Sahte haberler nasıl yayılıyor?


27 Eylül 2019 Cuma 15:20
Sahte haberler nasıl yayılıyor?

Çevrim içi sahte haber paylaşımları dün yaşanan İstanbul depremiyle iyice ayyuka çıkmış durumda. Hem ülkemizde hem de dünyada sosyal medyada yayılan birçok sahte haber karşımıza çıkıyor. Son olarak bu sahte haberler hakkında farkındalık oluşturmayı hedefleyen ”Troll Factory” adlı bir oyun geliştirildi. Bu kapsamda geliştirilen oyunda, eleştirel düşüncenin ve doğru bilginin yayılması için internet troll’lerinin taktikleri kullanılıyor.

Finlandiya’da bulunan Kamu Yayın Şirketi(Yle), internet troll’lerine savaş açıyor. Sahte haberlerin veya bilgilerin yayılmasına neden olan troll’lerin taktiklerine odaklanan Yle, farkındalığı ve bu konu hakkındaki anlayışı artırmak ve kötü niyetli internet sahtekarlarının tespiti için, oyun yöntemine başvuruyor.

“Troll Factory” dijital medya okuryazarlığına teşvik etmeyi amaçlıyor ve sosyal medya kullanıcılarının, istemeden de olsa, yanlış bilgilerin yayılmasında nasıl bir rol oynadıklarını anlamalarına yardımcı oluyor.

sosyal medya sahte haber avı

Sahte haber farkındalığı için Troll Factory oyunu

Oyun ile insanların farkındalığının gelişeceğini düşünen Yle, Troll Factory adını verdiği oyunla, nefret ve yalan dolu bir troll olmanızı sağlıyor. Çevrim içi olarak sunulan oyun, saldırgan sosyal medya içeriğinin kullanıldığı yönünde bir uyarı ile başlıyor.

Oyun sahte haberlerin ve komplo teorilerinin nasıl yanlış yönlendirilerek propagandaya dönüşebileceğini ve büyüteceğini vurgulamak için kullanılıyor. Oynamaya devam edersiniz, sosyal medyada gerçek anlamda yayılan İslamofobik sloganları ve benzeri sahte içerikleri göreceksiniz.

Bu sadece bir başlangıç, göçmen karşıtı ve nefret dolu söylemlerle karşılaşacağınız oyunu tamamladıktan sonra, oyunda derecelendirmeler yapıldığını ve bazı kazanımlara kavuştuğunuzu göreceksiniz. Oyunun ilk versiyonu mayıs ayında Finlandiya‘da yayınlandı. Sonrasında İngilizce versiyonu yayınlanan oyunun, yapay zeka algoritmalarıyla geliştirildiğini ve sosyal medyada dolaşan sahte içeriklerden beslendiğini söyleyelim.

Oyunu oynamak istiyorsanız buraya tıklayıp çevrim içi oyunu deneyimleyebilirsiniz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Sahte haberler nasıl yayılıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sahte haberler nasıl yayılıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sahte haberler nasıl yayılıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Galaxy Note20 serisine yakından baktık! Galaxy Note20 serisine yakından baktık!
  2. 2 Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler! Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler!
  3. 3 YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak? YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak?
  4. 4 Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık! Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık!
  5. 5 Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight
  6. 6 Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video) Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video)
  7. 7 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035
  8. 8 Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler? Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler?
  9. 9 Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık! Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık!
  10. 10 A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi? A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi?