Sağlık Bakanlığı temaslı takibi rehberini güncelledi


24 Kasım 2020 Salı 08:58
Sağlık Bakanlığı temaslı takibi rehberini güncelledi

Kovid-19 salgının devam etmesi ile birlikte, Sağlık Bakanlığı‘nın yayınladığı rehberler de sürekli olarak güncelleniyor. Tüm dünya genelinde etkisini yeniden artıran korona virüsü, şu sıralar pek çok ülkeyi zor duruma sokuyor. Birçok ülke ikinci bir karantinaya girmeye hazırlanırken, İngiltere gibi bu kararı çoktan almış olan ülkeler de mevcut. Son gelen bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı temaslı takibi programını güncelledi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan aşı açıklamasını da sizlerle paylaşmıştık.

Sağlık Bakanlığı temaslı takibi uygulamasını değiştiriyor

Temaslı takip, salgın yönetimi, evde hasta izlemi ve filyasyon rehberini güncelleyen Sağlık Bakanlığı, bazı önemli değişikliklere gitti. Güncellenen rehbere göre, bundan böyle korona tedavisi olan ve hastalığı atlatan kişiler 3 ay içerisinde Kovid-19 hastası ile temas etmesi halinde temas riskli grubuna dahil edilmeyecek. Bu uygulama, sağlık çalışanlarını kapsamayacak. Normal şartlarda sürekli temas ettiğiniz bir kişi COVID-19 olduğu taktirde, siz de temas riskli grubuna dahil ediliyordunuz.

Milliyet’ten Aykut Yılmaz’ın özel haberine göre güncellenen rehberde, “Sağlık çalışanları haricinde kalan temaslı takibi bölümünde, kesin veya olası Kovid-19 enfeksiyonu olan bir kişi ile damlacık enfeksiyonuna yönelik korunma önlemleri alınmadan yakın temas etmiş olan kişiler, son temaslarından sonraki 14 gün boyunca; özellikle ateş ve solunum semptomları açısından telefon ile sorgulanarak izlenmeli, gerekir ise ev ziyareti yapılmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından değiştirilen temaslı takibi rehberinde, “Kesin Kovid-19 tanısı alan kişilerde, enfeksiyon tablosunun iyileşmesini takip eden 3 ay içerisinde gerçekleşen Kovid-19 vakası ile temas durumu, riskli temas olarak değerlendirilmez ve temaslı takibi yapılmaz. Bu kişilerin 3 ay sonrasında gerçekleşen Kovid-19 vakası ile temasları değerlendirmeye alınarak temaslı listelerine dahil edilir.” ifadelerine de yer verildi.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Sağlık Bakanlığı temaslı takibi rehberini güncelledi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sağlık Bakanlığı temaslı takibi rehberini güncelledi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sağlık Bakanlığı temaslı takibi rehberini güncelledi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)