14 yıldır lider! Akıllı televizyon pazarı ne durumda?


03 Eylül 2020 Perşembe 09:00
14 yıldır lider! Akıllı televizyon pazarı ne durumda?

Samsung imzalı akıllı televizyon modelleri 2006 yılından beri liderliği elinden bırakmıyor. Akıllı televizyon pazarı için önemli aktörlerden biri olan Güney Kore temsilcisi, rakiplerine göz açtırmamak için çalışmalarına devam ediyor.

Corona virüsü yüzünden evinde vakit geçirmeyi tercih eden kullanıcılar artık sadece televizyon izlemenin yanı sıra televizyon aracılığı ile video da izliyor. HBO Now, Netflix, Prime Video ve YouTube gibi platformlar da insanları evde vakit geçirmeye teşvik ediyor.

Samsung akıllı televizyon modelleri ile yine gündemde

Strategy Analytics tarafından hazırlanan bir raporda insanların bu yılın ilk çeyreğinde hangi akıllı televizyon markalarını tercih ettiğine dair istatistiklere yer verildi. 1968 yılında kurulan araştırma firması, canlı yayın yapmak için kullanılan ekipmanlar için de bir araştırma yaptı.

Strategy Analytics tarafından aktarılan bilgilere göre kullanıcıların çoğunluğu hem video izlemek hem de canlı yayın yapmak adına Samsung’u tercih ediyor. Canlı yayınları profesyonelleştiren ekipmanların oluşturduğu pazarın lideri olan Samsung, 2020’nin ilk çeyreğinde bu pazarın yüzde 14’ünü elinde tuttu.

Sony bu pazarda yüzde 12’lik bir dilime sahip. LG ise yüzde 8 gibi görece ufak bir payı elinde bulunduruyor. Strategy Analytics, insanların artık canlı yayın yapmak adına akıllı telefonları değil akıllı televizyonları tercih ettiğini söyledi.

Samsung akıllı televizyon modelleri

Akıllı televizyonlarda kullanılan işletim sistemlerine baktığımızda bizi yine Samsung imzalı bir platform karşılıyor. Samsung ve Intel tarafından geliştirilen Tizen işletim sistemi, yüzde 11’lik pazar payı ile bu sektörün birincisi konumunda.

LG tarafından geliştirilen WebOS altyapısı ve Sony tarafından geliştirilen PlayStation platformu yüzde 7’lik bir dilime sahip. Strategy Analytics, şu anda 1.1 milyardan fazla insanın video izlemek için akıllı televizyonları kullandığını ve bu sayının daha da artacağını iddia etti.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “14 yıldır lider! Akıllı televizyon pazarı ne durumda?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sony çok düşük zannediyordum ancak LG den bile iyi durumdaymis. Helal olsun.

" 14 yıldır lider! Akıllı televizyon pazarı ne durumda? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 14 yıldır lider! Akıllı televizyon pazarı ne durumda? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 14 yıldır lider! Akıllı televizyon pazarı ne durumda? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi! Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi!
 2. 2 En iyi Chrome eklentilerini sıraladık! En iyi Chrome eklentilerini sıraladık!
 3. 3 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
 4. 4 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
 5. 5 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 6. 6 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 7. 7 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 8. 8 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 9. 9 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 10. 10 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!