Sahibinin Karakterine Bürünen Telefon


28 Mart 2010 Pazar 11:04
Sahibinin Karakterine Bürünen Telefon

Akıllı telefonlar olabildiğince özgür kişiselleştirme seçenekleri sunan işletim sistemleri ve zengin üçüncü şahıs yazılım desteği ile kullanıcılarının hemen her isteğine çözüm getirebilir bir hale geldiler. Kullanıcılarına daha fazla işlev ve kişiselleştirilebilirlik sunmayı amaç edinen firmalar, zekice yazılımların altına imza atıyorlar. Yazımızda yer verdiğimiz uygulamanın adı Nokia Bots.

Beta Labs tarafından geliştirilen uygulama, Nokia sahiplerinin kullanım alışkanlılarını düzenli olarak kayıt altına alarak, bu doğrultuda işlevlerine yön veriyor. Bir çeşit canlı widgetlar aracılığı ile çalışan yazılım, bekleme ekranına yerleşerek kullanımı daha kolay bir hale getirmeyi amaçlıyor.

Bekleme Ekranı

Uygulamanın kurulumunun ardından menude herhangi bir simge belirmiyor. Yazılımın görsel niteliğine sadece bekleme ekranından içerik ekle seçeneğini kullanarak erişim sağlayabiliyorsunuz.

Öğrenilebilir Özellikler

Yazılım bu ilk sürümde öğrenilebilen dört özellik ile birlikte geliyor. Bunlar telefon profilleri, alarm, batarya ve kısayol ataması şeklinde. Ancak tüm öğrenilen özelliklerin aktif olarak kullanılabilmesi için telefonunuzun kullanım alışkanlıklarınızı belirlemesi gerektiğinden bu iş biraz zaman alabiliyor.

Profile Bot

Profile Bot, telefonunuzda belirli bir rutin içesinde kullanmayı tercih ettiğiniz profil seçimlerini otomatik olarak gerçekleştirebilmeyi amaçlıyor. Diyelim ki her pazartesi periyodik olarak gerçekleştirdiğiniz bir toplantı var. Ancak sürekli ya telefonunuzu sessize almayı unutup toplantıyı bölen bir çağrı ile irkiliyorsunuz ya da sonrasında telefonu sessizden almayı unutup önemli çağrıları kaçırıyorsunuz. İşte Profile Bot bir iki denemenin ardından tüm bunların kaydını tutarak olumsuz durumların önüne geçmeye çalışıyor.

Alarm Bot

Alarm Bot, ise uyku düzeninize göre çeşitli fonksiyonlar göstermeyi amaçlayan bir özellik. Telefonunuz uyku saatlerinizi birkaç denemenin ardından öğrenerek, uyuduğunuz zaman diliminde sessiz konuma geçiyor ve uykunuzun bölünmesinin önlüyor. Alarm saatinden bir dakika önce de tekrar eski profile geri dönülerek alarmın sekteye uğratılmasının da önüne geçilmiş oluyor.

Battery Bot

Battery Bot, günün ortasında şarj sıkıntısı yaşamamanız için geliştirilmiş bir özellik. Umulmadık bir anda şarj sıkıntısı yaşamamanız için elde edilen değerlere doğrultusunda, gece yatmadan önce şarj sabaha kadar yeterli gelmeyecekse yahut kalktığınızda günü tamamlayamayacak kadar azsa, telefonunuzun şarjı hususunda yazılım sizi peşinen uyararak kötü bir sürprizi peşinen önlemeye çalışıyor. Her ne kadar bu özellik ilk başta etkin gibi görünse de çeşitli uyarıların hassaslaşması için birkaç günün geçmesi gerekiyor.

Shortcut Bot

Shortcut Bot, ikinci bir bekleme ekranı menüsü ile etkinleştirilmesi gereken bir özellik. Bunun için bekleme ekranına içerik ekle diyerek Shortcut Bots’u da eklemeniz gerekiyor. Bu işlev sayesinde telefonunuz sık kullandığınız menu seçeneklerini yahut üçüncü şahıs yazılımları algılayarak, dört farklı kısayol içerisine bunları otomatik olarak atıyor. Kullanım alışkanlıklarınız değiştikçe buradaki simgeler de eş zamanlı olarak değişim gösteriyor.

An itibariyle sadece Nokia N97 ve N97 Mini ile çalışabilen yazılım ilerleyen sürümlerde daha fazla akıllı telefonunu etki alanına alacak. Bu ilk sürüme hemen ulaşmak için burada yer alan Nokia Beta Labs sayfalarını kullanabilir yahut SDN Download sayfalarından hemen indirebilirsiniz.

:: Uygulamada karşılaştığınız sorunları ve beğendiğiniz özellikleri SDN Forumlarında paylaşın.
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sahibinin Karakterine Bürünen Telefon konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sahibinin Karakterine Bürünen Telefon ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sahibinin Karakterine Bürünen Telefon ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
  10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası