Okunma

Sahteciler Geçen Yıl da Boş Durmadı


17 Mart 2009 Salı 07:11
Sahteciler Geçen Yıl da Boş Durmadı

Ünlü kişi ve kurumların alan adlarını önceden parselleyip, bu işten para kazanmaya çalışan ve cybersquatter denen uyanıklarla mücadele eden Uluslararası Telif Hakları Teşkilatı(WIPO), sadece geçtiğimiz yıl 2.300 davayla ilgilendi. Cybersquatter‘ların birinci hedefi, korumalı isimle ilaç sunan ecza alanındaki web sitelerinden oluşuyor.

Kim Bu Cybersquatter’lar?

Aynı zamanda ünlüleri de hedef alan bu “girişimciler”, ünlü ve tescilli bir markanın alan adını internette farklı ekler veya kasıtlı yazım hatalarıyla(pepsi.info ya da microfost.com gibi) edinip, sonrasında bundan ticari gelir elde etmeye çalışıyor.

:: Sizce cybersquatting suç sayılır mı?

Bilgi İçin : WIPO
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Sahteciler Geçen Yıl da Boş Durmadı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    .com u .info yapmak suç olabilirde microsoftu microsoft yapmak bence suç olmamalı adam ne güzel yeni isim türetmiş ((:

" Sahteciler Geçen Yıl da Boş Durmadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sahteciler Geçen Yıl da Boş Durmadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sahteciler Geçen Yıl da Boş Durmadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "