Okunma

Sahi! Bir Hacker vardı, ne oldu?


22 Kasım 2010 Pazartesi 11:34
Sahi! Bir Hacker vardı, ne oldu?

İnternet medyası, her ne kadar geleneksel medyalardan (gazete, dergi, radyo gibi) daha fazla haber kaynağına sahip olsa da belli aralıklarla kendini tekrar eden haberlere maruz kalabiliyor. Birkaç yıl öncesine kadar düzenli olarak kendini tekrar eden haberlerden biri de “Meşhur Hacker” haberleriydi.

Genelde sadece bir kişinin gündeme geldiği bu haberlerde, evinin bodrum çok gizli sistemlere izinsiz giriş yapan kişiler haber konusu olurdu.

Haber analizi yapmak sizin işiniz değil tabii ki! Ama yine de son birkaç yıla bakın, hangi ünlü hacker haberini hatırlıyorsunuz?

Cevabını hemen vereyim; yok denecek kadar az.

Bunun sebebini merak ediyor musunuz? Acaba, bütün hacker’lar şu anda hapiste veya gözetim altında mı? Ya da bilgisayar kullanıcıları kendilerini o kadar çok geliştirdi ki, hacker’lar izinsiz giriş yapabilecekleri bilgisayar mı bulamıyorlar?

Maalesef cevap bunlar değil.

Çünkü sektör o kadar değişti ve gelişti ki; hacker’lar, hünerlerini haberlere manşet olarak binlerce hayran edinecek kadar ucuza satmıyorlar.

Sistemlere ve kişisel bilgisayarlara olan saldırıların azalmasını bırakın, katlanarak artıyor. İnternete erişiminin eskiye nazaran daha kolay ve ucuz olmasıyla beraber bilinçsiz internet kullanıcıları kervanına her geçen gün binlerce insan katılıyor.

Hacker’lar ise gazetelerde ve internet sitelerinde manşet olmak yerine yatırımcısına tek operasyonda kazandırdığının sadece %1’i ile bile hayatı boyunca lüks içinde yaşama şansına sahip olabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde, güvenlik yazılımları alanında tüm dünyada tanınan bir marka olan Trend Micro’nun Türkiye ve bölge temsilcileri ile bir araya geldiğim yemekte bu konu yeniden gündeme geldi.

Sektörün elde ettiği rakamlar, baş döndürücü.

Yazının devamını okumak
için buraya tıklayın.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Sahi! Bir Hacker vardı, ne oldu?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    korkmayin yerindeler sadece sessiz duruyorlar uygun zaman bekliyorlar onlar hic monitor klavye den ayrilmadi ayrilamaz

" Sahi! Bir Hacker vardı, ne oldu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sahi! Bir Hacker vardı, ne oldu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sahi! Bir Hacker vardı, ne oldu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "