Okunma

Samsung 4 Boyut Deneyimi Sunuyor


16 Mart 2016 Çarşamba 13:00
Samsung 4 Boyut Deneyimi Sunuyor

Sanal gerçeklik teknolojilerinin her geçen gün farklı firmalar tarafından geliştirilmeye devam edildiği bir gerçek. VR teknolojilerinde sektörün büyük oyuncularından biri olan Samsung, Entrim 4D çözümüyle teknolojiyi biraz daha ilerletme yolunda gibi gözüküyor.

Ubergizmo’da yer alan Samsung’un Entrim cihazı, kullanıcılara fiziksel etki hissi sağlayan boyut çözümünü sağlayan 4 boyut teknolojisini sunacak.

Samsung’un SXSW Festivali’nde tanıttığı ürünü “ Yaratıcı Lab Entrim 4D”, VR teknolojisinin sağladığı 3 boyuta ek olarak dördüncü boyutu kullanıcılara sunma hedefine sahip olacak.

16-03/16/438063-samsung-entrim-4d-headphone.jpg

Çalışma prensibi

Temelde bireyin denge ve  hareketi ile ilgilenen 4D, bireyin göz hücrelerine elektrik sinyalleri göndererek  beyinde söz konusu fiziksek etkinin hissedilmesini sağlıyor.

Beyine gönderilen sinyaller, ekrandaki eylemleri algılayarak, yayınlanan görüntünün gerçek dünyada gibi hissedilmesine yol açıyor.

Kullanıcılar böylece, Rollercoaster görüntüsünü izlediklerinde ona biniyor gibi hissedecek; araba yarışı görüntüsünde kendi yarışıyormuş gibi bir hisse kapılacak.

Projenin yaratıcı lideri Steve Jung konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Entrim 4D’nin VR teknolojisine son derece iyi bir katkıda bulunacağını, iki teknolojinin birbiriyle bütünleşebilecek nitelikte olacaklarını belirtti.

Gelişen sanal gerçeklik teknolojileri üzerinde 4D teknolojisinin nasıl bir katkı sağlayacağı bilinmez; fakat Samsung’un attığı adım ile piyasadaki rekabet adına çok önemli bir hamle yaptığını söyleyebiliriz.

:: Samsung’un VR ile 4D teknolojilerini birleştirme yoluna gitmeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Samsung 4 Boyut Deneyimi Sunuyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bak bak bizim millete bak buraya cekyattan yorum atar. 4 boyut gozukemez para tuzagi diye. He koca samsung bunyesinde calisan mühendisler bir sey bilmiyor. Sen cekyattan yorum yaz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  gear vr gayet iyi ama hala 2k da yeterince iyi değil…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Gözlük işi hala bence emekleme aşamasında. Bir pc veya telefona bağlılık söz konusu. Henüz kendi donanımı ile çalışabilen bir şey için çok erken. Bu da hareket anlamında kısıtlama veya telefonun şarj problemi gibi şeylere sebep oluyor. Sırf bu yüzden almam. Aynı akıllı saatlerin ilk zamanları gibi bu da gelişecektir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  4. boyut diye birşey vardır ama bu görülemez. cismin aynı anda 3 boyutu görülebilir.. dolayısıyla hikaye işler, vede para tuzağı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yaw he he. Bunu bizim teyzeler test etsin

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Videoda sinyali kulaklıkla veriyorlarmış gibi geldi. Çeviride mi sıkıntı var acaba?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  tablet akıllı cep derken bide bu vr çıktı başımıza cem yılmaz ın dediği gibi seneye ne tutturursalar bunu tut teknolojisi

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Videoyu izlemeden yorum yapmıştım. Elektrik sinyalleri göze verilmiyor. 4D etkisini kulaklık sağlıyor. Bunu nasıl yaptığını anlayamadım tam olarak. Yazınızda tüm ayrıntıları herkesin anlayabileceği şekilde verseydiniz keşke.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Göze verilen elektrik sinyalleri hakkında daha detaylı açıklama yapar mısınız. Bunun göze zararı nedir?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ben gözüme elektrik verdirtmen arkadaş

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Kasıyor mu acaba 😀 ?

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung önce 2D deneyimini düzgün yapsın

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel bir adım olsa da gönlüm Oculus Riftten yana..Telefona bağımlı gözlükler pek hoşuma ***** pilini çabucak ***** bağlı sistemleri tercih ederim.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung yapar ya her yeniligin başı olabiliyor adamlar ve yenilige acik firma alicam vr zaten

 15. SDN Okuru dedi ki:

  3 boyut bitti 4. ye geçtik

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Gear vr var bende dehset bisey ya

 17. SDN Okuru dedi ki:

  İyiymiş

" Samsung 4 Boyut Deneyimi Sunuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung 4 Boyut Deneyimi Sunuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung 4 Boyut Deneyimi Sunuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "