Sağlık hizmetlerinin geleceği: Akıllı saatler


28 Eylül 2019 Cumartesi 19:00
Sağlık hizmetlerinin geleceği: Akıllı saatler

Teknolojinin birçok yönü kendisini sağlık alanında gösteriyor. Bunlardan birisi olan akıllı saatler ve akıllı bileklikler, sizin sağlık değerlerinizi ölçerek, adeta bir sağlık hizmeti sunuyor. Günlük adım sayınızdan, kan basıncını ölçmeye, doktorunuza bu ölçtüğü verileri gerçek zamanlı ulaştırmasına kadar birçok yönüyle hayatımızı kolaylaştırıyor. Günlük su içme takvimi ve fitness verilerine kadar birçok özelliği bulanan bu akıllı cihazların sağlık hizmetlerinin geleceği ile ilişkili olduğu düşünülüyor.

Ancak birçok uzman, bu gelişimlerin yalnızca bir başlangıçtan ibaret olduğunu düşünüyor. Yakında akıllı saatler ve akıllı bileklikler, sadık fitness takipçilerimiz, potansiyel olarak hayatımızı kurtaracak ve hastalıkları teşhis bile edebilecek hale gelecek. Doktorları sürekli güncel tutabilen verileri toplamak için daha gelişmiş sensörlere ulaşacak olan bu cihazların, daha da akıllı hale geleceği tahmin ediliyor.

akıllı saatler ve akıllı bileklikler

Akıllı saatler ve akıllı bileklikler ile gelişen sensör teknolojisi

Kolunuzdaki sağlık hizmetleri, gelecekte sağlık araçları ve teşhis cihazlarıyla donatılacağı için yüksek teknoloji sensörlere ihtiyaç duyacak. Şu an rahatlıkla söyleyebiliriz ki piyasada bulunan akıllı saatler ve akıllı bileklikler çok da uzak olmayan bir gelecekte çok daha gelişmiş teknolojiler ile donatılacak.

Gelişmiş teknoloji ve sensör teknolojiyle neler mümkün olabilir? Örneğin, dünyadaki küresel ısınmayla havanın kalitesi oldukça düştü. Kullanılan birçok ürün atmosferi zehirliyor ve canlı yaşamı için tehlikeli gazların havada bulunmasına neden oluyor. Hava algılama ve analiz teknoloji ise bu gibi durumlarda gerçekten faydalı olabilir. Şu an için elimizdeki cihazların böyle özellikleri bulunmuyor ancak, çok fazla ilgi görüyor ve bu alan yatırım da alıyor.

Bu özelliğin ilgi görmesine örnek ise, geçmiş yıllarda Plume Labs ve Cair gibi şirketler hava değişimlerinde sizi uyaracak ve havanın kalitesini ölçecek ürünler geliştirdiğini, yatırım aldıklarına şahitlik ettik. Bu ise solunum sorunları, alerjileri olanlar ve genel hava kirliliğine karşı hassas bünyeler için gerçekten ilgi çekici bir alan. Sayılan ürünlerde bulunan sensörler şu anda farklı cihazlarda bulunuyor olsa da bir gün, sağlık ölçeriniz akıllı saatler ve akıllı bileklikler için de kullanılabilir duruma gelebilir.

akıllı saatler ve akıllı bileklikler

Giyilebilir cihazların ter izleyen özelliklere kavuşması

Gelecekte giyilebilen cihazlara entegre edilen sensör teknolojileriyle beraber, terinizi izleyen ve analiz edebilen ürünlere sahip olacaksınız. Hatta California Üniversitesi’ndeki mühendisler, terinizdeki elektrolitleri ve metabolitleri ölçebilen bir sensör üzerinde çalışıyor. Derinin ısısını ölçme prensibine ek olarak dehidrasyon veya hastalığın ilk belirtisi olabilecek yüksek sıcaklık ve yorgunluk gibi birçok sorun konusunda uyarabilir.

Birçok konuda araştırma gerçekleştiren bilim insanları, gelişmiş sensörler ile daha akıllı hale getirilebilecek olan akıllı saatler ve akıllı bileklikler için aşılması gereken engellerin olduğundan ancak, bu engellerin kolaylıkla aşılabileceğini aktarıyorlar.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Sağlık hizmetlerinin geleceği: Akıllı saatler”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  İnanın bana bu tür saatlere ihtiyacı olan kendi iradesi olmayan o kadar çok insan var ki. Misal kadınların dengesizce para harcamasını düşünün. İradesiz veya davranış bozukluğu olan çok kişi var

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence çok yeni ve gelişmesi gereken bir teknoloji. İnsanları gaza getirip, para kazanmaya çalışıyorlar. İnsan bir saat sayesinde mi sağlıklı olacak ya da yaşayacak. Benim iradem yok da, saat mi söyleyecek bu kadar yürü, şu kadar uyu, su iç. Arada bir gidip doktora kontrol ettirmeliyiz kendimizi. Saatin keyfine mi kaldı sağlığımız 🙂 Kendimiz iradeli olup, spor yapar, yürüyüş yaparsak sorun çözülür, saat de bize yardımcı olur. özellikli saatler şu an çok pahalı ve pil teknolojinin gelişmesi gerekiyor.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Pil sorunu çözülürse herkes alır

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Tansiyon ve vücudun ısısını ölçümek iyi fikir olur bence

" Sağlık hizmetlerinin geleceği: Akıllı saatler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sağlık hizmetlerinin geleceği: Akıllı saatler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sağlık hizmetlerinin geleceği: Akıllı saatler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık! Reisin boykot edin dediği teknoloji firmalarını sıraladık!
 2. 2 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 3. 3 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 4. 4 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 5. 5 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 6. 6 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 7. 7 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 8. 8 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 9. 9 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 10. 10 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme