün gruplarındaki gelişmeleri sabit disk sektör ününde de beklediğimiz buradan duyurmak istiyoruz. Çünkü firmanın 500 GB kapasite üzeri ürünü henüz ülkemizde satılmıyor.

Testimize katılan sekiz ürünün son sırasında yer alan Western Digital WD10EACS Yeşilaycı bir sabit disk. Ürünün performansı vasat gözüksede güç tüketimi açısından bir hayli cimri. Ürün çalışırken 5,4 watt’lık bir güç tüketiyor ki bu değer diğer sabit disklerin yarısı kadar. Tasarruflu PC toplamak isteyenler tavsiyemiz WD10EACS.

Tavsiyemiz

Ürünlere genel olarak baktığımızda performansların başarılı olduğunu görüyoruz. Hızı seven kullanıcılara Test Birincimiz VelociRaptor’u tavsiye ediyorum. Hem kapasite hem de fiyat/performans arıyorsanız tavsiyem Seagate ST31500341AS.

:: Siz hangisini beğendiniz?

 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Sabit Diskler Yarışıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Seagate ‘e övgü Bilişim sektörüne hakarettir. Reklam kokan hareketler bunlar beyler! ACAYİP GÖZÃœMDEN DÃœŞTÃœNÃœZ. BEN 1 YIL SEAGATE MARKA HDD İTHAL ETTİM. VERDİKLERİMİN HEPSİ EN FAZLA 3 AYDA GARANTİYE GİTTİ. İADE FATURALARI İLE UĞRAŞMAKTANSA İTHALATI BIRAKTIM.
  ATMAYIN ŞİMDİ !

 2. SDN Okuru dedi ki:

  WD1001FALS kullanı***** bir ürün ama yeni bir bilgisayar toplarsam parasına bazkmadan gerekirse yurt dışından (daha ucuz olyuorda yurt dışında :D) SSD getirir bir SSD kullanyırım..SSD en yiysi ama şu anda WD1001FALS gayet süper bir ürün ***** SSD alabiliyorsanız alın!!Fakat 150 Mb/s kopyalama yapanlardan alın :D..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ne 13 GB si Turok 15.1 Gb yer kaplıyo :D..Sadece setup olardak 170 Gb’den fazla oyun var bgirde kursam hayal edin ne ***** bütün oyunları indirmedim ::D:D

  Oyunlasrda torrent kullanın ***** torrnete…”

" Sabit Diskler Yarışıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sabit Diskler Yarışıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sabit Diskler Yarışıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "