Sağlık Bakanlığından yeni ”evde izolasyon süresi”


06 Eylül 2020 Pazar 11:30
Sağlık Bakanlığından yeni ”evde izolasyon süresi”

Sağlık Bakanlığı corona virüsüne yönelik yeni kararını açıkladı. Bu kapsamda evde izolasyon süresi değişti. Biliyorsunuz corona virüsü testi(PCR) yapılıyor, bu testte pozitif çıkan vakalarda eğer durumları hafifse evde geçirilmesi gereken 14 günlük bir süre bulunuyor. İşte bu süre yeni alınan karara göre bu süre 10 güne kadar çekilmiş durumda.

Buna göre, belirtileri göstermeyen ya da hafif geçiren vakalarda virüs testi pozitifse PCR alındığı günden itibaren, olası vakalarda  semptom başlangıcından itibaren 10. günün sonunda izolasyon sonlandırılacak.

Evde izolasyon süresi değişti

Bakanlık ilgili kararda 14 günlük evde izolasyon süresini güncelleyerek, olası vakalarda semptom başlangıcından itibaren 10. günün sonunda izolasyonun sonlandırılacağını ve işe dönülebileceğin duyurdu.

Corona virüsü için hazırlanan rehberde, Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon bölümünde yer alan Covid-19 hastalarında izolasyonun sonlandırılması kısmında değişiklik yapıldı. İşe dönme süresinin kısalması için atılan bu adım tepki çekecek deniyor.

Anadolu Ajansı’ndaki habere göre,

Rehberin eski halinde izolasyon süresi; a) hastanede yatmakta iken 48-72 saatlik izlem sonucunda evde izlenmeye uygun olduğu değerlendirilerek taburcu edilen hastalar ile b) hastaneye yatırılması gerekmediği için evde takip edilen hastalarda (her ikisi için de semptomlarının geçmesi koşuluyla) 14 gündü. Söz konusu rehber güncellendiğinde PCR testi pozitif olup evde izlenen semptomsuz hastalar ya da hastalığı hafif geçiren hastalarda bu izolasyon süresi 10 güne indirildi.

corona virüs

Birkaç gün önce yapılan değişiklikle birlikte vaka sayılarının izlenmesi de söz konusu olacak. Bakıldığında İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi de bu süreye bağlı kalıyor. Yani PCR testi pozitif kişilere evde 10 günlük izolasyon öneriyor. Mevzubahis vakaların birlikte yaşadıkları bir başka kişinin daha testinin pozitif olması durumunda izolasyon süresini 14 güne çıkarıyor.

Yoğun bakım hastalarında PCR pozitifse test yapıldığı günden itibaren, olası vakalarda semptom başlangıcından itibaren 20. günün sonunda izolasyon sonlandırılması söz konusu olacak.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Kısaca ölüm kalım savaşını kaybettik geçmiş olsun yada başınız sağolsun.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Ağam bizimle eğlenir.

" Sağlık Bakanlığından yeni ”evde izolasyon süresi” konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sağlık Bakanlığından yeni ”evde izolasyon süresi” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sağlık Bakanlığından yeni ”evde izolasyon süresi” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  2. 2 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  3. 3 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  4. 4 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  5. 5 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  6. 6 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  7. 7 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  8. 8 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  9. 9 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  10. 10 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi