Okunma

Samsung’un işlemci yol haritası ortaya çıktı


27 Mayıs 2018 Pazar 23:50
Samsung’un işlemci yol haritası ortaya çıktı

Samsung’un mobil cihazlarında kullanılacak yeni işlemciler merak edilen konulardan birisi. Firmanın işlemci yol haritası ortaya çıktı. Peki yeni nesil işlemciler hangi üretim teknolojilerine sahip olacak?

Önce 7, sonra 5, 4 ve 3nm işlemci

Samsung ve IBM partnerliğinde üretilen 5nm işlemcilerin transistörleri

Samsung, yıllık olarak gerçekleştirdiği Foundry Forum etkinliğinde yeni işlemci yol haritasını açıkladı.

Firma, sırasıyla 7nm Low Power Plus, 5nm Low Power Early ve 3nm Gate-All-Around Early/Plus işlemcileri cihazlarında konumlandıracak.

7nm işlemcileri üretirken Samsung, ilk defa kullanılacak bir üretim teknolojisine yer verecek. EUV lithography ile üretilecek işlemciler, diğer üretim tekniklerine bakış daha kolay üretilebilecek. 

EUV’un açılımı, Extreme ultraviolet lithography olarak geçiyor. İşlemcilerin üretimi esnasında 13.5nm dalga boyunda çok güçlü ultraviolet ışınlar kullanılacak. Böylece çipin üzerindeki yoğunluk arttırılarak, çoklu desen ve ekstra katmanlar gibi yöntemlerin kullanılması, gerekmeyecek. 

7nm işlemciler için ihtiyaç duyulan parçalar, bu yılın ikinci yarısından itibaren üretilmeye başlanacak.

5nm LPE işlemciler, isminden de anlaşılabileceği üzere inanılmaz düşük güç tüketimi ile ön plana çıkacak. 4nm Low Power Early/Plus işlemciler, günümüzdeki işlemcilerin üretiminde kullanılan FinFET teknolojisinin son kullanıldığı işlemci olacak.

Low Power Early/Plus teknolojisine sahip olan 4nm işlemciler, küçük hücre boyutuna ve iyileştirilmiş performansa sahip olacak.

2019 ve 2020’de üretimi başlayacak işlemciler, sektöre oldukça heyecan getirecek gibi gözüküyor.

3nm işlemciler ise, Samsung’un kendi mimarisi olan GAA ile üretilecek. 2022’ye kadar üretimi planlanmayan bu işlemcilere, henüz vakit var. 

Galaxy S10‘un işlemcisi 7nm olacak

Samsung’un merakla beklenen yeni amiral gemisi Galaxy S10’un, 7nm üretim teknolojisine sahip olan Snapdragon 855 ile üretilmesi bekleniyor.

Peki bu işlemci boyutlarının küçülmesi, ne anlama geliyor?

Gittikçe küçülen işlemci boyutları ve yeni nesil üretim teknolojileri ile birlikte hem cihazlarımızın performansı artacak, hem daha uzun pil ömrüne sahip olacak hem de ısınma gibi problemlerle karşılaşmayacağız.
yazarBerkin Kayalar

Küçüklüğünden beri teknolojiyle içli dışlı olan ve en yeni gelişmeleri paylaşan Berkin, boş vakitlerinde Nintendo oyunları oynamaktan keyif alıyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Samsung’un işlemci yol haritası ortaya çıktı”

  1. bilal dedi ki:

    a3 2017 ye 515,47 mb lik sebebini anlayamadığım bi güncelleme geldi

" Samsung’un işlemci yol haritası ortaya çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung’un işlemci yol haritası ortaya çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung’un işlemci yol haritası ortaya çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "