Sahi, 4.5G olmadan önce ne yapıyorduk?


01 Nisan 2017 Cumartesi 20:03
Sahi, 4.5G olmadan önce ne yapıyorduk?

Hayatımıza girmesinin üzerinden 1 yıl geçen 4.5G’yi, sadece mobil geniş bant olarak tanımlarsak, haksızlık etmiş oluruz. Konuyu daha iyi anlatabilmek için bazı örnekler vereceğim.

4.5G’nin ülkemize gelmeden 2 sene önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleşen Turkcell T50 lansmanında, lansman sonrasında telefonla ilk buluşmada mobil internet hızını görünce hissettiğim heyecanı, daha dünmüş gibi hatırlıyorum.

Hız testini anlatırken şaşırmıştım

O akıllı telefonu incelemek ve videoyu ilk yayınlayan site olmak, bizim için çok önemli. Telefonu incelerken, 4G üzerinden hız testi yaptığımda 100 Mbps’den fazla internet görünce, önce teknik bir hata olduğunu düşündüm ama birkaç denemeden sonra gerçekten bu hızın kararlı bir şekilde sağlandığını gördüm.

Kaydettiğim inceleme videosunu, 1 dakikadan daha az bir süre içerisinde internete yükledim ve Turkcell T50’yi ülkede inceleyen ilk site olarak, rekabet tahtasında hanemize 1 puan daha yazdırdım.

O zamanlarda, böyle hızlara sahip olmanın verdiği özgürlük, bizim gibi yayıncılar için inanılmaz bir avantajdı.

2014’te, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kullanıma açık olan 4G, ülkemize 2 yıl sonra geldi. Geliş tarihi de çok ilginç; 1 Nisan 2016.

“Şaka mı?” diye bekleyenler de oldu.

O gece sosyal medyada en çok yankı uyandıran canlı yayınlardan birini yaptık. Yurdun dört bir yanından canlı yayına gönderilen ekran görüntüleri, 4.5G’ye geçen kullanıcıların hız testlerini gösteriyordu.

O geceden sonra tam 1 yıl geçti.

Şu anda sahip olduğum internet paketi, Platinum 50 GB. Bundan 1 yıl önce, 8 GB’lık kota seçeneği geldiğinde, sevinçten havaya zıplamıştım.

4.5G ile benim hikayelerim

Sizin hikayeniz nedir, bilmiyorum ama 4.5G ile hayatımda nelerin değiştiğini kısaca anlatmak isterim.

Yükselen kotalar ve GB başına düşen internet fiyatlarının azalmasıyla beraber “Acaba kotam biter mi?” derdi, iyice azaldı. Bitse de, az bir fiyata yeni kota ekleyebilmek, güzel şey.

Sabahları Periscope, öğlen Instagram, akşam Facebook, haftada 2 gün de YouTube üzerinden canlı yayın yapabiliyorum ve sosyal medya üzerinden takipçilerimle inanılmaz bir etkileşim yakaladım.

Haberin sizi nerde ve ne zaman bulacağı belli olmuyor. İçeriklerimize ilgi gösteren sizlere “Okur” desek de, aslında siz okumaktan ziyade izlemeyi daha çok seviyorsunuz. Bu yüzden, elimize geçen haberi size video ile ne kadar erken anlatabilirsek, bunun kıymeti de yayıncılık için o kadar yüksek. 4.5G ile beraber, kaydedilen bu  yüksek çözünürlüklü videoları sizlere ulaştırmak çok ama çok kolay.

Sahip olduğunuz yeni ve hızlı internet altyapısını, destekleyen diğer dünya ülkelerinde de kullanabiliyoruz. CES fuarını ABD’den, MWC etkinliğini Barcelona’dan, IFA’yı Berlin’den size ulaştırırken, sağda solda Wi-Fi aramamıza gerek kalmıyor.

İnsanoğlu, rahata ve konfora kolay alışıyor ve bir süre sonra daha fazlasını istiyor. Endüstrinin bize sunduğu 5G hayallerini şimdiden kurmaya başladık.

Başta bu düzenlemeleri gerçekleştiren ve sektörü dengeleyerek vatandaşa hak ettiği hizmeti sağlamak için gece gündüz çalışan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olmak üzere, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’a çok teşekkür ederiz.

Teknolojik terimleri, herkesin anlayabileceği şekilde basitçe anlatan Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın dediği gibi; trafikte hız felaket, internette hız berekettir.

İyi ki gelmişsin 4.5G!

:: Sizin hikayeleriniz nedir? Tıklayın, paylaşın.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

46 yorum - “Sahi, 4.5G olmadan önce ne yapıyorduk?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Büyük Şehirlere 4.5 G geldide. Kırsalda 3G düzgün çalışmaya başladı. Buda Nimet 🙂

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5g ile kotalar arttı,ulaşmak istediğim sitelere kolayca erişebiliyorum,Belediyelerin otobus uygulanaları daha stabil çalışmaya basladı.Gecikme(ping azaldı).Fiyatlar ucuzladı(8 gb internet+1000dk+1000sms 28 TL)(Fırsat 8GB tarifesi).

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi ki 4.5G gelmiş eskiden rezaletti. Teşekkürler Türkiye! Halinize şükretmesini de bileceksiniz. Bu güne nereden geldiğinizi unutmayın.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Vay be hakkı alkan hikayen bayağ bi iyiymiş

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Hic sorma, eskiden dumanla haberlesiyorduk. Simdi magaramizdan cikip uber hizli yasamaya basladik. Internet fiyatlari da bir dustu bir dustu sorma gitsin. On yuz bin gigabyte i 50 kurusu satiyorlar. Dalga gecmenin de reklamin da adabi olur. Yazar lutfen yasadigi ulkeyi de belirtsin.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ankara nın göbeğinde 4.5G nin çekmediği çok yerler var. Açıklanmış olan veriler gerçekçi değil bence

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Ağam bizimle eylenii

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bende 4.5g kullanmıyorum
  3g işimi görüyor

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  amman çok şey degisti 4.5 g ile telefonumda kapali tutuyorum o ozelligi hiçbir getirisi de yok boş yapmayın

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkcell 4.5G KAPSMA ALANI %40.1 3G KAPSAMA ALANI %83.7
  VODAFONE 4.5G KAPSAMA ALANI %29.8 3G KAPSAMA ALANI %60.5
  TÜRK TELEMOM 4.5G KAPSMA ALANI %33.4 3G KAPSAMA ALANI %55.9

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Firmalar reklam vermekten yatirim yapamıyorlar herhalde 4.5 g nin herhalde 3g sini kullanıyoruz ayrıca aynı evde odadan odaya telefon çekmiyor bu ne saçmalık ne 5g si önce su anki durumu bi duzeltsinlerde boş boş % 100 çekiyoruz vs muhabbetlerinede girmesinler artik!!!

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  troy'dan 1 NISAN ŞAKASİ

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben okumayi daha cok seviyorum, ayrica herkesin de 50gb platinum paketi yok ki video izlesin.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Dumanla haberleşiyorduk 4.5G den önce.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkcell hattım var. Evde 80 Mbps hız ile LTE hizmetinden faydalanıyorum. Alışveriş merkezlerinde 3g veya 20 Mbps hızlara düşüyor.
  Yani arkadaşlar konum ve kullanıcı sayısı önemli bir faktör, yatırım yapılarak çözülecek şeyler bunlar. Turkcel dışında yatırım yapan firma varmı acaba memlekette?

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Haberi yazan arkadaş başka ülkede yaşıyo heralde. Nedense benim kullandığım 4.5g eski 3g'den bile yavaş. Teşekkürler TürkTelekom.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  çekmediği için 3G devam ediyorum siz geçtiniz de ne oldu mesala ?

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiyatlar düşmedikçe hiçbir fayda etmez.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Hakkı reyis

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Tt ile mersinde 30 mpbs download, 5mpbs upload hızı. Yeterli mi hayır. Önceye göre iyi mi evet…

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5 G geldi ama Paket kotaları yetersiz

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Hakkı bey siz laboratuvardamı yaşıyorsunuz? Ben Ankaranın göbeğinde Kızılayda bile 20 mbite ulaşamıyorum. Artı arama yaparken gecikmede ayrı mesele

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  KKTC'de 4G'yi bırak, 3G bile doğru dürüst çalışmıyor.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu kotalar yüzünden istersen 14buçuk g olsun gene bir işe yaramaz

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5G şehrin göbeğindeki alışveriş merkezinde çekmiyor. Bu daha en küçük sorun ecin bir odası 2G bir odası 3G diğer odada ise yarışı 4.5G gerisi yüne 3G. Altyapıyı arttırmadan 5G 'ye geçilirse çok kötü olur. 5G yü görmek için ancak şehir değüştürmemiz gerekir

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Reklam yapmadığınız kalmıştı Onuda yapın kıllar

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben boluda yaşıyorum 4.5 g ilk zamanlar hızlıydı hattım turkcell bu arada şimdi piyasaya 4.5gli telefonlar yayıldıkça hız düştü hatta bazen kilit hız testinde 3g daha hızlı ve sadece 3gde kullanıyorum telefonu s7 bide

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  hakkı, yine bildiğimiz hakkı. dt

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Hakki bey teşşekür ettiğin boşbakana her ay 400 tl fatura oduyorum hayrina yapmadi bize satmak icin yapti

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben halen 3g kullanıyorum ve çok memnunum

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Elin Amerikalısı 5G yapınca susarsınız. Biz 4.5G yapımca yok bu nedir böyle birşey mi var. Salatalık

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben bu hakkıyı sevmiyorum çok itici yapmacık bi tipYazısı bile itici adamınBi sevimli olayım zorlamaları ama alttan alttan hava atmalarAllah çevresindekilere sabır versin hiç çekilmez

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne kadar karamsarsiniz biri demis 20 tl yukluyom 2 gb paket yok ugandada mi yasiyon sen tasi hatyini 4 gb paket var o fiyata, digeri demis 9 mpbs download aliyorum abi arayip sikayet ettin mi birde 4g hizmi o 3g mi biri demis avrupayi ornek al avrupada bu hizlari zaten zor goruyorsun oda sehir merkezinde zor baz istasyonlari sehir disinda tel bazi yerlerde cekmiyor bile 4.5 g nin aciklamasini istiyor 3.5 g yi iyi biliyorsun ama 4 g de ki hiz ile 4.5 g deki hiz arasinda fark var bunu bilmedenbyaziyorsun buraya goya tekno takip olm bak git bilmeden cahil cahil yazmayin

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  abi okumayı daha çok sevenlerimiz de var (ya da paketi olmayanlarımız )

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben övülecek birşey göremiyorum

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  İnternet hızınının artması bize değil operatörlere yaradı.

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  içerikler hepten geyik muhabbetine bağladı

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Biri Türk Telekom'a haber versin 4.5g geldi Türkiye'ye. Hala 3g gibi hizmet veriyor. En fazla 5Mbit hız alıyorum. Çoğu yerde de çekmiyor. Reklamlarda da dalga geçmesinler bizimle. İki popçu bir topçu çıkardılar diye satışları mı arttı? Onlara verecekleri parayı altyapıya yatırsalardı zaten reklamı müşterinin kendisi yapardı.

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  15 gb turkcell paket kullanıyorum. 99 tl ödüyorum. Pahalımı evet pahalı ama mecbur ödüyoruz

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  atari varken daha mutluyduk arkadaşlıklar dostluklar vardı şimdi millet aç karnını doyurmanın peşinde bi gidin amerikan özentileri

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  4,5 g geldi de ne oldu internet paketleri ayni artis yok az internet pahalı ucret olan bu 5 g gelse ne olur bu durumda bu paketlerle ancak komiklik olur

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  Telefon faturası 170 TL. Güzelmiş. Heralde bizim evin toplam telefon faturası sabit internet o kadar yapmıyor.

 43. Ziyaretçi dedi ki:

  ne diyon abi

 44. Ziyaretçi dedi ki:

  Mersin şehir merkezinde 9mbps download hızı alıyorum 4.5G ile. Upload hızı ise 3 mbps o da zorla hani
  Bu mu hızlı

 45. Ziyaretçi dedi ki:

  Önemli olan kota. 3g zamanında 2gb kota vardı şimdi ne değişti? yine 2gb kota var ve fiyat eskisinden daha pahalı. Ayda telefona yükleyeceğim maksimum tutar 20 TL dir. Bu fiyata bana eskiden 2 gb veriyorlarken şimdi neredeyse hiç bu fiyata paket kalmadı. Boş laga luga isterlerse 100 Gigabit hıza çıksınlar bana bi faydası olmadıktan sonra

 46. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5 ne demek bana açıklamasını yapsana editör sonra sevinirsin batmış bir ülkede yaşıyon bunamı seviniyon sevmediğiniz Avrupa yı örnek almayı o zamansa

" Sahi, 4.5G olmadan önce ne yapıyorduk? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sahi, 4.5G olmadan önce ne yapıyorduk? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sahi, 4.5G olmadan önce ne yapıyorduk? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 2. 2 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 3. 3 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 4. 4 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 5. 5 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 6. 6 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 7. 7 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 8. 8 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 9. 9 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 10. 10 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?