Okunma

Samsung, 15nm DRAM üretimi için tarih verdi


01 Kasım 2016 Salı 07:00
Samsung, 15nm DRAM üretimi için tarih verdi

Samsung, yeni nesil 15 ve 16 nanometre DRAM’lerinin üretim tarihiyle ilgili açıklamada bulundu. Peki üretim için planlanan zaman aralığı ne?

Samsung, 15nm DRAM’ler gelecek yılın ikinci yarısında

Açıklamalara göre, Güney Koreli üretici DRAM üretimine 2017 yılının ikinci yarısında başlayacak. Ek olarak yarı iletken endüstrisinden kaynaklar, Samsung’un gelecek yılın aynı dönemine kadar, ortalama DRAM üretiminin yüzde 30-40’ına tekabül eden 18nm DRAM çip üretimini sürdüreceğini söylüyor.

16-10/31/smsdram02.jpg

Samsung’un 18nm DRAM rekoltesini artırarak DRAM pazarında rakipsiz bir konuma gelmek istediği belirtilmekte. Araştırma şirketi IHS, 2016 yılının ikinci çeyreğinde Samsung’un pazarda yüzde 46.6’lık paya sahip olduğunu ortaya koyuyor. Bu payda şirketin rakiplerinin 18nm çipler üretmesinin etkisinin ise oldukça büyük olduğu ifade ediliyor. Hatta Samsung’un rakipleri, 18nm üretimine 2017’nin ikinci çeyreğinde başlamayı planlıyorlar. Yani rakipler, şirketin üretim teknolojisine geçebilecekken şirket teknolojisini daha ileri taşımış olacak.

Öte yandan, Samsung’un DRAM sürecini nasıl bu kadar hızlı bir şekilde ileri taşıyacağı ise kafalarda soru işaretlerine sebep olmuş durumda. Şirketin 2020 yılında 10nm sınıfı çip teknolojisine geçme planları içerisinde olduğunu da hatırlatalım.

:: Samsung’un çip üretim teknolojilerinde hızla ilerlemesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Samsung, 15nm DRAM üretimi için tarih verdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung, 15nm DRAM üretimi için tarih verdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung, 15nm DRAM üretimi için tarih verdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "