Okunma

Samsung da Telif Parası Ödeyecek


29 Eylül 2011 Perşembe 07:35
Samsung da Telif Parası Ödeyecek

Samsung ve Microsoft arasında yapılan anlaşmaya göre firmanın sattığı Androidli her cihaz için Microsoft‘a ödeme yapılacak.

Ödemenin sebebi olarak Microsoft‘un sahip olduğu bazı patentler gösteriliyor. Öte yandan anlaşmanın detayları açıklanmadı. Ancak Samsung da aynen HTC‘de olduğu gibi Microsoft‘a sattığı ürün başına bir bedel ödeyecek.

Bu anlaşma ile Samsung, Microsoft tarafından açılabilecek olası patent davalarının da önünü almış oluyor.

Samsung‘un sadece Galaxy S II telefonununda 10 milyon adetlik satış rakamına ulaştığı düşünüldüğünde gelecekte ciddi bir miktarın Microsoft’un kasasına gireceğini tahmin etmek zor değil.

Rakamlar kesin olarak net olmasa da HTC’nin de Microsoft’a sattığı ürün başına ödeme yaptığı biliniyor. Kesin olmayan rakamlara göre HTC ürün başına Microsoft’a 5 dolar ödeme yapıyor.

Windows Phone 7 ile akıllı telefon pazarına hızlı bir dönüş yapmayı planlayan Microsoft, en güçlü rakiplerinden olan Android işletim sistemi bir nevi iş ortağı oluyor. Çünkü satılan her üründen aldığı pay, Microsoft‘un bu işletim sisteminin doğal bir ortağı olmasını sağlıyor.

Samsung, Android işletim sistemini sadece telefonlarında değil aynı zamanda Galaxy Tab adını verdiği tablet bilgisayarlarında da kullanıyor.

:: Samsung’un Microsoft’a telif ödemesini nasıl değerlendiriyorsunuz? 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

14 yorum - “Samsung da Telif Parası Ödeyecek”

 1. limerick dedi ki:

  samsung 10 milyon adet sg2 satmis, parca basina 1 dolar odese 10 milyon dolar yapar. Diger satilan telefonlari saymiyoruz bile. Simdi samsung bu 10 milyon dolari alsa google ile birlikte bu servisin alternativini yapamaz mi 10-20 milyon yatirim ile. ?

 2. engerex dedi ki:

  Google bunun çözümünü bulur.

 3. raxetul dedi ki:

  ***** ***** />

  Galiba benzer şeyleri android için de kullandı. Ama bakmaya devam asıl sebep neymiş TCP/IP kiminmiş ***** />

  IP patenti microsoft’un değil ama şu anki biçimsiz hali ile ilgili patenti var galiba. Allah’tan thread programlama ile ilgili patenti yok dünyanın anasını ağlatırdı ***** color="Silver">

  ———- Post added at 15:10 ———- Previous post was at 14:50 ———-

  J. Allard – Microsoft
  Brian Carpenter – CERN
  John Curran – NEARNET

 4. raxetul dedi ki:

  ***** ***** />

  Galiba benzer şeyleri android için de kullandı. Ama bakmaya devam asıl sebep neymiş TCP/IP kiminmiş ***** />

  IP patenti microsoft’un değil ama şu anki biçimsiz hali ile ilgili patenti var galiba. Allah’tan thread programlama ile ilgili patenti yok dünyanın anasını ağlatırdı Microsoft.

 5. __kadıköyRAP__ dedi ki:

  TCP/IP microsofta mı ait ben bilmiyordum.

 6. raxetul dedi ki:

  Açık kaynak zaten TCP/IP ile ilgili olan patent. Açık kaynak yazılımlı cihazlar internette bağlanmasın mı yani. Protokol açık kaynak kod ile yazılıyor değişen bir şey yok yani ama protokolün kullanımından dolayı Microsoft yeni yeni ücret istiyor. Ha ben evde IP ile kontrol edilen ıvır zıvır yapacağım Microsoft’un haberi olmayacak benden de patent istemeyecek zaten Linux’çüler den isteyemiyor karşısında tak bir muhatap olmadığı için ama donanım üreticilerinden isteyebiliyor. Bu patent ile para kazanmanın aklına yeni gelmesinin sebebi ciddi bir pazar ve diğerlerine çelme takıp WinPhone7’yi yaymak. Ama bence başarılı olamayacak diğer telefonlar olması gerekenden 5 dolar pahalı diye gidip de Phone 7 almaz bir çok insan. Android baya yayıldı artık engelleyemez, vakti zamanında kendisinin Windows’u yayıp sonradan gelen Linux’ün kullanımının bireysel bilgisayarlarda Windows’u geçememesi gibi.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Kılını kıpırdatmadan demeyelim. O patentleri alabilmek için yapılan tonla arge çalışması var zamanında.

 8. Elbruz46 dedi ki:

  Tüketici için pek bir şey ifade etmiyor sonuçta 100 lerce dolar veren adam 15 dolar daha verir…

  Burada kazanan Microsoft… Sadece Tek bir model 10 Milyon satmış… Diğer modeller de toplamda 10 milyon satmış olsa 20 Milyon cihaz…

  Bu da yılda Micrsoft kasasına girecek havadan gelmiş 300 Milyon $ demek

 9. totleben dedi ki:

  Ne olacak Android Google tarafından ücretsiz dağıtılsa da lisans paralarını Microsoft toplayacak

 10. SDN Okuru dedi ki:

  limerick patent olayı patent. Anlayamamışsan bize ne? Linux yine mi araya girdi? Bu linux bitmedi mi hala?

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Anladığım kadarıyla bu firmalar WP7’li cihaz yapmak için Microsoft ile anlaşırken belirli bir oran/rakam üzerine de anlaşıyorlar. Android cihaz satıldıkça da bu oran/rakam geriliyor tabii ki. Bu artı ücret de onun diyeti gibi duruyor.

 12. MirAge42 dedi ki:

  Android’den Microsoft’a ne onu anlamis degilim.

 13. limerick dedi ki:

  E hani Android linux tabanliydi, acik kaynakti, suydu , buydu, Ne oldu simdi incilerim benim

" Samsung da Telif Parası Ödeyecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung da Telif Parası Ödeyecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung da Telif Parası Ödeyecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "