Bakanlık, okullarda alınacak tedbirleri duyurdu!


05 Temmuz 2020 Pazar 15:18
Bakanlık, okullarda alınacak tedbirleri duyurdu!

Corona virüsünün etkisini sürdürmeye devam ettiği bu günlerde, birçok ülke kontrollü olarak normalleşmeye başladı. Bu konuda en kötü karneye sahip ülker ise Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık oldu. Bugün ise Sağlık Bakanlığı, okullarda alınacak tedbirler için duyuru yaptı.

Kontrollü normalleşme dönemi ile birlikte sosyal hayat yavaş yavaş eskiye dönerken, vakaların giderek azalması planlanıyor.

Sağlık Bakanlığı okullarda alınacak tedbirler için duyuru yaptı

Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi, toplu alanlarda alınması gereken tedbirleri içeren bir rehber. Bugün itibariyle güncellenen rehber sonucunda Sağlık Bakanlığı, okullarda alınması gereken tedbirleri açıkladı. Rehberde okullara ek olarak , halka açık alanların temizliği ve iş yerlerinde bulunan yemekhane ve dinlenme alanlarında alınması gereken önlemler gibi birçok başlık yer alıyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, okul binalarının genel temizliği su ve deterjan ile birlikte eğitim faaliyeti başlamadan yapılmalı. Sosyal mesafeye de önem verilmiş durumda. Okul içerisinde en az 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve öğrenci planlaması yapılması gerekiyor.

Okullarda alınacak tedbirler kapsamında, ek olarak bazı konulara da yer verildi. Bakanlığa göre, her okul temassız ateş ölçer, sıvı sabun, maske ve en az yüde 70 alkol içeren kolonya bulundurmak zorunda. Sınıflar, yemekhaneler, kantinler ve çalışma salonları gibi toplu alanlarda ise öğrenciler ve personeller arasındaki mesefe en az 1 metre olmalı.

Buna ek olarak ateş, öksürük ve ishal gibi COVID-19 belirtisi gösteren öğrenciler, okula gönderilmemeli ve velileri tarafından okul yönetimine bilgisi vermeli. Yine aile içerisinde herhangi bir COVID-19 belirtisi gösteren birey varsa, öğrenci okula gönderilmemeli ve acil bir şekilde okul yönetimi bilgilendirilmeli.

Okullarda alınacak tedbirler kapsamında veliler de bazı kullara uymalı. Mümkünse aynı velinin öğrenciyi okula bırakması ve alması sağlanmalı. Öğrencinin okula bırakılması ve okuldan alınması sırasında ise sosyal mesafeye dikkat edilmeli. Zorunlu olmadıkça 65 yaş üzeri veliler öğrencileri bırakmak veya almak için okula gelmemeli.

Okulda bulunan tüm kişilerin maske takması zorunluyken, maskesi olmayanlar için de ek maske bulundurulacak. Kritik yerlere el dezenfektanları yerleştirilecek ve bu noktalar öğretmenler tarafından kontrol edilecek.

Okullarda bulunan sınıfların ve dolapların havalandırılması gerekirken, sık dokunulan yerlerin temizliği sık sık yapılmalı.

Yurt ve pansiyon bulunduran okullarda ise personele ve öğrenciye salgın hastalıklar ile ilgili detaylı bilgi verilmeli. Yardımcı personellerin hijyen sertifikası alması gerekirken, ziyaretçi kabul edilmemeli.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “Bakanlık, okullarda alınacak tedbirleri duyurdu!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Böyle birşey dünyanın hiçbir yerinde mümkün olmaz. Bu konuda hükümetin suçu olamaz. 5 kisiye bir sınıfı kimse vermez, veremez. Evden eğitime devam. Ama çocuğa bakacak kimsesi olmayanlara Allah yardım etsin. Çocuk büyütmek artık çok çok çok zor

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Geçtiğimiz hafta üniversite sınavına girdim söylenene göre sosyal mesafe kurallarına uygun biçimde sınav gerçekleştirilecekti fakat sınıfa girdiğimde sınıf kapasitesi kadar insan vardı bu tüm okullarda aynı şekilde oldu okullar açılınca da mesafe kuralları olur umarım

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu eğitim ve eğitimci kalitesinde okula gitmek sadece zarar olur. Evden devam. Okuma yazma, çarpım tablosu yeterlidir. Gerisini kaliteli bir aile zaten rahatça verir çocuğa.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Uzaktan eğitim yeterlidir. Kasmaya gerek yok. Arkadaşın dediği gibi okumasa da olur. Tek tip insan lazım değil memlekete

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Okuma yazma öğrendi, gerisi olmasada olur cümlesi kinayeli bir cümledir. Aslında çok sey anlatan bir cümledir. Ama anlayana… İşte bu yüzden okumasa da olur diye kısaca anlatırız biz doktoralı işsizler olarak. Konuşmak bedava nasıl olsa, konuş kardeşim

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  ve zaten sınıfında sadece 6 kişi olan ben: wtf am i going to do then?

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Genç liseliler üzgün 😀

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Okullar acildigi gibi kapanacak gorursunuz

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Böyle bir şey olamaz ya

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  mk sınıfta zaten 40 kişi var kurallara uyacağı ne malum :d

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Açılır sonra geri kapanır. 1 kişide virüs olsun tüm okul enfekte. pik noktasını en az 20 binle geçeriz. Bizim memleketteki insanlar olay başlarına gelmeden akılları başlarına gelmez

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  4 metra kareye 1 öğrenci diyor devlet kendi okulundan haberi yok 20 metre kareye 50 öğrenci sığdırıyoruz

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Önce Kararı Alanlar Çocuklarını Yollasınlar Bakalım.Birsey Olmazsa O zaman Bizde Yollarız ..Bunlar Nerede Yaşıyorlar Bilmemki..😡

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Virüsün yan etkileri bile daha bilinmiyor. Havalar soğuduğunda o kadar çocuğu sınıf içine sokmak, katliam olur. Vebali büyük olur

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Nasıl bi virüs ise yazın yaz aylarında en çok görülen şikayetlere neden oluyor kışın da kış aylarında en çok görülen şikayetlere neden oluyor; daha virüs izole bile edilmemişken maşallah herşeyini biliyoruz virüsün; sadece ahmaklar inanır bunlara

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  3 bin 4 bin kişilik okullarda bu kuralları uygulayabilirseniz dünya rekorlar kitabına adınız yazılır

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Çocuğu okula göndermeyi düşünmüyorum. 1 sene geç kalsın sorun olmaz. Sağlık daha değerli

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  8 10 yaşında çocuk kuraldan anlamaz. Büyük risk. Evden eğitim yeterli. Okuma yazma öğrendi gerisi olmasada olur

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Okuma yazma öğrendi gerisine gerek yok ne demek ya ? Hangi dünyada yaşıyorsun sen bırak çocuğun çoban falan olsun senin direk YGS birincisi olur

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Oğlum 8 yaşında. Bu sene okula göndermiyeceğim. Normal zamanda bile çocuklar her gün grip oluyor okulda. Havadan bulaşan mikrobu nasıl engelleyebilir. Çocukla kumar olmaz. Bakanlık kendi çocuğunu gönderebilir.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Sadece güldüm bunların olabilmesi Turkiye sartlarında maalesef imkansiz her öğrencinin arasında 1 metre mesafe olması hayal, ayrıca bazı kesimlerde ailesinden doğru düzgün eğitim alamadığı için “bana bir şey olmaz”vb. diyerek gezen bir çok çocuğun asla hijyen kuralları sosyal mesafe gibi şeylere önem vereceği söz konusu olamaz ve bir çok okulun bu şartları asla yerine getiremeyeceği gerçeğini bir kenara bırakın onca çocuk tenefuslerde illaki maske sosyal mesafe olmadan rahat rahat eğlenebilip oyun oynayıp kol kola gezerken 1 öğrencide dahi virüs varken tüm okulun virüs kapmaması mucize olur.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Hepsi yapıldı şuan

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  sınıfımız 40 kişi o ne olacak peki

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Kalabalık sınıflarda çözüm ne olacak. Bu salgın ilaç yada aşı olmadan bitmez. Ağustos ayının sonunda açılması planlanan okulların açılması bence gerçekleşmez. Ekim ayından önce olmaz gibi geliyor. Eylül ayında ülke çapında bir karantina şart.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Kaynağın linkini de paylaşabilir misiniz acaba bulamadım da

" Bakanlık, okullarda alınacak tedbirleri duyurdu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bakanlık, okullarda alınacak tedbirleri duyurdu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bakanlık, okullarda alınacak tedbirleri duyurdu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!