Okunma

Sabit Diskinizi Rahatlatacak 10 Uygulama


13 Nisan 2009 Pazartesi 13:26
Sabit Diskinizi Rahatlatacak 10 Uygulama

Bu birçok kişinin başına gelmiştir. Bir uygulama yüklediniz ve hoşunuza gitmedi. Bu uygulamayı kaldırıyorsunuz, fakat bu uygulama mutlaka bir izini sisteminize bırakıyor. Buna ek olarak sürücü kurulumu sistem dosyalarını inanılmaz derecede şişiriyor. Kaldı ki sabit disk’in içinde, verilere erişmek de zorluk yaşanabiliyor.

Tüm bunlar sistem performansını etkiliyor. Fakat bunun üstesinden de gelmek sizin elinizde.

 

Sabit disk’i daha hızlı ve daha efektif çalıştırmak mümkün.

 

Sabit diskinizin performansını arttırmak için bazı yardımcı araçları kullanmanız gerekiyor. Disk yönetimi yazılımları sizlere bu konuda yardımcı olabilirler. Birimi küçült (Partition), disk birleştirme (Defrag) ve hata giderme (Scandisk) gibi uygulamalar eski performansınızı yakalamanızı sağlayabilir.

İşte bu yüzden sabit diskinizi rahatlatan uygulamalarını sizler için sıralayalım dedik. Disk’i test eden, gereksiz dosyalardan silen, sürücüleri düzgün kaldıran ve dosyaları düzene sokan yazılımlara kısaca bir göz atalım.


Silent Drive

İlk uygulamamız sabit diskinizin ses çıkarması ile ilgili. Sizler de biliyorsunuz. Sabit diskler mekanik parçalardır.  Bu mekanik parçalar bir rotasyona sahipler. İşte bu rotasyon sabit disk’te titreşim yaratır ki, bu da gürültü oranını yükseltir. Silent Drive, sabit diklerin Automatic Acoustic Management  fonksiyonu sayesinde sabit disklerin gürültü seviyelerini değiştirmeye yarayan bir program.

 

Bu yazılım IDE sabit diskleri sessiz, orta gürültülü ya da  tamamen  gürültülü olarak çalıştırmasını sağlıyor.

Bu yazılım, okuma ve yazma hızlarını düşürüyor. Veriye erişim oranını da düşüren bu uygulama bu sayede sabit disk’in sessiz çalışmasını da sağlıyor. Bu özellikle film seyrederken büyük bir avantaj.

İndirmek için tıkla.

HDDLife

HDDlife sabit diskinizin hatalarını ölçen bir uygulama. Bu uygulama arka planda çalışıyor ve sabit disk’te bir sorun olduğunda hemen haber veriyor.

Bu ürün aynı zamanda Windows Vista için de uyumlu. Öyle ki Sidebar Gadget olarak da çalışabiliyor.

 

HDDLife, diz üstü sistemlerini de destekleyen bir sürüme sahip.

HDDlife, sabit diskleri gözlemleyebilmek için S.M.A.R.T teknolojisini kullanıyor. IDE, SATA ve SCSI sabit diskleri destekleyen bu uygulama, harici USB sabit disklerde de çalışabiliyor.

İndirmek için tıkla.


Sure Delete

Windows altında sildiğiniz veriler çeşitli programlar yardımıyla geri çağrılabilir. Sure Delete adlı uygulama,işte bu verileri geri çağırmamanızı sağlayan bir ürün.

 

Dosyaların geri dönüşümü olmaması için gerekli bir uygulama.

Bu ürünü kurduğunuzda yapmanız gereken tek şey istediğiniz dosyayı seçip Sure Delete komutu ile silmek.

İndirmek için tıkla.


CCleaner

CCleaner sabit diskinizi gereksiz dosyalardan kurtaran bir uygulama. Bu uygulama, kayıt defteri düzenleyicisini ( Registry) kontrol edebiliyor ve internet’te bıraktığınız izleri silebiliyor.

 

Sisteminizde kesinlikle bulundurulması gereken bir uygulama.

CrapCleaner adlı fonksiyon sistemi tekrar optimize ediyor.  İşte bu sistem performansını önemli derecede etkiliyor. 

İndirmek için tıkla.


Gparted

Gparted, sabit disk birimlerini düzenleyen bir uygulama. Bu uygulama ile sabit disk birimlerini kopyalama, silme ve kaydırma işlemleri yapılabiliyor. 

 

Bu uygulama FAT16, FAT32 ve NTFS dosya sistemlerini destekliyor.

Gparted  dosya uzantısı olarak .iso olarak bulunuyor ve mutlaka CD’ye yazılması gerekiyor. Bu yapıldığında Linux Live CD’si gibi çalışıyor ve Testdrive ile Midnight Commander gibi uygulamaları da çalıştırabiliyor.

İndirmek için tıkla.


HD Tune

HD Tune ile veri transfer oranı ve erişim süresi ayarlanabiliyor. Bu uygulama aynı zamanda işlemciye binen yük ve ısı değerini de kontrol edebiliyor.

 

Sabit disklerinin performansını ve  hatalarını gösteren bir program.

HD Tune, sabit disklerin performansını da ölçen bir ürün. Sabit disklerin S.M.A.R.T fonksiyonunu okuyabiliyor ve hatalı sektörleri de bulabiliyor.

İndirmek için tıkla.


Avira UnErase Personal

Bir dosyayı çöp kutusuna yolladınız. Hatta o dosyayı çöp kutusundan da boşalttınız. Fakat bir şekilde bu dosyaya ihtiyacınız var. Avira UnErase Personal işte bu konuda sizlere yardımcı olabilecek bir program.

 

Avira UnErase Personal ücretsiz bir veri kurtarma uygulaması.

 

Avira UnErase Personal, sabit disk’te bulabiliyor. Sizin yapmanız gereken tek şey. Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçmek ve tekrar kullanılabilir haline getirebilmek.

İndirmek için tıkla.


HDCleaner

HDCleaner, sabit disk’te bulunan kullanmayan dosyaları sisteminizden kaldıran bir yazılım. Bu yazılım standart olarak temizleme işlemi yapabiliyor. Fakat isteğe göre belirli klasörlere veya kayıt defteri düzenleyicisine bakabiliyor.

 

Ürün ne zaman ki almanca dil desteğine sahip.

Bu yazılım iki kere kayıtlı olan dosya türlerini de bulabiliyor. Kayıt defteri düzenleyicisini optimize edebiliyor ve bununla birlikte internet’te bıraktığınız izleri de silebiliyor. HDCleaner, sildiğiniz dosyaları tamamen yok edebiliyor. 

İndirmek için tıkla.


BackUp Maker

Verileri kurtarmanın diğer bir yolu onları yedeklemek. BackUp Maker verilerinizi yedekleyen bir yazılım. Bu yazılım verileri sabit disk’e, CD’ye veya DVD’ye yedekleyebiliyor.

 

Yedekleme işlemi kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir özellik.

Yapılan yedekleme işlemi belirli bir gün ve saat içinde ayarlanabiliyor. Yedekleme işlemi için sistemin başında bulunmanız gerekmiyor. Bu ürünün bir özelliği ağ ortamlarda da çalışabiliyor olması.

İndirmek için tıkla.


Auslogics  Disk Defrag

Auslogics Disk Defrag adlı yazılım, rastgele dağılan dosyaları birleştiren bir uygulama. Sabit disk içinde bir düzenleme yapan bu program sayesinde dosyaların ve uygulamalarının yükleme süreleri önemli ölçüde azalıyor.

 

Dosyalarının düzeni için Defrag şart.

Bu ürünü kullanmak çok kolay. Sabit disk’in birimini belirleyin ve Disk Defrag uygulamasını çalıştırın. Video işlemede özellikle sürekli yer değiştiren küçük veriler, Defrag işleminden sonra önemli bir hız artışı sağlanacaktır. Benzer bir durum sürekli oynana oyunlar için de geçerli. Defrag işleminden sonra, oyunların yükleme süreleri de hızlanması an meselesi.

İndirmek için tıkla.

 

:: Bu yazılımlardan hangisini kullanıyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Sabit Diskinizi Rahatlatacak 10 Uygulama”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  saolun hepsi çok yararlı programlar

  By DgN

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Süper bilgiler böyle programları çok aramışımdır

  Basit ve kullanışlı

 3. SDN Okuru dedi ki:

  teşekkürler

 4. SDN Okuru dedi ki:

  tesekkürler

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Revo Uninstaller’de eklenmeliydi.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bunların hepsi sabit diski rahatlatacak uygulama DEĞİL. güzel faydalı programlar olabilir ama başlıkla alakası yok hepsinin…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ccleaner ve hdcleaner ı kullanıyordum zaten.. bazı proglar ise ya windows’un içinde zaten mevcut, ya da pcile birlikte gelen programların yaptığı işler olduğu için almadım.. içlerinden işime en çok yarayacak olan “Sure Delete” programı olacak…

  tşk.ler emeğinize…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  çalışmıyor

 9. SDN Okuru dedi ki:

  cok sacma bence madem okuma ve yazmasını düşürecekse çok sacma

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yukardaki uygulamalar ve paylaşım için teşekürler,ancak burda belirtmek istediğim tek şey HDD lerinizin ömrü için bir uygulama daha var o da HDD nizi fabrika çıkışı ayarlarına getirmek için bir başka yöntemde LOW LEVEL format olmalı,tüm HDD nizi max blaster uygulaması içinde olan low level uygulaması ile tam formatla fabrika ayarlarına getirmek temiz bir HDD ye kavuşmaktır,bunu yaparken elektrik kesintilerine maruz kalmamanızdır,elk kesintisi bu işlem esnasında HDD nize zarar verebilir,ayrıca HDD Regenarator programı ile HDD lerinizin plakaları üzerinde oluşabilen Bad Sector bozuk küme hatalarını onrarakta HDD nize can kazandı*****

 11. SDN Okuru dedi ki:

  tune up neden yok?

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Haber 7 ye güvenerek okuyoruz. Sanırım bize zarar verecek işleri tavsiye etmezler.
  yorum yapanların bazılarında rakip firma havası yatıyor gibi geldi.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Faydalı etkili ve sade bir yazı. Teşekkürler

 14. SDN Okuru dedi ki:

  10 programın yarısının performansla ilgisi yok. Harddiskle ilgili ama performansla ilgili değil…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Sure Delete veya benzeri programlar harddisk performansını arttırmaz. Tam tersine normal silmeden daha fazla işlem yapıldığı için çok kullanıldığında harddisk ömrünü kısaltabilir.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Ellerinize Sağlık mükemmel bir paylaşım .

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Silent Drive la adndanda anlaşıldıgı gibi ses farkını baya yaşıyorsunuz.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  gül
  writerı kaldıramiyorum ne yapmam gerek

" Sabit Diskinizi Rahatlatacak 10 Uygulama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sabit Diskinizi Rahatlatacak 10 Uygulama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sabit Diskinizi Rahatlatacak 10 Uygulama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "