Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri ilk kez açıkladı!


27 Mayıs 2020 Çarşamba 17:20
Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri ilk kez açıkladı!

Birkaç gün önce başlayan Ramazan Bayramı’nda, salgın sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. 27 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla bu karar sona erdi. Şimdi ise Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri ilk kez açıkladı: İşte o yeni önlemler ve yapılmaması gerekenler:

Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri açıkladı! İşte o önlemler

Bildiğiniz gibi Corona virüsü sebebiyle birçok karar alınıyor. Özellikle alınan kararların hızlı bir şekilde duyurulmasıyla vatandaşlar kararlara uymaya çalışıyor. Sizler için geçenlerde Sağlık Bakanlığı’nın Corona virüsü rehberini duyurmuştuk, şimdi ise Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri ilk kez yayımladı.

Söz konusu önlemler kapsamında hazırlanan rehberde toplamda 11 farklı sektöre yönelik adımlar yer alıyor. Bu sektörlerde alınması gereken önlemler için hazırlanan bu liste yazılı bir açıklama şeklinde yayımlandı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, normalleşme sürecinde söz konusu sektörlere yönelik hazırlanan rehberlerin ‘COVİD-19 Sağlık Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ başlığı ile yayımlandığı aktarıldı.

Daha önce yayımlanan rehberde güncellemeler yapıldığı görülen yeni rehber farklı sektörlerdeki kararlar farklı başlıklar altında toplandı.

saglik bakanligi yeni onlemleri acikladi-Saglik- bakanligi-nin yeni onlemleri neler

Sağlık Bakanlığı’nın yeni önlemleri neler?

Yayımlanan rehberde yer alan önlemlere göre, Beyaz eşya ve mobilya mağazalarında, kozmetik ve parfümeri mağazalarında, akaryakıt istasyonlarında, market ve süpermarketlerde, oto yıkamalarda, oto servis, tamirhaneler ve lastikçilerde, oto galeri ve oto kiralama işletmelerinde ve bunların yanında, ofis ve büro sisteminde faaliyet gösteren tüm işletmelerde, emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlık ofislerinde, elektronik ve telekomünikasyon mağazalarında ve tesisatçılarda uyulması gereken ve aynı şekilde alınması gereken tedbirler açıklandı.

Rehberde yer alan detaylara göre, beyaz eşya ve mobilya mağazalarında çalışan ve müşteri dahil 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınması gerekiyor. Kozmetik ve parfümeri mağazalarında ise iş yeri girişinde müşteriler tarafından kullanılmak üzere el antiseptiği veya en az yüzde 70’lik alkol içeren kolonya bulundurulması gerektiği yazıyor.

Akaryakıt istasyonlarında ise maskesiz ve maskeyi uygun şekilde kullanmayan müşterilerin içeri alınmaması, yine market ve süpermarketlerde aralıklı olarak sosyal mesafenin korunması ile ilgili anonsların yapılması gerektiği aktarılıyor. Bu kural zaten önceki önlemler ışığında yine devam ettirilen önlemler arasında yer alıyor.

Oto yıkamalarda ile oto servis, tamirhaneler ve lastikçilerde, müşteriler ve çalışanlar için el antiseptiği bulundurulması gerektiği özellikle vurgulanıyor. Oto galeri ve oto kiralama işletmeleri, ofis ve büro sisteminde faaliyet gösteren tüm işletmeler, emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlık ofisleri ve tesisatçılarda ise misafir alınmaması gerektiği aktarılıyor. Elektronik ve telekomünikasyon mağazalarında ise müşterilerin sadece teşhir ürünlerini incelemelerine izin verilmesi gerektiği belirtiliyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Yollar ne zaman açılacak yol ne zaman serbest olacak

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Yollari acilsin once. Maske ile serbest birakilsin.

" Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri ilk kez açıkladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri ilk kez açıkladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sağlık Bakanlığı yeni önlemleri ilk kez açıkladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Android telefondan iPhone 12'ye geçtik Android telefondan iPhone 12'ye geçtik
  2. 2 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  3. 3 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  4. 4 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  5. 5 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  6. 6 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  7. 7 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  8. 8 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  9. 9 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  10. 10 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık