Sağlık Bakanlığı’ndan BioNTech aşısıyla ilgili geri adım


29 Nisan 2021 Perşembe 11:08
ABONE OL
Sağlık Bakanlığı’ndan BioNTech aşısıyla ilgili geri adım

Covid-19 pandemisinde bir yandan salgının üçüncü dalgası sürerken, bir yandan da aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Bu süreçte yaşanan sorunların başında ise aşının tedarik edilmesi geliyor. Herkesin aşıya ihtiyaç duyması ve ABD gibi ülkelerin önceliği kendine vermesi, durumu kötüleştiriyor.

BioNTech gibi çok tercih edilen aşılar, ne yazık ki bu durumdan daha fazla etkileniyor. Son olarak dün ülkemizde de kullanılan aşıyla ilgili önemli bir gelişme gerçekleşti. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar ile aşının iki dozu arasındaki süre uzatılmış ve mevcut randevuları da etkileyeceği belirtilen karar kapsamında randevular iptal edilmişti. Bakanlık tepkileri üzerine çeken bu kararla ilgili geri adım attı.

BioNTech aşısındaki erteleme iptal edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, BioNTech aşısının ikinci dozunun erteleneceğini duyurdu. Mevcut randevuların iptal edildiğini söyleyen Koca, aşının ikinci dozu için verilen sürenin 4 haftadan 6-8 haftaya çıktığını belirtti.  Koca, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

BioNTech

“Haziran ayı ile birlikte BioNTech aşısının da teslim alınan miktarı 30 milyon dozu geçmiş olacak. Bugün yaptığımız Bilim Kurulu toplantısında aşıyı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın da görüşünü alarak BioNTech aşısının iki dozunun uygulanması arasındaki sürenin 6-8 hafta olarak uygulanmasına karar verilmiştir.”

Bu açıklamanın tepki görmesinin ardından, ikinci doz BioNTech aşısı olacakların randevularının ertelenmesine yönelik karar iptal edildi. Sağlık Bakanlığı, aşıda alınan ikinci doz randevuların korunacağını açıkladı. Hali hazırda randevusu olan ve ilk dozunu yaptırmış olan vatandaşlar, aşının ikinci dozunu sorunsuzca yaptırabilecek. 

Yeni randevular ise 6-8 hafta arasında verilecek. Bu yeni süre, ilk dozu olan ancak henüz ikinci doz randevusunu almayanları da kapsayacak.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Ben bunların hiç bir şey becerebileçeğine inanmıyorum artık.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Aşı.Aşı.Aşı….Sürekli mutasyona uğrayaşan bir virüs için ya sürekli her mutasyon için aşı olacaksın ya da doğal önlemlerini alıp bırakacaksın Allah (c.c.) ‘ın yarattığı o müthiş sisteme ve güveneceksin. Ama ya-pa-maz-lar (yapamadılar da zaten)…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Hiç bir şeye hazırlıklı değiliz. Kasa da para kalmadı. Para olsa basardık parayı öncelik bize geçerdi. 1tl ekmek derdine düştük. Yakında IBAN numarası atarlar bu gidişle

" Sağlık Bakanlığı’ndan BioNTech aşısıyla ilgili geri adım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sağlık Bakanlığı’ndan BioNTech aşısıyla ilgili geri adım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sağlık Bakanlığı’ndan BioNTech aşısıyla ilgili geri adım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?