Sağlık Bakanı’ndan corona virüsü açıklaması


05 Mart 2020 Perşembe 17:10
Sağlık Bakanı’ndan corona virüsü açıklaması

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüs (Covid19) nedeniyle bugüne kadar 3198 kişi hayatını kaybederken, vaka sayısı 93158’e ulaştı. 50690 kişi başarılı bir şekilde tedavi edilirken, bugün yaşananlar sonrasında Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’dan corona virüsü açıklaması geldi.

3 Mart tarihinde İstanbul’dan havalanan ve TK54 sefer sayısı ile Singapur uçuşunu gerçekleştiren Türk Hava Yolları uçağındaki bir yolcuda koronavirüs tespit edildi. 143 yolcu ve 10 mürettebatı bulunan uçak bir süre karantina altında tutulduktan sonra yolcusuz bir şekilde İstanbul’a geri gönderildi.

Corona virüsü açıklaması: Mürettebat karantinaya alınacak

Singapur Havacılık Yetkilileri’nin mürettebata yapılan virüs testinin negatif çıktığını açıklaması sevindirirken, virüsün 14 günlük kuluçka dönemi nedeniyle İstanbul’a dönen mürettebatın karantina altına alınmasına karar verildi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Singapur’da Koronavirüs tanısı konan yolcu, Fransız vatandaşıdır. Londra’dan Singapur’a giden transit bir yolcudur. Uçağımız yolcusuz olarak dönüş yapmıştır. Mürettebat, tedbiren 14 gün gözetim altında tutulacaktır” dedi.

HaberTürk tarafından paylaşılan habere göre konu hakkında bir basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

“Bu sıkı önlemleri ilk zamanlarda eleştirenler de oldu. Ama bugün geldiğimiz nokta nasıl yerinde adımlar attığımız ortada. Avrupa’nın almadığı önlemleri çok önceden aldık. Avrupa tedbirleri ağırdan aldı ve ağırdan almaya devam ediyor. Avrupa birkaç sığınmacıyı risk gördü ama koronavirüsü risk görmedi.

Bugün itibariyle birçok sınır komşumuz dahil birçok komşumuzda vaka görüldü. Bu süreçte her geçen gün Çin’de görülen vaka sayısının hızı azaldı, Çin dışı vaka sayısı arttı. Artan ülkeler İran, Güney Kore ve giderek yoğunlaşan İtalya. İtalya’yla birlikte bunun Avrupa’da yoğunlaşabileceği endişesini taşıyoruz.

Sağlık Bakanı: Türkiye’de koronavirüs yok, ama kapımızda

Biz koronavirüsle ilgili ülke olarak çok ciddi bir sınav verdik ve başarıyla götürdük. Ama İtalya ve komşu ülkelerin almaları gereken tedbirleri almamış olduğunu görüyoruz. Dış kaynaklı virüsün ülkenin içine girmesini önlemeniz gerekiyor. Tedbirleri erken dönemde almanız gerekiyor.

Çin’de kaynak bulan bu virüs Türkiye’ye bulaşmadı. Ama İran ve İtalya başta olmak üzere yayılan bir salgın görüyoruz. Ama salgın kapımızda. 84 ülkeye yayıldı. Yurtdışına giden ve dönen herkes potansiyel taşıyıcı olarak karşımızda.

Yurtdışına çıkan vatandaşlarımız kendilerini evde izole etsin

Her an, bugün, yarın, Avrupa’da ağırdan alınan tedbirler ülkemizi risk altına sokmakta. Biz de vatandaşımızı daha çok bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bu süreçte en önemli unsur, virüsün bulaşıcılığı önlemek. Vatandaşımızın zorunlu olmadıkça yurtdışına çıkmaması gerekiyor. Yurtdışına çıkanlar da rica ediyorum 14 gün evde kendilerini izole etsinler. Dışarı çıkarlarsa da maske taksınlar. Biz ancak vatandaşımızla birlikte bu mücadeleyi yapabiliriz.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sağlık Bakanı’ndan corona virüsü açıklaması konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sağlık Bakanı’ndan corona virüsü açıklaması ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sağlık Bakanı’ndan corona virüsü açıklaması ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  2. 2 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  3. 3 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  4. 4 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  5. 5 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  6. 6 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  7. 7 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  8. 8 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  9. 9 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  10. 10 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!