Okunma

Sahte Butonlar Ayırt Edilemiyor


29 Eylül 2015 Salı 17:00
Sahte Butonlar Ayırt Edilemiyor

İnternet kullanıcıları üzerinde yapılan bir araştırma, kullanıcıların yarısının sitelerdeki sahte butonlara ya da maillerde gelen sahte sayfalara tıkladığını ortaya çıkardı.İnternet kullanıcıları arasında yapılan bir araştırmada ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Dünyanın çeşitli bölgelerinden seçilen 18.000 kişinin katıldığı araştırma sonuçlarına göre, bir çok indirme sitesinde sahte butonlara, gerçek butonlardan daha çok tıklandığı ortaya çıktı.

Mail eki kontrol edilmeden açılıyor

Yapılan araştırma sonuçlarına göre internet kullanıcılarının büyük bir bölümü kimlik avı için gönderilen posta ekini hiç düşünmeden açıyor. Katılımcıların yalnızca yüzde 24’lük bölümü kimlik avcılığına yönelik olan sayfayı orjinalinden ayırt edebilirken, katılımcıların yüzde 58’i ise hiç düşünmeden kimlik avı için tasarlanmış olan siteleri seçti.

Kullanıcılar, güvenlik duvarı istemiyor

İnternet kullanıcıları üzerinde yapılan araştırmaya ait diğer bir ilginç nokta ise kullanıcıların güvenlik duvarı ya da benzeri uygulamalara karşı olan tutumu.
Kullanıcıların yüzde 19’u tehlikeli olduğu için bir programın kurulumunu engellemeye çalışan bu programları devre dışı bırakırken, geri kalan kısım ise bu programları genel olarak açık tutuyor.

En büyük aldatmaca indirme sitelerinde

İnternet kullanıcılarının en fazla virüs bulaştırdığı sitelerin başında ise indirme siteleri geliyor. Kullanıcılar bu sitelere girdiklerinde karşılarına onlarca indirme butonu çıkıyor. İnternet kullanıcılarının çok büyük bir bölümü ilk seferinde doğru indirme butonunu bulamadığı için, olası bir virüs tehlikesiyle de karşı karşıya kalıyor.

:: İlk seferinde doğru indirme butonunu tutturabiliyor musunuz?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Sahte Butonlar Ayırt Edilemiyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Google bile o buton reklamlarını alırsa ayırt edemeyiz tabi
  Aldığınız reklamlara bakın biraz
  Hep biz mi söyleyecez

 2. sametuca dedi ki:

  abi dogru buttonu tuttursanda bilmiyorum sizede denk geldimi cikis butonu yer degistiriyo

 3. Sansar667 dedi ki:

  50 tane buton oluyor bir sayfada ilk seferinde dogru linke tiklamak buyuk sans.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  çok uzmanlar tek tıklamada indirir ama çoğu insan bulamıyor buda gayet normal…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  en iyisi picasa olmadı skype kullanın

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Eset tek geçerim. Güvenim sonsuz

 7. SDN Okuru dedi ki:

  madiaget buton reklamı kullanıyorum, bu resmi reklamdır, buda zararlıysa size diyecek söz bulamıyorum 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Özellikle Torrent sitelerinde sahte indirme butonları virus saçıyor. Güvenli Duvarı olan Antivirus programı kullanmak şart.

" Sahte Butonlar Ayırt Edilemiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sahte Butonlar Ayırt Edilemiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sahte Butonlar Ayırt Edilemiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "