Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri ilk kez açıkladı!


27 Mayıs 2020 Çarşamba 17:20
Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri ilk kez açıkladı!

Birkaç gün önce başlayan Ramazan Bayramı’nda, salgın sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. 27 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla bu karar sona erdi. Şimdi ise Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri ilk kez açıkladı: İşte o yeni önlemler ve yapılmaması gerekenler:

Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri açıkladı! İşte o önlemler

Bildiğiniz gibi Corona virüsü sebebiyle birçok karar alınıyor. Özellikle alınan kararların hızlı bir şekilde duyurulmasıyla vatandaşlar kararlara uymaya çalışıyor. Sizler için geçenlerde Sağlık Bakanlığı’nın Corona virüsü rehberini duyurmuştuk, şimdi ise Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri ilk kez yayımladı.

Söz konusu önlemler kapsamında hazırlanan rehberde toplamda 11 farklı sektöre yönelik adımlar yer alıyor. Bu sektörlerde alınması gereken önlemler için hazırlanan bu liste yazılı bir açıklama şeklinde yayımlandı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, normalleşme sürecinde söz konusu sektörlere yönelik hazırlanan rehberlerin ‘COVİD-19 Sağlık Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ başlığı ile yayımlandığı aktarıldı.

Daha önce yayımlanan rehberde güncellemeler yapıldığı görülen yeni rehber farklı sektörlerdeki kararlar farklı başlıklar altında toplandı.

saglik bakanligi yeni onlemleri acikladi-Saglik- bakanligi-nin yeni onlemleri neler

Sağlık Bakanlığı’nın yeni önlemleri neler?

Yayımlanan rehberde yer alan önlemlere göre, Beyaz eşya ve mobilya mağazalarında, kozmetik ve parfümeri mağazalarında, akaryakıt istasyonlarında, market ve süpermarketlerde, oto yıkamalarda, oto servis, tamirhaneler ve lastikçilerde, oto galeri ve oto kiralama işletmelerinde ve bunların yanında, ofis ve büro sisteminde faaliyet gösteren tüm işletmelerde, emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlık ofislerinde, elektronik ve telekomünikasyon mağazalarında ve tesisatçılarda uyulması gereken ve aynı şekilde alınması gereken tedbirler açıklandı.

Rehberde yer alan detaylara göre, beyaz eşya ve mobilya mağazalarında çalışan ve müşteri dahil 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınması gerekiyor. Kozmetik ve parfümeri mağazalarında ise iş yeri girişinde müşteriler tarafından kullanılmak üzere el antiseptiği veya en az yüzde 70’lik alkol içeren kolonya bulundurulması gerektiği yazıyor.

Akaryakıt istasyonlarında ise maskesiz ve maskeyi uygun şekilde kullanmayan müşterilerin içeri alınmaması, yine market ve süpermarketlerde aralıklı olarak sosyal mesafenin korunması ile ilgili anonsların yapılması gerektiği aktarılıyor. Bu kural zaten önceki önlemler ışığında yine devam ettirilen önlemler arasında yer alıyor.

Oto yıkamalarda ile oto servis, tamirhaneler ve lastikçilerde, müşteriler ve çalışanlar için el antiseptiği bulundurulması gerektiği özellikle vurgulanıyor. Oto galeri ve oto kiralama işletmeleri, ofis ve büro sisteminde faaliyet gösteren tüm işletmeler, emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlık ofisleri ve tesisatçılarda ise misafir alınmaması gerektiği aktarılıyor. Elektronik ve telekomünikasyon mağazalarında ise müşterilerin sadece teşhir ürünlerini incelemelerine izin verilmesi gerektiği belirtiliyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri ilk kez açıkladı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yollari acilsin once. Maske ile serbest birakilsin.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yollar ne zaman açılacak yol ne zaman serbest olacak

" Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri ilk kez açıkladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri ilk kez açıkladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri ilk kez açıkladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Açamadığı oyun yok! Monster Tulpar T7 V21.2.1 inceleme Açamadığı oyun yok! Monster Tulpar T7 V21.2.1 inceleme
 2. 2 iPhone SE 2020 pil ömrünü test ettik! Vlog! iPhone SE 2020 pil ömrünü test ettik! Vlog!
 3. 3 Yazılıma hangi bilgisayarla başlayalım? Yazılıma hangi bilgisayarla başlayalım?
 4. 4 Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT
 5. 5 Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT! Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT!
 6. 6 iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son! iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son!
 7. 7 Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma
 8. 8 Isırılmış elma logosu nereden çıktı? Isırılmış elma logosu nereden çıktı?
 9. 9 Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor! Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor!
 10. 10 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar