Okunma

Samsung ile Apple davasında ilginç karar!


23 Ekim 2017 Pazartesi 22:00
Samsung ile Apple davasında ilginç karar!

2012 yılında Samsung ile Apple arasında başlayan ve Samsung’un Apple’ın üç farklı patentini ihlal ettiği iddiasıyla başlayan dava yeniden alevlendi. Görünüşe göre iki firma yeniden mahkeme salonlarına taşınacak ve oluşan maddi hasarın hesaplanmasıyla işe başlanacak.

Samsung ile Apple savaşı bitecek mi?

Teknoloji dünyasına yön veren iki devin arasındaki patent ihlalleriyle 2012 yılında Lucy Koh adlı bir savcı tarafından başlatılan dava sürecinde, geride bıraktığımız Pazar günü önemli bir karar alındı ve iki firmanın yeniden davaya katılarak Samsung’un Apple’a ne kadar ödeyeceğinin kararlaştırılmasına hüküm verildi.

Bu kararın öncesinde de davaya Amerikan Yargıtay’ı tarafından da ilginç bir müdahale gelmişti. Zira yaklaşık bir yıl önce bu patent ihlali davasının daha önceki davalarda olduğu gibi değil, farklı şekillerde değerlendirilmesi gerektiği ve bu yüzden tek bir ürün üzerinden düşünülemeyeceği belirtilmişti. Yani Samsung’un Apple’a bu patent ihlalleriyle nasıl bir maddi hasar verdiği, önceki davalarda olduğu gibi hesaplanmayacaktı.

Şimdi de Lucy Koh tarafından bir hüküm verildi ve bu hükümde, “Mahkeme, duruşmada verilen jürinin talimatlarının yasayı doğru bir şekilde yansıtmadığını ve ön yargılı talimatlar yüzünden jüri tarafından ilgili ürünün değerlendirmesini engellediğini tespit etmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Bu açıklamaların ardından Samsung kanadından da bir açıklama geldi ve “Alınan bu karara oldukça sevindik ve dört gözle bekliyoruz. Çünkü Yargıtay tarafından alınan bu kararla birlikte artık patent ihlallerinin bundan sonraki davalarda nasıl uygulanacağı tam anlamıyla değişecek.” denildi.

Apple ise şimdilik sessizliğini koruyor ve ne karar için ne de Samsung’un bu resmi açıklaması için herhangi bir şey söylemiş değil. Kısa süre içerisinde bu konuda Apple firmasından da bir açıklama geleceğini tahmin ediyoruz.

:: Samsung ile Apple arasındaki bu dava sizce nasıl sonuçlanacak?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Samsung ile Apple davasında ilginç karar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung ile Apple davasında ilginç karar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung ile Apple davasında ilginç karar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "