Sağlık Bakanı yeni önlemleri açıkladı! İyileşen vaka!


23 Mart 2020 Pazartesi 21:08
Sağlık Bakanı yeni önlemleri açıkladı! İyileşen vaka!

Bugün 19:00’da Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklama yapacağının sosyal medyada yayılması ile sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere gerçeği yansıtmayan birçok iddia ortaya atıldı. Bilim Kurulu toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı alınan yeni önlemleri açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde yerli solunum cihazı için ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren önemli bir girişim ile birlikte harekete geçildiğini sizlere duyurmuştuk. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca seri üretim sürecinin başlayacağını duyurdu.

Türkiye’de aşı geliştirme çalışmaları – Çin’den hızlı tarama kiti

Hızlı tarama kitinin daha önce devreye sokulduğunu ve ilave olarak Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti alındığını belirten Dr. Koca, Perşembe günü 300 bin adet daha geleceğini açıkladı. 1 milyon adet için bağlantı kurulmuş durumda.

Aşı geliştirmek için  6 üniversite ve bir merkeze çağrı yapıldığını belirten Sağlık Bakanı, Aşı Enstitüsü’nün bu konuda yoğun bir mesai harcandığını ifade etti. Önümüzdeki günlerde bu üniversite ve merkezlerin önüne açacak şekilde destek sağlanacağı ve Maliye Bakanlığı’nın bu konuda tam destek verdiği belirtildi.

32 bin yeni personel, hastahanelere malzeme sağlanıyor!

Sağlık personellerinin ek ödemelerinin üç aylık zaman diliminde tavan yüzde 100 oranında olacağını duyuran Sağlık Bakanı, 32 bin yeni personelin kadroya dahil edileceğini ve tüm hastahanelere malzeme sağlandığını dile getirdi.

Maske için 20 firma ile anlaşıldı

Bazı malzeme üreticilerine suistimalleri nedeniyle katı yaptırımlar uygulandığını belirten Sağlık Bakanı ihracatların durdurulduğunu ve Türkiye’de üretilen maskelerin, ülkemizin ihtiyacı varken yurt dışına gönderilmesinin önüne geçildiğini açıklandı. Konu hakkındaki açıklamasına şu şekilde devam etti

Pandeminin olduğu dönemde istismar etmek isteyen firmaların yurt dışına yoğun bir şekilde bağlantılar yaptığını biliyoruz. Önceki gün bu anlamda üreticilerin ve satıcıların depolarına baskınlar yapıldı. Yoğun bir şekilde depoladıkları görüldü. Biz özellikle bakanlık olarak olması gereken ücretle almak istediğimizi ifade ettiğimiz halde bunun yapılmadığını gördük.

Ve bugün itibariyle bu firmaları teker teker çağırarak, hepsiyle günlük ne kadar üretim yapabileceklerini de ortaya çıkarıp sözleşme yapmaya başladık. Şu ana kadar 20 firmayla anlaşma yapıldı. Farklı davranmak isteyenlerin de el koyma dahil bir takım tedbirlerin devrede olacağını söylemek istiyorum. Sayın İçişleri Bakanımızın yaklaşımı nedeniyle teşekkür ediyorum.”

İyileşen vaka var, Çin’den özel bir ilaç getirildi!

“İyileşen vakalarımız var. Önümüzdeki günlerde iyileşen vakalarımızı da gün be gün açıklamış olacağız. İyileşmekte olan hastalarımızın fazla olduğunu belirtmek istiyorum. Bugün itibariyle sabah itibariyle Çin’de kullanılmış olan özel bir ilaçtan sonuç aldıkları iddiası olan ve bu konuyla yayınları yapılmış olan; özellikle yoğun bakımda hastalarında kullanılmasının 11 veya 12 günden 4 güne dair düşürdüğüne dair bilgilerini bildiğimiz ilaçla ilgili de bu sabah yeterli miktarda Çin’den getirmiş olduk. Bugün Çin Büyükelçiliğiyle de görüştüm. Bu ihtiyacımızı karşılama noktasında da bir gayret içinde olacaklar.”

Skype ve Zoom gibi yazılımlar ile bilgi akışı!

Skype ve Zoom gibi konferans yazılımları kullanılarak Bilim Kurulu üyeleri ve Çin’deki bilim insanları ile sürekli bilgi akışı sağlamak konusunda prensipte anlaşıldığı belirtildi.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Sağlık Bakanı yeni önlemleri açıkladı! İyileşen vaka!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Pek inandırıcı gelmedi, özel hastaneler de çalışan herkese maske, eldiven ve dezenfekte gibi malzemeler dağıtıldı. Devlet hastanesin de çalışan bizler, stokta ki malzemeleri kullandık. Onlar da tükendi ve gelen hastaya anlayamadan etmeden müdahele ediyoruz. Ve bu gelen Türkiye’ye 2Milyon kitin hepsi Ankara’ya gidiyor…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  vatandasın yararına bi icraat yokmu. ekonomi inişe geçti. milleti işten cıkartıyorlar. fatura erteleme falan yokmuuuuuu

" Sağlık Bakanı yeni önlemleri açıkladı! İyileşen vaka! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sağlık Bakanı yeni önlemleri açıkladı! İyileşen vaka! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sağlık Bakanı yeni önlemleri açıkladı! İyileşen vaka! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!