Okunma

Sahte ve Kaçak Ürünlere Polis Baskını


17 Ocak 2014 Cuma 14:05
Sahte ve Kaçak Ürünlere Polis Baskını

Sahte ve kaçak ürünlerle ile ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan ihbarları takibe alan ilgili emniyet birimleri, 15 Ocak 2014 tarihinde İstanbul Bahçelievler ve Güngören’de faaliyet gösteren şirketlere ve depolarına baskın düzenledi.

Uluslararası güvenlik uzmanları ile T.C Emniyet Müdürlüğü’nün ilgili birimlerinin yakın işbirliği sonucu yapılan operasyonlarda 2 farklı şirkete ve bu şirketlere ait 2 depoya operasyon gerçekleştirildi. Operasyon sonucunda 2000’in üzerinde sahte ve kaçak sarf malzemeleri ele geçirildi. Sahte ve kaçak ürünlerin ele geçirildiği depolar mühürlendi, işletme sahipleri ve sorumlular hakkında yasal kovuşturma işlemleri başlatıldı. Operasyonlarda ayrıca çok sayıda broşür, poster, banner, afiş, sticker gibi sahte reklam, pazarlama materyalleri de ele geçirildi.

Sahte ve kaçak ürün kullanımı artıyor

Son yıllarda giderek artan sahte ve kaçak ürün kullanımı üzerine, emniyet birimleri ile birlikte harekete geçen yetkililer, Türkiye ekonomisine büyük zarar veren, milyonlarca liralık bir gelir ve vergi kaybına neden olan bu durumla ilgili mücadelede kararlı olduğunu bir kez daha gösterdi. Benzeri operasyonların sürdürüleceğini açıklayan yetkililer, bu sahteciliği ve kaçakçılığı önlemeye yönelik her türlü yasal önlemin alınacağı, haksız kazanç elde etmeye çalışanlara fırsat verilmeyeceğini belirttiler.

Tüketiciler çoğu zaman yazıcı toneri, kartuşu gibi sahte sarf malzemelerini orjinal olduğunu düşünerek alıyor. Özellikle sahte sarf malzemesi kullanımı, yazıcılarda ciddi anlamda hasarlar oluşturuyor. Hatta çoğu zaman cihaz, kullanılamaz hale geliyor. Bununla birlikte, cihazın baskı kalitesi de düşüyor. Bu sorunların, sahte sarf malzemesi kullanımı ile oluştuğunu bilmeyen ya da orijinal ürün satın aldığını sanan tüketiciler sorunun çözümünü üretici markadan bekliyor. Üretici firma ise kendisinin oluşturmadığı bir sorunla uğraşmak zorunda kalıyor.

Yetkililer uyarıyor

Yetkililer, müşterileri yanlışlıkla orijinal olmayan sahte ürünler ve sarf malzemeleri almamaları konusunda uyarıyor. İş ortaklarının ve müşterilerinin mağdur olmaması ve herhangi bir sıkıntı yaşamaması için bu konuya özen göstermelerini, sahte ürün ve sarf malzemesi satan kişileri ilgili birimlere ihbar etmelerini rica ediyor.

:: Korsan ürün veya hizmet kullanıyor musunuz?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Sahte ve Kaçak Ürünlere Polis Baskını”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Zaman lama manidar 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Burda dolum sıkıntı değil. Sahte ürünü orjinalmiş gibi satmaları sıkıntı.
  Doldurursun doldurmazsın fark etmez ama burdaki sorun sahtecilik.

 3. enable dedi ki:

  Ne olacaktı ki arkadaş. Biz de proje çıktıları alıyoruz,her ay a3 yazıcının tonerleri değişiyor, 3 renk toner aylık 1.000 liraya geliyor. (Canon) o zaman insan ister istemez doluma yöneliyor insan.

 4. rozabay dedi ki:

  Ona bakarsanız devlet dairelerinde de doldurma toner kullanılıyor. Onu yapacaz peki

 5. ikspi dedi ki:

  Orjinal toner ve kartuş kullanmıyorum, işletim sist, ofis uyg. llisanslı. Muadil toner – kartuş satın aldığım yerler de faturalı gönderiyor zaten, muadil ürünlerle, ülkeye kaçak yollardan giren ürünler aynı kefeye konulmuş haberde.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Dolumu 30 lira olan tonerin orjinal fiyati 220 lira baski sayisi ayni neden 7 kat fazlasini vereyim. Araba yetkili servisleri gibi yetkilide 600 lira disarda 150 lira oldu o zaman gorursem soylerim

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Polis bile bunları satın alıyor. Olgunlar memur kaynı*****

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Söyleyin kullan at printer yapsınlar, hem daha ucuz olur hem de kaynaklar boşa harcanmaz. Bir kartuş mürekkep parasına printer alınıyor.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  vergilendirme bu şekilde devam ederse daha da çok artacaktır.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yetkililer uyarıyormuş o yetkililer orijinal kartuş ve tonerlerın fıyatlarını bılmıyorlar sanırım

" Sahte ve Kaçak Ürünlere Polis Baskını konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sahte ve Kaçak Ürünlere Polis Baskını ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sahte ve Kaçak Ürünlere Polis Baskını ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "