Okunma

Samsung D980 Çift Hatlı Dokunmatik Telefon


17 Mart 2009 Salı 18:58
Samsung D980 Çift Hatlı Dokunmatik Telefon

Uzun süredir sizlere haberlerimizde aktardığımız üzere özellikle iPhone 3G’den sonra dokunmatik ekranlı telefonların sayısı popülaritesine paralel biçimde bir hayli arttı. iPhone 3G’nin öncelikle Amerika’da daha sonra Avrupa’da kayda değer hatta beklenenin ötesinde sıra dışı başarı yakalaması dokunmatik ekranlı telefonların sayısının artmasında etkili olan diğer doneler arasında yer alıyor.


Samsung’un yeni çift hatlı dokunmatik telefonu

Dünyada durum böyleyken ülkemizde dokunmatik ekranlı telefonların popülaritesi ile satış rakamlarının aynı oranda izlediğini söylemek zor. Zira Amerika’daki kadar geniş bir ürün portföyünden şu günlere kadar söz etmek pek mümkün değildi. Ancak son haftalarda özellikle Samsung’un Türkiye pazarında bu konuda ekstra gayret sarf ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Dokunmatik Çift Hatlı

Diğer yandan çift sim kartlı telefonlara olan ilgi, yüksek radyasyon yayımı ve bazı markaların kaçak olarak Türkiye’ye sokularak bir süre sonra erişime kapatılarak kilitlenmesi nedeniyle bir nebze yavaşlamıştı. Bu yavaşlık fazla uzun sürmedi ve çift SIM kartlı modeller yine ilgi görmeye devam etti. Bugün incelememize konu olan telefon ise Türkiye’de tamamen dokunmatik ekrana sahip olan ilk çift SIM kartlı cep telefonu modeli olma unvanına sahip.


Samsung D980 Dual Standby (DuoS) çift hatlı telefonlara göre küçük

Samsung D980 Dual Standby modeli tam ekran dokunmatik mantığıyla çalışan çift SIM kart desteğine sahip bir cihaz. Bilindiği üzere büyük markalar çift SIM kart işine pek sıcak bakmıyor. Çift SIM kart desteği sunan markalar arasında Samsung şüphesiz ilk sırayı alır. General Mobile’ın çift SIM kart alanındaki tecrübesi ise yadsınamayacak düzeyde. Samsung’un D980 Dual Standby modeli ise çift SIM kartlı modellerde dikkat çekici bir sınıf açıyor.

DuoS Serisinin Son Üyesi

Bar tipi yapıya sahip olan DuoS serisinin D880 ve D780‘den sonra en yeni üyesi D980, 2,6 inç boyutlarında 320 x 240 piksel dokunmatik ekran sunuyor. Cihazda fiziksel klavye yerine ekranda kullanılan sanal bir klavye mevcut. 5 megapiksel otomatik odaklama özelliği ile flaşa sahip bir kamerası bulunan cihazın en iyi özelliklerinden birisi 2 SIM kartı aynı anda çalıştırabilmesi.


Çift SIM kart ve dokunmatik ekran

Bunun dışında FM radyo (kulaklık  kablosunu kullanmayı gerektiren cinsten) çalar ve dokunmatik ekranlar için olmazsa olmaz diyebileceğimiz multimedya özelliğinde de iddiasını korumaya çalışıyor. Cihaz her ne kadar GPS özelliğinden yoksun olsa da MicroSD ile genişletilebilir hafıza, web tarayıcısı, e-posta istemcisi ile doküman görüntüleyiciyi sunmayı ihmal etmemiş.

3G Desteği

Elbette cihaz için tamamen mükemmel tanımlamasını yapamayacağız. Cihazın 3G uyumlu olmaması büyük ihtimalle Samsung’un 3G’de çift SIM kart çalıştırmayı/kırmayı henüz başaramadığını düşündürüyor. Veya ikinci ihtimal olarak operatörlerin Samsung’a henüz bu konuda destur vermediğini de düşündürüyor.


Çift hatlı telefonlarında inceldiğini görmek zaman alacak

117 gram ağırlık ve 98 x 55 x 16mm boyutlarında olan telefon küçük ancak bir nebze kalın. Bunun başlıca sebebi olarak çift SIM kartlı telefonlarında alışageldiğimiz üzere daha büyük pil gereksinimi duymalarını gösterebiliriz. Cihaz üzerinde Wi-Fi (kablosuz internet) özelliğinin de bulunması hoş olabilirdi.

Cihaz önce Çin’de piyasaya sürülmüş ve şimdi de Türkiye’de piyasada. Eğer telefon sektörünü istila eden çift SIM kartlı çakma dokunmatik ekranlı Çin işi telefonları saymazsanız tam dokunmatik ekranlı ilk çift SIM kartlı telefon olarak addedebiliriz. Gerçi daha önce Windows Mobile tabanlı General Mobile vardı ama bahsi geçen modelin tam olarak dokunmatik serisi telefonu olduğunu söylemek doğru olmayabilir.

5.0 Megapiksel Kamera

Cihazın göze çarpan en önemli özelliklerinden birisi de 5,0 megapiksel otomatik odaklama destekli kamerası. D980 kamera anlamında oldukça yetenekli. Sunduğu modlar kullanışlı ve kolay. Tıpkı Omnia’da olduğu gibi D980’de de yüz tanıma, titreşim önleme, panoramik çekim ve makro modları bulunuyor. Fotoğraflar üzerinde çeşitli oynamalar yapmak yine telefonun yazılımıyla mümkün. Cihazın kamerasıyla video çekmek isterseniz MPEG ve H.263 formatlarında saniyede 15 kare VGA çözünürlüğünde klipler çekebilirsiniz.


Otomatik odaklama, LED flaş, 2592 x 1944 piksel çözünürlük, [email protected]

Samsung D980 Dual Standby diğer dokunmatik serisi telefonlarında gördüğümüz TouchWIZ arayüzünü kullanıyor. Bu arayüz kullanıcıların beğenisini kazandığı için Samsung bu konuya ağırlık verdi ve MWC 2009’da tanıttığı üzere arayüzün daha kullanışlı ve çarpıcı bir halini geliştirdi. D980 güncellemeden faydalanabilir mi bilinmez ama şu anki hali de gayet kullanışlı.

Dokunmatik Ekran Başarımı

Omnia’da başlayan dokunmatik titreşim geri dönüşü D980’de daha gelişmiş olarak devam ediyor. Cihazın dokunmatik ekran teknolojisi baskıya duyarlı yani rezistif. Buna karşın dokunmatik deneyimi menülerin parmakla kullanıma yönelik olarak tasarlanması sebebiyle başarılı.


2 haftalık kullanım sonrası dokunmatik olayına alışabilirsiniz

Cihazın sağ üst köşesinde gizlenen stylus’u kullanma ihtiyacını daha çok widget dediğimiz ana ekranın solunda yer alan araçları sayfaya taşımak ve zaman zaman listeler arasında dolaşırken hassas seçimler yapmak için duyabilirsiniz. Listelerde parmakla kullanımda zorlanırsanız sol kenarda yer alan ses düğmelerinden de faydalanabilirsiniz. Daha önce bir iPhone kullanıcısı idiyseniz sakın bu cihazdan benzer bir dokunmatik deneyim performansı yaşamayı beklemeyin, çok üzülürsünüz. Cihazın dokunmatik arayüzüne 2 haftalık yoğun kullanım sonrasında alışabilirsiniz.

Tasarım ve Kullanım

Ön yüzde ekranın altında Evet, Hayır ve geri dönüş olmak üzere sadece üç adet düğme bulunuyor. Sağ kenarda stylus yuvası, 5,0 megapiksel otomatik odaklamalı kameraya kısayol erişim sağlayan düğme ve şarj/kulaklık için kullanılabilen standart Samsung yuvası yer alıyor. Kulaklık demişken cihazın Bluetooth 2.0 + EDR desteği sunduğunu, dolayısıyla iPhone ile kullanamayacağınız Stereo Bluetooth kulaklıklardan rahatlıkla faydalanabileceğinizi hatırlatalım.


Tuş kilidi farklı duvar kağıtlarını kısa süreli gösteriyor

Sol kenarda ekran ve tuş kilidini sağlayan bir anahtar ile ses ile titreşim ayarının yapılabildiği iki düğme bulunuyor. Tuş kilidi anahtarı sık kullanımda konfordan uzak ancak kilidin açılmaması için garanti veriyor. Tuş kilidini her aktifleştirmede ekranda kısa süreliğine beliren farklı duvar kağıdı ise hoş bir ayrıntı olarak düşünülmüş.

Pil, SIM ve MicroSD Yuvası

Pil kapağı günlük kullanım için elden kaymayı önleyen kauçuk hisli plastik malzemesiyle ful dokunmatik ekran telefonlarda sıklıkla karşılaştığımız ‘elden kayma’ riskini azaltıyor. MicroSD kart yuvasının pil yuvasının altında olması genel olarak bir dezavantaj ancak kutu içeriğinde yer alan ekstra pil ve bu pili şarj etmek için verilen şarj aksesuarı zaten kullanıcıların pil yuvasını sık sık açmalarını gerektirecektir.


Cihazın kutu içeriği oldukça zengin

Kutudan çıkan Samsung PC Studio yazılımı ile cihazı PC’ye bağlayarak dosyalara erişim mümkün. Omnia’da olduğu gibi mikrofonlu 3.5 mm jack girişli iki ayrı aparatıyla kulaklık, şarj cihazı ve data kablosu kutu içeriğinde yer alıyor. Kutu içeriğinde ekstra olarak cihazın kılıfı da yer alıyor. Kılıfın tasarımı ise hem estetik, hem fonksiyonellik açısından oldukça başarılı. Mikrofon, hoparlör kısmının açık bırakılması, çağrı cevaplama ve reddetme tuşlarının konumunun kabartmayla belirtilmesi sayesinde kılıfından çıkarmadan telefonu cevaplamanız (telefonu ters koymadığınız müddetçe) mümkün.

Fiyat ve Sonuç

Eğer Çin işi çift SIM kartlı modeller canınızı yaktıysa ve günün
havasına uygun bir markalı bir telefon almak isterseniz, orta düzeyde
ses kalitesine sahip, kullanımı kolay, kutu içeriği zengin olan Samsung D980 Dual Standby modelini tercih edebilirsiniz.


SIM kart ve microSD kart yuvaları pilin altında yer alıyor.

DuoS serisinin tek dokunmatik üyesinin 1GB microSD kart hediyeli satış fiyatı ise 761 TL+ KDV. GPS veWi-Fi eksiğini son derece başarılı bir kamerayla kapatan Samsung D980’in pil ömrü yine ortalamanın üzerinde performans sergiliyor.

 

Teknik Özellikler

Samsung D980 Dual Standby (DuoS) Cep Telefonu

Ağırlık: 117 Gram

Ekran: 2,6 inç, 320×240 piksel

Kamera: 5 MP, otomatik odaklama, LED flaş

Video: MPEG4, H263

Ses: MP3/AAC+/MPEG4

Ofis: Document viewer

Bağlantı:  Bluetooth

Diğer: Çift hat, PC Studio, FM Radyo.

İşletim sistemi: Cihaza özel.

 

:: Samsung’un yeni telefonuyla ilgili fikirlerinizi bizimle paylaşın.

 

Bilgi İçin: Samsung Mobile Türkiye

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Samsung D980 Çift Hatlı Dokunmatik Telefon”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  761*****.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  d980 tel fiat nedir

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ben şu anda b 5702 kullanıyorum oda çift hatlı fakat hattın birinden diğerine geçiş sırasında en az 35 saniye bekliyorum ve buda benim için uzun süre arayacağım numarayı direk olarak her hangi birinden arıyamıyorum yani 35 saniye bekleyip hat seçmem gerek bu sorunu kaldırabilirse samsung daha güzel olucak boşuna 450 tl verdim bilseydim böyle bir sorunu var almazdım ve satan kişide hiçbir özelliğini bilmediği için bana yardımcı olmadı satıcısına daha detaylı bilgi sunulursa memnun olurum .saygılar umarım bu uyarılarım dikkate alınır

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bu telefon çok güzel ve ben bu telefonu sevdim

 5. SDN Okuru dedi ki:

  benim telefonum yok ondan bu siteye baktım ve benimde telefonum olucak

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bu nerde satılıyor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  neden navigasyunu yok oda olsaydı üstüne atlardım

 8. Hasan Tahsin dedi ki:

  Samsung bu yıllardır bir kaç adım geriden takip etmeyi seviyor wi-fi olmayan bu telefonu satar daha sonra wi-fi ekler telefonlar elimizde patlar. ara model yapmayı seviyor nedense bir samsung kullanıcısı olarak benim izlenimim bu.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  web kullanımı çok kötü[o]

 10. SDN Okuru dedi ki:

  baylaşılan bilgi için teşekkürler…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  fiyatının na kadar olduğunu öernmek istiyorum saygı ve selamlarım

 12. SDN Okuru dedi ki:

  şarz durumu ne kaç gün

 13. SDN Okuru dedi ki:

  2 gün önce aldm d880 kullanıcısıydım,d880 ile arasında dünya kadar fark var,özellikle kamerası muhteşem,çift sim kartta samsungdan asla vazgecmem

 14. SDN Okuru dedi ki:

  tl güzel ama babam almıyo

 15. SDN Okuru dedi ki:

  begenmedim

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Fiyat bilgisi incelememizin 9. sayfasında, ilk çift hatlı dokunmatik ekran bilgisi 4.sayfada, wi-fi eksiğini 4. sayfada bulabilirsiniz. Türkiye’de üretilen bir çift SIM kartlı Türk markası GSM telefonunun hakkını her daim teslim edebiliriz. Çin işinden kasıt 4.sayfada belirtilen sınıfa giren cihazlardır. İyi olan her markanın yolu açık olsun. Teşekkürler.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Wi-Fi eksiğini kamera ile kapatıyor, ne demek? Aynı işi yapmadıkları halde nasıl diğerinin açığını kapatabilir?

 18. SDN Okuru dedi ki:

  verilen bilgi sanırım yalnış.. dokunmatik ekrana sahip ilk çift sim kartlı cihaz be değil.. daha önceden general mobile in çıkartmış olduğu bir telefon daha vardı..

  Yani belki ikinci ama ilk değil..

 19. SDN Okuru dedi ki:

  uluslararasi markalar arenasindada birilerine yaranmak icin CIN isi filan diye laf atmayin unutmayinki kotu herzaman ***** haksiz genellemeler yaparsaniz birileride bir zaman gelir uluslarasi arenada marka olmaya calisan TURK mallarini pazara sokmamak markalastirmamak icin bunca mucadele veren TURK markalarina TURK isi ***** kime yarar getirir ki. Elestilere okey ama haksizliklara hayir………

 20. SDN Okuru dedi ki:

  fiyat?

" Samsung D980 Çift Hatlı Dokunmatik Telefon konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung D980 Çift Hatlı Dokunmatik Telefon ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung D980 Çift Hatlı Dokunmatik Telefon ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "