Sağlık Bakanı: 261 bin temas var! Filyasyon başarısı!


14 Nisan 2020 Salı 20:38
Sağlık Bakanı: 261 bin temas var! Filyasyon başarısı!

Kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, corona virüsü ile mücadele sürecinde gelinen son durumu paylaşarak soruları yanıtladı. 14 Nisan itibariyle son 24 saat içerisinde 33070 test yapıldı ve 4062 pozitif sonuç çıktı.

Bakan Koca: Türkiye’de vaka artış hızı düşüşe geçti

107 kişi hayatını kaybederken, 842 kişi iyileşti. Genel tabloya baktığımızda ise 443626 test yapıldı ve bugüne kadar 65111 kişide virüs tespit edildi. Bakan Koca’nın açıklamasındaki satır başlarından bazıları şunlar oldu;

Amerika’nın 11. haftada ulaştığı düzeyi biz 4. haftada yakaladık. Türkiye’de vaka artışı söz konusu ama artış hızının dördüncü haftada düştüğünü söyleyebiliriz. Ölüm artış hızının beşinci haftada başladığını çok net söyleyebiliriz.

Türkiye’nin durumu dünyadan farklı seyrediyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde vaka sayısının artmasıyla birlikte sağlık kuruluşlarında, hastaneye, yatış, yoğun bakım, cihaza bağlanan hastaların sayısında bir azalış asla söz konusu değil.

Filyasyon nedir? Filyasyon ekipleri ne yapar?

Filyasyon tıp dünyasında herhangi bir bulaşıcı hastalığın kaynağını tespit etmeye verilen isimdir. Yani kaynak arama çalışması olan filyasyon sayesinde tehlikenin devam edip etmediği, başka insanların risk altında olup olmadığı gibi önemli verilere ulaşmak mümkün hale geliyor.

Salgının yayılma hızının kontrol altına alınmasına filyasyon çalışmasının büyük payı olduğunu vurgulayan Bakan Koca, dünyada birçok ülkenin filyasyon uygulaması yapmadığını ve sadece şikayetle ilerlediğini belirtiyor.

Corona virüsü vakası görülen hastaların toplamda 261989 kişi ile temas kurduğunun tespit edildiği açıklandı. Yeni bir tanı konulduğunda harekete geçen filyasyon ekibi hastanın detaylı bir hikayesini dinliyor ve kimle ne zaman görüştüğünü tespit etmeye başlıyor.

Test sonucu pozitif çıkan kişilerin ailesi ve iş arkadaşlar otomatik olarak sisteme düşüyor. 3 kişiden oluşan bu ekipler vakanın temas ettiği kişileri 48 saat gibi kısa bir süre içerisinde tarıyor.

81 ilde çalışan bu ekipler doğrudan adrese ulaşıyor. Temaslı takibinde en yüksek oran yüzde 99 ile Zongulda’ta. Toplamda 4600 ekip bulunurken, bunlardan 1200’ü en çok vaka görülen İstanbul’da görev yapıyor.

Aile hekimleri filyasyon sürecinde büyük rol oynuyor

Filyason çalışmamızın bir kısmı aile hekimleri tarafından yürütülüyor. Belirtilerin çıkıp çıkmadığı aile hekimleri tarafından araştırılıyor. Sahip olunan veri kaynağının bir kısmı aile hekimleri ile kurdulan bu ağ. Zira, filyasyon için oldukça sağlam bir veri kaynağına ihtiyaç duyuluyor.n geleceksiniz direnin” diyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Sağlık Bakanı: 261 bin temas var! Filyasyon başarısı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bakanım, bu salgının en güzel yanlarınlarından biri de sizi tanımak oldu…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  c.. pozitif çıkmış bireylerin kimlerle görüştüğünü tespit etmek en önemli şeylerden biri güzel bir yazı olmuş…

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Sadece inanmak istiyorum.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar goz gore gore yalan soyluyor, soylerken utanmiyorlarda. Yemin ederim yatacak yeriniz yok.

" Sağlık Bakanı: 261 bin temas var! Filyasyon başarısı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sağlık Bakanı: 261 bin temas var! Filyasyon başarısı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sağlık Bakanı: 261 bin temas var! Filyasyon başarısı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xbox Series S kutusundan çıkıyor! Xbox Series S kutusundan çıkıyor!
 2. 2 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 3. 3 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 4. 4 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 5. 5 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 6. 6 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 7. 7 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 8. 8 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 9. 9 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 10. 10 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!