Hükümetler Neden Google’ı Hedef Alıyor?


03 Nisan 2010 Cumartesi 06:44
Hükümetler Neden Google’ı Hedef Alıyor?

Birçok insana Çin hükümetini sorduğunuzda, İnternet’i kısıtlayan, filtreleyen ve kafasına göre web sitelerinin erişimini kapatan ve bundan da önemlisi insanların fikirlerine saygı göstermeyen bir ülke gibi cevaplar alırız.

Google da bu yüzden ülkeden çekilme kararı aldı. Çin hükümetinin bilgi akışını kontrol etmek istemesi ve Google’ın parasal konulara da ilgi göstermesi bu kararın etkili olmasına neden oldu.

 

Google birçok içeriği kontrolsüz olarak yayınlıyor. Bu da hükümetleri inanılmaz derecede kızdırmakla kalmıyor, kendi güvenlik önlemlerini almalarını sağlıyor.

 

Tüm dünya haftalardır bu konuları konuşuyor ve Çin hükümeti inanılmaz kötü bir duruma sokuluyor. Fakat dünyaya baktığımızda demokratik olan ülkelerde de benzer olayların olduğunu söylemek mümkün.

Buna en güzel örnek Avustralya. Avustralya, Çin’in aksine kısıtlamaları bir kanun ile resmileştirmek istiyor. Oluşturulacak olan bu kanun sayesinde İnternet, çocuklara uyumlu hale gelecek. Bu ilk bakışta her ne kadar iyi bir fikir gibi görünse de, erişkinler bundan fazlasıyla nasiplerini alacak.

 Avustralya, web sitelere yaş sınırı getirmek istiyor. Bunun için de ilk olarak bu siteleri kontrol etmeyi planlıyor. Atanan yaş sınırına göre siteler açık hale gelecek. Yaş sınırı uygulamasını kabul etmeyen siteler otomatik olarak kapanacak.

Elbette tamamen yasak olan siteler de olacak. Çocuk pornosu içeren siteler, suça yol gösteren, uyuşturucu üretimini anlatan, farklı olaylara azmettiren ve terör içeriği sunan siteler gibi… Avustralya hükümeti burada tüm yükü servis sağlayıcıya yüklüyor. Bu kısıtlamalar hükümet tarafından değil, servis sağlayıcısı tarafından zorunlu kılınacak.

 

Birçok devlet internet’i kısıtlama yoluna gidecek.

 

Google, Avustralya’daki duruma büyük bir kuşku ile bakıyor. Çünkü Avustralya liberal demokrat bir ülke. Burada yapılan değişiklikler farklı demokratik ülkeler tarafından referans olarak alınabilir. Bu da Google’ın hiç ama hiç işine gelmiyor. Daha da kötüsü Çin’de yaptığı hareketi her ne kadar yapmak istese de yapamıyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler” adlı bir kuruluş, Avustralya’nın yapmak istediklerini dikkatlice izliyor. Hatta bu ülkeyi, “İnternet’in Düşmanları” adlı listeye bile eklediler.

Avustralya da yapılacak olan değişim Google’ı dolaylı olmayan yoldan etkiliyor. Oysa Brezilya direkt olarak Google’ı hedef alıyor. Brezilya’daki bir mahkeme, Google’a direkt ceza kesti.

Ceza kesilmesine neden olan site, Brezilya’da bir hayli popüler bir sosyal ağ sitesi olan Orkut. Google’ın bu sitesinde oluşturulan gruplardan ikisi, iki gence hakaret içeren içerikler yüzünden, günde 2100 euro ceza ödemesi için karar alındı.

Mahkeme, Google’dan bu tür içeriklerin silinmesini istiyor. Fakat Google Brezilya, teknik altyapılarının yeterli olmadıklarını ve insan gücünün az olması yüzünden bu içerikleri silemeyeceklerini söyledi. Mahkeme bunun üzerine Çin’de açılan davaları ve Google’ın hakaret içeren içerikleri silmesi örneğini göstererek Google’a ceza kesti.

 

Ceza kesme olayı Google tarihinde ilk değil.

 

Geçen aylarda Google’ın üst düzey yöneticileri İtalya mahkemesinde suçlu bulundu. YouTube’da yer alan ve bir çocuğun dövülmesini gösteren video, tüm uyarılara rağmen silinmedi. Mahkeme bunun üzerine Google’in yöneticilerini suçlu buldu.

Google elbette buna itiraz etti. Şirketin savunması, onun bir postacı olduğunu, dağıtılan kötü içerikli bir mektuptan postacının neden sorumlu olduğunu anlamadıklarını şeklindeydi.

Bu tür mahkemeler elbette Google’ın iş modelini olumsuz yönde etkiliyor. Portal sahipleri kullanıcılarının içeriklerini sürekli kontrol etmek de istemiyor. Kontrol için adam çalıştırmak gerekiyor ve birçok firma kontrol mekanizması olan bu tür adamlar için bütçe ayırmıyor.

Portal sahipleri kullanıcıların bedava olan yardımına güveniyor. Sakıncalı bir içerik Portal sahibine bildiriliyor ve belli bir süre sonra o içerik kaldırılabiliyor. Tabii burada çok hızlı olmak gerekiyor. Çünkü yapılan bir gecikme, Google gibi mahkemelerde sonlandırılabiliyor.

:: Konu hakkındaki yorumlarınızı bizimle paylaşın
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Hükümetler Neden Google’ı Hedef Alıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hükümetler Neden Google’ı Hedef Alıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hükümetler Neden Google’ı Hedef Alıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?