Okunma

Sahte McDonald’s Hediye Kartına Dikkat


05 Ocak 2012 Perşembe 09:56
Sahte McDonald’s Hediye Kartına Dikkat

Son dönemde internet üzerinden kullanıcıların birbirlerine hediyeler vermek için kullandıkları elektronik kartlar, siber dolandırıcılar için önemli bir gelir kapısı haline geldi. Yılın son günlerinde Twitter üzerinde yaygın olarak paylaşılan McDonald’s hediye kartı da bunun son örneği oldu.

Kısaltılmış bağlantı ile Twitter’da “#mcdonalds gift card” (#mcdonalds hediye kartı) olarak dolaşmaya başlayan mesaj kullanıcıları zor durumda bırakıyor. Dünyanın hemen her yerinde bulunan McDonald’s restoranlarının popülerliğinden yararlanan siber dolandırıcılar, kısa sürede birçok kullanıcıya ulaştı.

McDonald’s hesabından geldiği düşünülen hediye kartının bağlantısı incelendiğinde gerçekte McDonald’s yönlendirmesi bulunmadığı fark edilebiliyor. Kısaltılan bağlantı kullanıcıları, yetişkinler için çöpçatan sitesine yönlendiriyor. Açılan sayfada “Join Now” (Şimdi Katıl) butonunun tıklanması isteniyor. Tıklanıldığında da ücretli bir servis, kullanıcılardan para sızdırmaya çalışıyor.

Uzmanlar uyarıyor

Trend Micro araştırmacılarından Cris Lumague, “Kısaltılmış bağlantıyı gördüğümüzde bunun bir zararlı siteye yönlendirilebileceğini düşündük. Çünkü bu tarz popüler markalar üzerinden indirim vaadiyle birçok kullanıcı tuzaklara çekilebiliyor” dedi. McDonald’s restoranlarının sosyal mühendislik oyunlarıyla saldırganların aracı olması ilk kez karşımıza çıkmıyor. Büyük ihtimalle bu girişim de son olmayacaktır.

Trend Micro Smart Protection Network, Twitter’da gezinen istenmeyen mesajlardan kullanıcıları koruyor. Tüm kullanıcıların bu tür indirim sunan bağlantılara dikkat etmesi gerekiyor.
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Sahte McDonald’s Hediye Kartına Dikkat”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    altada trend micronun reklamı güzel omuş…

" Sahte McDonald’s Hediye Kartına Dikkat konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sahte McDonald’s Hediye Kartına Dikkat ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sahte McDonald’s Hediye Kartına Dikkat ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "