Samsung’dan bir ilk: 90 Hz OLED panel


22 Ocak 2021 Cuma 09:45
ABONE OL
Samsung’dan bir ilk: 90 Hz OLED panel

Zaman içerisinde donanımlar tarafında yaşanan performans artışları, akılı telefonlarda ve dizüstü bilgisayarlarda yüksek tazeleme hızına sahip panellerin ortaya çıkmasına neden oldu. Yüksek tazeleme hızına sahip OLED paneller, akıllı telefon pazarında bulunsa da dizüstü bilgisayar pazarında 60 Hz’in ötesine geçemediler. Samsung tarafından dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen 90 Hz OLED panel üretimine ise yakında başlanacak.

OLED paneller, daha çok üst seviye dizüstü bilgisayarlarda ve 4K çözünürlükte kullanılıyor.

Samsung, dizüstü bilgisayarlar için 90 Hz OLED panel üretimine başlıyor

Yeni üretilecek 90 Hz paneller, mevcut olan standart 60 Hz tazeleme hızına göre önemli bir sıçrama olmasa da gelecekte üretilecek 120 ve 144 Hz OLED panellerin yolunu açacak. OLED paneller, LCD panellere kıyasla gelişmiş görüntüleme açıları, doygun renkler, daha yüksek kontrast oranları ve daha iyi HDR performansı sunuyor. Ancak panellerdeki düşük tazeleme hızları, özellikle oyuncu bilgisayarlarında kullanılmasını zorlaştırıyordu.

Samsung Displays, bu yıl dizüstü bilgisayarlar için dünyanın ilk 90Hz OLED panellerini üretme planını duyurdu. Mart ayında başlanacak üretim hakkında Samsung tarafından fazla detay paylaşılmamasına rağmen, dizüstü bilgisayarlar için ilk etapta büyük miktarlarda 14 inç 90Hz OLED panellerin üretileceği belirtildi.

Samsung tarafından üretilen 90 Hz OLED panel, LCD panele kıyasla çok daha hızlı yanıt sürelerine (GtG) sahip olacak. Güney Koreli üretici, yeni OLED panelin piyasadaki en hızlı panelden 10 kat daha hızlı olduğunu belirtti. Samsung’a göre, bu hızlı tepki süresi sayesinde 90 Hz OLED panel ile 120 Hz LCD panelin aynı akıcılık performansına sahip.

90 Hz OLED panele sahip dizüstü bilgisayarların, ilk etapta yüksek fiyat etiketlerine sahip olması bekleniyor. Ancak teknolojinin yaygınlaşması ve maliyetlerin azalması ile OLED panellerin önümüzdeki yıllarda dizüstü bilgisayar pazarına yön vereceği tahmin ediliyor.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
ulaş balcı
ulaş balcı
1 ay önce

muhteşem, inşallah uçuk fiyatlarda gelmez de alırız

" Samsung’dan bir ilk: 90 Hz OLED panel konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung’dan bir ilk: 90 Hz OLED panel ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung’dan bir ilk: 90 Hz OLED panel ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  2. 2 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  3. 3 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  4. 4 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  5. 5 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  6. 6 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  7. 7 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  8. 8 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  9. 9 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  10. 10 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!