Sağlık Bakanı: 261 bin temas var! Filyasyon başarısı!


14 Nisan 2020 Salı 20:38
Sağlık Bakanı: 261 bin temas var! Filyasyon başarısı!

Kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, corona virüsü ile mücadele sürecinde gelinen son durumu paylaşarak soruları yanıtladı. 14 Nisan itibariyle son 24 saat içerisinde 33070 test yapıldı ve 4062 pozitif sonuç çıktı.

Bakan Koca: Türkiye’de vaka artış hızı düşüşe geçti

107 kişi hayatını kaybederken, 842 kişi iyileşti. Genel tabloya baktığımızda ise 443626 test yapıldı ve bugüne kadar 65111 kişide virüs tespit edildi. Bakan Koca’nın açıklamasındaki satır başlarından bazıları şunlar oldu;

Amerika’nın 11. haftada ulaştığı düzeyi biz 4. haftada yakaladık. Türkiye’de vaka artışı söz konusu ama artış hızının dördüncü haftada düştüğünü söyleyebiliriz. Ölüm artış hızının beşinci haftada başladığını çok net söyleyebiliriz.

Türkiye’nin durumu dünyadan farklı seyrediyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde vaka sayısının artmasıyla birlikte sağlık kuruluşlarında, hastaneye, yatış, yoğun bakım, cihaza bağlanan hastaların sayısında bir azalış asla söz konusu değil.

Filyasyon nedir? Filyasyon ekipleri ne yapar?

Filyasyon tıp dünyasında herhangi bir bulaşıcı hastalığın kaynağını tespit etmeye verilen isimdir. Yani kaynak arama çalışması olan filyasyon sayesinde tehlikenin devam edip etmediği, başka insanların risk altında olup olmadığı gibi önemli verilere ulaşmak mümkün hale geliyor.

Salgının yayılma hızının kontrol altına alınmasına filyasyon çalışmasının büyük payı olduğunu vurgulayan Bakan Koca, dünyada birçok ülkenin filyasyon uygulaması yapmadığını ve sadece şikayetle ilerlediğini belirtiyor.

Corona virüsü vakası görülen hastaların toplamda 261989 kişi ile temas kurduğunun tespit edildiği açıklandı. Yeni bir tanı konulduğunda harekete geçen filyasyon ekibi hastanın detaylı bir hikayesini dinliyor ve kimle ne zaman görüştüğünü tespit etmeye başlıyor.

Test sonucu pozitif çıkan kişilerin ailesi ve iş arkadaşlar otomatik olarak sisteme düşüyor. 3 kişiden oluşan bu ekipler vakanın temas ettiği kişileri 48 saat gibi kısa bir süre içerisinde tarıyor.

81 ilde çalışan bu ekipler doğrudan adrese ulaşıyor. Temaslı takibinde en yüksek oran yüzde 99 ile Zongulda’ta. Toplamda 4600 ekip bulunurken, bunlardan 1200’ü en çok vaka görülen İstanbul’da görev yapıyor.

Aile hekimleri filyasyon sürecinde büyük rol oynuyor

Filyason çalışmamızın bir kısmı aile hekimleri tarafından yürütülüyor. Belirtilerin çıkıp çıkmadığı aile hekimleri tarafından araştırılıyor. Sahip olunan veri kaynağının bir kısmı aile hekimleri ile kurdulan bu ağ. Zira, filyasyon için oldukça sağlam bir veri kaynağına ihtiyaç duyuluyor.n geleceksiniz direnin” diyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Adamlar goz gore gore yalan soyluyor, soylerken utanmiyorlarda. Yemin ederim yatacak yeriniz yok.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Sadece inanmak istiyorum.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

c.. pozitif çıkmış bireylerin kimlerle görüştüğünü tespit etmek en önemli şeylerden biri güzel bir yazı olmuş…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Bakanım, bu salgının en güzel yanlarınlarından biri de sizi tanımak oldu…

" Sağlık Bakanı: 261 bin temas var! Filyasyon başarısı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sağlık Bakanı: 261 bin temas var! Filyasyon başarısı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sağlık Bakanı: 261 bin temas var! Filyasyon başarısı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)