Safari’deki güvenlik açığı için Apple’dan şaşırtan karar!


26 Ağustos 2020 Çarşamba 10:00
Safari’deki güvenlik açığı için Apple’dan şaşırtan karar!

Bir güvenlik araştırmacının yayınlamış olduğu yeni rapora göre, Apple’ın internet tarayıcısı Safari’deki bir hata, bilgisayar korsanlarının Mac ve iOS işletim sistemli cihazlardan dosya sızdırmasını mümkün hale getiriyor.

Apple, Safari’deki güvenlik açığı için 2021’i bekleyecek!

Polonyalı güvenlik firması REDTEAM.PL’nin kurucu ortağı olan Pawel Wylecial, hatayı ilk olarak Nisan ayında keşfetti ve hiç zaman kaybetmeden Apple’a bildirdi. Teknoloji devinin bu hatayı 2021 yılında düzelteceğini belirtmesi sonrasında, Wylecial elindeki detayları kamuoyu ile paylaşmaya karar verdi.

Açığın Safari’nin metin, bağlantı, dosya ve diğer içeriklerin tarayıcılar arası paylaşımına izin veren yeni bir web standardı olan Web Share API‘de keşfedildiği belirtiliyor. Apple’ın internet tarayıcısı, kullanıcıların hem iOS hem de macOS cihazlarında yerel olarak depolanan dosyaları paylaşmalarına olanak tanıyor.

Ancak bu özellik, bir makaleyi veya başka bir içeriği Safari’yi kullanarak çevrimiçi olarak paylaşmaya çalıştıklarında cihazdan gizlice dosya çalan kötü amaçlı web siteleri tarafından istismar edilebiliyor.

Web Paylaşımı API’sinde keşfedilen bu hata kesinlikle endişe verici, Ancak Apple’ın Wylecial’ın geri bildirimini dikkate alma şekli de öyle. Güvenlik araştırmacıları genellikle hataları kamuoyu ile paylaşmadan önce şirketlere 90 günlük bir güvenlik açığı ifşa süresi verir. Ancak Apple sorunu gelecek yılın baharına kadar erteleyerek Wylecial’a adeta hatayı herkes ile paylaş dedi. Safari’deki güvenlik açığı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Apple pek iplememiş demeki neymiş hikaye

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Apple kullanıyoruz diğer android e göre dünyanın parasını veriyoruz ama her gün ayrı skaldal büyük ihtimalle en yakın sürede androd e geçeçeğim

" Safari’deki güvenlik açığı için Apple’dan şaşırtan karar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Safari’deki güvenlik açığı için Apple’dan şaşırtan karar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Safari’deki güvenlik açığı için Apple’dan şaşırtan karar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  2. 2 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  3. 3 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  4. 4 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  5. 5 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  6. 6 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  8. 8 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  9. 9 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  10. 10 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti