Okunma

Sahte Facebook İntiharı Tutuklattı


22 Mart 2015 Pazar 08:00
Sahte Facebook İntiharı Tutuklattı

Facebook geçtiğimiz Şubat ayında kullanıcılarının olası intihar girişimlerini engellemek için başlattığı programı genişletmiş, intihar üzerine paylaşım yapan üyeler için yeni alternatifler üretmeye başlamıştı. Bu çalışmaların gerçekten işe yarayıp yaramadığını merak eden bir Facebook kullanıcısı ise sahte bir intihar girişiminde bulunmuş. Sonuç ise Amerikalı kullanıcı için hüsran olmuş.

48 yaşındaki Facebook üyesi Shane Tusch, BBC’nin verdiği bilgilere göre kendini Golden Gate köprüsünde asacağını site üzerinden duyurmuş ve sosyal medya devinin bu mesajı ağ içerisinde bulup bulamayacağını test etmek istemiş. Paylaşımı şirketten önce fark eden bir başka kullanıcı ise durumu hemen polise bildirmiş. Tusch’ın yaptığı testin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söyleyen polis ise ismi kısa süre içerisinde evinden alarak tutuklamış.

15-03/21/facebook.jpg

Facebook durumdan haberdar olunca Shane Tusch’ın profilini sistemden silerken, kullanıcının aslında suç işlediğini açıkladı. ABD’li Facebook kullanıcısı kendisine önerilen ve prosedür gereği olan psikolojik destek teklifini geri çevirince tutukluluğuna devam karar verilirken, neredeyse 3 gün boyunca bir psikiyatri merkezinde kapalı kaldı.

:: Facebook Cinsiyet Seçiminde Özgürlük

Serbest bırakıldıktan sonra açıklama yapan isim sosyal medya mecrasının aslında kullanıcısını korumadığını, direkt olarak polisin işin içine girdiğinde benzeri sıkıntılar yaşanabileceğini ve asıl desteğin kişinin ailesinden gelmesi gerektiğini söyledi. Facebook ise şimdilik uyguladığı prosedürün doğru olduğunda diretiyor ve koruma amaçlı olarak polis ile ortak çalışmaya devam edeceklerini belirtiyor.

:: Facebook’un koruma programı sizce işe yarar mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Sahte Facebook İntiharı Tutuklattı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    50 yaşında adamın başka işi gücü yoksa öldürün gitsin

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Polise haber vermese de facebook gördü ihbar etmedi diye manşet olurdu.

" Sahte Facebook İntiharı Tutuklattı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sahte Facebook İntiharı Tutuklattı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sahte Facebook İntiharı Tutuklattı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "