Okunma

Sahte Kimliklere Takiplen.com Engeli


25 Ekim 2011 Salı 11:24
Sahte Kimliklere Takiplen.com Engeli

Konuyla ilgili olarak bugün İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Takiplen.com Kurucusu Şahin Ciner, “Yazılım icad oldu, mertlik geri geldi” Facebook ve diğerleri ile eşit şartlardayız, ayrıca onlardan farkımız, bu oluşumu “Sosyal Paylaşım Platformu” olarak değil, “Sosyalleşmek” “Paylaşmak” ve “Güvenli Platform” olarak ele almamız, bu fark kirlenen bu oluşum için sağduyunun “bir şey yapmalı” feryadı ve sorumluluğundan doğdu” dedi.

   

Türkiye’de açıklandığı gibi 25 milyon “sosyal paylaşım platform” kullanıcısı olmadığını söyleyen Ciner, bu rakamın gerçekte 4 milyon olduğunu, kısıtlama olmadığı için birden fazla kimlikle oluşturulduğunu iddia etti.

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte sosyal medyaya olan ilgi de arttığını ve sosyal medyanın bizim gibi ülkeler için büyük önem taşıdığını belirten Ciner, sahte kimlikler yüzünden bu alanın kirlendiğini, yozlaştığını fark ettikleri için Takiplen.com projesini hayata geçirdiklerini söyledi ve şöyle devam etti: “Takiplen.com, etik ve genel kabul görmüş kurallar çerçevesinde kurulmuş ve bu yönüyle farklılaşan “Yeni Nesil” bir sosyal paylaşım sitesidir. Bu nedenle siteyi ve hizmetleri kullanma yaşı en az 13 ile sınırlandırılmıştır. Getirdiği diğer bir yenilik ise hesap açmada sadece gerçek kullanıcı adı kullanılmaktadır. Bir sahiplen.com teknolojisi ile çalışan gerçek dünyada kullanılan isim ve soyadı bilgisi ile sistem çalışmaktadır. Böylelikle sonradan oluşabilecek birçok sorun baştan radikal bir şekilde çözülmüş olmaktadır. Burada kullanılan mekanizmalar ile kullanıcıların yaşı ve kimliği ile adı soyadı eşleştirilerek ilk doğrulama işlemi gerçekleştirilmektedir. TC kimlik numarası kişinin gerçek kimliğini doğrulamak için sistem tarafından istenmektir. Bunlar hiçbir şekilde bizim sistemimiz tarafından tutulmamaktadır” dedi.

4 yıllık bir Ar-Ge sonucunda bu yılın Haziran ayında kullanıma sunulan Takiplen.com‘a üye olmak için mutlaka TC kimlik numarası bilgisinin verilmesi gerekiyor.

Siyasiler Takiplen.com’da

Takiplen.com’da, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve meclise giren 550 yeni milletvekili sosyal medyadaki sahteciliğe karşı, koruma altında. Tüm siyasiler için grup üyeliğinin yanı sıra, başvurmaları halinde de kullanmaları için elektronik imza ile takip edilmeleri sağlanıyor. Ciner, projeleri ile vekillerin ve bizi yönetenlerin halkla buluşacakları gerçek bir platforma kavuştuklarını belitti.  

Farklılıkları

Takiplen.com’da argo ya da ahlaka aykırı belirgin kelimeler için otomatik bir uyarı sistemi bulunuyor. Ayrıca markaların korunması için sadece bu markaların yasal sahiplerinin grup ve sayfa açma yetkisi var. Öte yandan görüntülü ve yazılı sohbet, ücretsiz SMS gönderme gibi hizmetler de veriliyor.

:: Takiplen.com hakkında ne düşünüyorsunuz? Forumda tartışalım. 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Sahte Kimliklere Takiplen.com Engeli”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Sanki devlet dairesi. oldu olacak bir ikametgah ve temiz kağıdı da isteseydi 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  shaka gibi bu amca yav. fikrin sachma olmasi yetmiyormush gibi bir de hazir yazilimla hava atiyorlar yav.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle Sharetronix scripti üzerinden yapılan geliştirmeler sonucunda ortaya konulmuş bir ***** böyle sistem yapmak istiyorsunuz kendiniz kodlasaydınız ya ! ben şahsen üye olmam.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yabancılar giremicek yani.. kısıtlı düşünülmüş bir proje..

 5. rtsbora dedi ki:

  böyle bir siteye kimlik numaramı vermem. üye de olmam. kendilerinin olsun.

 6. neguvon dedi ki:

  oldu numaranızı yazında banka şifrelerimizide size sms olarak gönderelim tövbe estafurulla tövbe tövbe tövbe

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bence kodlama tamamiyle kendilerine ait değil gibi duruyor.
  sharetronix scriptini alıp biraz daha kendilerine uyarlamışlar gibi görünüyor ama kesin değil sizde inceleyip görebilirsiniz.

 8. engerex dedi ki:

  Adam bedavadan tüm bilgilerine ulaşacak. Nasıl iş bu?

 9. LordSerpent dedi ki:

  İçimden bir ses, ufak ufak Çin’deki gibi fişlenme durumları başlıyor diyor

 10. SDN Okuru dedi ki:

  tc kimliği kayıt etmiyorlar sanırım. üyelik esnasında ayrı bir sayfa çıktı. ordan doğrulama yapıldı. kayıt oldum. desteklenmesi gereken bir proje.

 11. whoobay dedi ki:

  Üye oldum, güzel bir uygulama olmuş, gayet hızlı da. Bakalım zaman ne gösterecek.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanların TC kimlik numaralarını elegeçirmek için ne güzel bir çalışma.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  TC kimlik numaramızı verebileceğimiz kadar güvenli bir yer mi acaba ?

" Sahte Kimliklere Takiplen.com Engeli konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sahte Kimliklere Takiplen.com Engeli ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sahte Kimliklere Takiplen.com Engeli ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "