Okunma

Sadece Robot Personel İle Ameliyat Yapıldı


24 Ekim 2010 Pazar 15:30
Sadece Robot Personel İle Ameliyat Yapıldı

Bazı bilim kurgu filmlerinde insanların doktorluk mesleğinde fazla vasfı kalmamıştır. Robotlar herşeyi devralmış ve tanıdan ameliya kadar birçok şeyi bu mekanik canlılar üstlenmiştir.

İşte bu gelecek tanımı bir kerelikte olsun gerçekleşti. Geçtiğimiz gün, Kanada‘da bulunan McGill Üniversitesi‘nde dünyanın ilk insan personeli bulunmayan ameliyatı gerçekleşti.

 

 

Doktorlar Operatör mü Olacak?

Tamamen özel bir robot tarafından yapılan bu ameliyatı ise özel bir kontrol panelinden Dr. A. Aprikian kontrol etti. Robotun yolladığı üç boyutlu verileri denetleyen ve gerektiğinde müdehale eden doktor operasyonun oldukça başarılı geçtiğini söyledi.

Da Vinci robotla yapılan bu operasyon doktorluk mesleğinin gelecekte çok farklı yetenekler isteyeceğinin kanıtı.

:: Kendinizi bir insanın mı yoksa robotun mu eline emanet ederdiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sadece Robot Personel İle Ameliyat Yapıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sadece Robot Personel İle Ameliyat Yapıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sadece Robot Personel İle Ameliyat Yapıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "