Sigara Ramazan’da kalp krizi riskini tetikliyor


17 Nisan 2021 Cumartesi 15:08
ABONE OL
Sigara Ramazan’da kalp krizi riskini tetikliyor

Tüm dünyada koronavirüs ile mücadele son hız devam ederken, Sağlık Bakanlığı bugün sigara kullanımı ile ilgili bir açıklama yaptı. Bakanlık, sigara kullanımının koronavirüse yakalanma riskini arttırdığını açıkladı. Sigara kullanımının özellikle ramazan ayında ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunu açıklayan Bakanlık, sigara içen kişiler için sigarayı bırakma çağrısı yaptı.

Vaka sayılarının tekrardan pik yapmasının ardından ”kısmi kapanma” uygulanan ülkemizde, günlük 60 binin üzerinde vaka çıkıyor. Yaptığı açıklamada bu konuya da değinen Sağlık Bakanlığı, özellikle iftardan sonra art arda içilen sigaraların beyin kanaması ve kalp krizi riskini arttırdığını açıkladı.

Sigara, ramazan ayında kalp krizi ihtimalini hat safaya çıkarıyor

sigara

Bakanlık, sigara kullanımının özellikle ramazan ayında ciddi tehlikelere yol açtığını belirtti. Özellikle iftardan sonra üst üste içilen sigaralar, kalp krizi riskini arttırıyor. Bakanlık, yaptığı yazılı açıklamada, “Sigara kullanımı, ramazan ayında da son derece ciddi sağlık sorunlara sebep olabiliyor. Tüm gün sigara kullanılmamasının ardından, iftar sonrası üst üste sigara içilmesi ya da başka bir tütün ürünü kullanılması ile kandaki nikotin ve karbonmonoksit düzeyinde ani yükselmeler oluyor. Bunun etkisiyle damarlarda daralma meydana geliyor ve organlara yeterli oksijenin taşınması zorlaşıyor. Bunun sonucu olarak da tansiyon yükselmesi, beyin kanaması ve inme riski artıyor. Ayrıca ani nikotin artışı, çarpıntıya sebep oluyor ve kalp krizi riskini artırıyor.” dedi.

Sağlık Bakanlığı, ramazan ayının kişinin iradesinin arttırdığını ve sigarayı bırakmak için en doğru zaman olduğunu belirtti. Tütün ürünlerinin zararına dikkat çeken Bakanlık, ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı‘nın ramazan ayında da 7/24 hizmet verdiğini açıkladı. Bakanlık yaptığı açıklamada, “Danışma hattında, sigara bırakma sürecini kolaylaştıracak bilişsel-davranışsal tedavilere ilişkin destek sağlanırken, sigara bırakma polikliniklerinde hekimlerimiz tarafından uygun hastalara ilaç tedavisi de başlanabiliyor. Sigara bırakma  tedavisinde kullanılan ilaçlar, vatandaşlarımızın hizmetine ücretsiz olarak sunuluyor. Tütün ürünü kullanımı bırakıldığı andan itibaren oluşturduğu sağlık riskleri azalıyor ve vücutta olumlu bir değişim başlıyor. Bu nedenle sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanan vatandaşlarımıza ramazan ayını fırsat bilerek Sağlık Bakanlığının da desteğiyle sigarayı bırakmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

bu sigara ve corona olmasa ölmeyeceğiz zaten…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Zaten oruç tutamazsın sigara içerken + sigara zararlıki

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Arkadaşlar ramazanda içmeyin onun dışında bi sorun yok.

" Sigara Ramazan’da kalp krizi riskini tetikliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sigara Ramazan’da kalp krizi riskini tetikliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sigara Ramazan’da kalp krizi riskini tetikliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!