Samsung, İşlemcisini Hazırlıyor Olabilir


30 Temmuz 2013 Salı 06:10
Samsung, İşlemcisini Hazırlıyor Olabilir

Exynos işlemci ailesiyle ARM’ın Cortex mimarilerini lisanslayarak kullanan Samsung, işlemcinin tasarımı konusunda kendisinden çok da bir şey katmıyor.

Sınırları belli olan ARM Cortex A15 mimarisi ya da başka bir mimariyi kullanan işlemcileriyle, Mali ya da başka üreticilerin hazırladığı grafik işlemcileri bir araya getiren firma, Qualcomm ve Apple gibi kendine özel geliştirmeler yaparak, Exynos ailesini geliştirmek istiyor.

Bellek ve dahili depolama birimleriyle rakiplerinin önünde hızlara geçen Samsung, bu sistemleri etkili bir şekilde kullanmanın yolu olarak kendi özel işlemcisini üretme fikrini seçti. Sektöre yakın kaynaklara göre Samsung, önümüzdeki sene kendine özel bir işlemciyi piyasaya sunacak.

      

ARM’ın ARMv8 komut setiyle beraber başlayacak yeni dalgada ben de varım demek isteyen Samsung, 64 bit desteğine ek olarak kendine has özellikleri işlemcinin içerisinde toparlayacak.

Kendi ürettiği NAND Flash yongaları en hızlı şekilde çalıştıracak ve Ext4’ten daha performanslı bir dosya sistemi üzerinde çalışan Samsung, önümüzdeki sene Android‘e gelecek olan Linux Kernel 3.8′den de en etkili şekilde faydalanmayı hedefliyor.

Günümüzde genellikle ARM’ın Mali ailesinden GPU çözümlerini kullanan Samsung, gelecekte Nvidia’nın Kepler tabanlı mobil grafik işlemcisini de lisanslayabilir. Tabi bunlar şimdilik dedikodu aşamasındaki detaylar.  Önce Mobile Kepler’in tanıtılıp, gerçekten neler yapabildiğini firmaların görmesi gerekiyor diye düşünüyoruz. Bakalım Samsung’un yeni işlemcileriyle ilgili bilgiler ne zaman detaylanacak?

:: Samsung, Apple ve Qualcomm gibi ARM işlemcileri özelleştirmeli mi?   

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
16 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Plastik işlemci yapar heralde 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

adamsin yaa. apple a bile islemci satiyolar. heyttt

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Apple’da plastik iPhone yapıyor 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Altin kaplama yapacakmis sisde nirvanaya cikar rahatlarsiniz artik

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Kimse Yazmamış ben yazıyım Çöp !

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Şimdiye kadar okuduğum en anlamlı yazı. Ancak samsung’un önünde intel’in 3D devreleri var. Eğer intel 3D mobil versiyonunu 20nm altında stabil üretebilirse kolay kolay geçilmez. Ancak pazar stratejileri bundan önce Samsung’a yeni işlemcisi için yeterli zaman kalabileceğini gösteriyor. Eğer Samsung 20nm altında üretebilirse bir süre rakiplerinin önünde seyredebilir. Bekli 10-15 yıla kadar silikonun ömrü bitebilir ancak alternatifler şu an sadece üreticiler için değil yöneticiler için de anlaşılan yeterince korkutucu bulunmakta.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

samsungun planları bence çok daha büyük.adamlar kendi işlemcisini kendi belleğini kendi yongasini ve kendi işletim sistemini hazırlayarak bu konuda kimseye muhtaç olmadan mobil platform da bu işin tekeli olmayı düşünüyor sanırım

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

bazıları çöp deyip duruyoda o çöp dedikleriyle milyonlar kazanıyorlar

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Apple gibi kendine özel geliştirmek yapmak istiyor deniyor. Apple’a bile işlemci satıyor diyen arkadaşa ***** kendi işlemcisini tasarlayıp samsung’a fason üretim yaptırı***** anlamak o kadar zormu?

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

çöp diyenler ya sony yada iphone gibi çöp kullanıyolardır kıskançlıktan ne yapacaklarını şaşırdılar 😀

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

aga bencede çöp samsung’un herşeyi çöp hatta. elimde 2 telefon var bi başka marka bi de samsung. bu iki telefondan ikisi de hemen hemen aynı tarihler arasında çıktı ve aynı anda aldım. aradan 1 yıl geçti o diğer marka telefon turp gibi samsung ise miladı doldu. bundan sonra üstüne para verseler gidip samsung almam. adamlar öyle bir ayarlıyorlarkı istersen en iyi modelini al 1- 1 buçuk yıl sonra telefon ıskartaya çıkıyo. neyse samsungun herşeyi çöp. bu böyle biline…

marancı
marancı
7 yıl önce

Tüm sistemi tek elde toplaması başarılı çözümler ortaya çıkarır.

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

İşlemci de mi polikarbonat 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

anca bileşen üretsin zaten. ne yazılımı yazılım ne arayüzü ne arayüz. hey yavrum hey. gelir kapısından başka bişey değil. doğandan ilham alıp onu da pazarlar

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Samsungun çıkardığı ne sistemini ne de bu işlemci olayını beğenemedim açıkçası

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

Apple böyle bir işin altından kalkamaz bence, kalkabilseydi şimdiye kadar çoktan yapardı. Yüksek tutmaya çalıştığı kar marjından çok fazla bir şey kaybettirmez bence böyle bir iş ama mesuliyetini şimdikinden daha çok arttırır ve benim düşüncem, Apple böyle bir mesuliyetin altına girmez.

" Samsung, İşlemcisini Hazırlıyor Olabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung, İşlemcisini Hazırlıyor Olabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung, İşlemcisini Hazırlıyor Olabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti? Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti?
  2. 2 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  3. 3 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  4. 4 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  5. 5 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  6. 6 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  7. 7 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  8. 8 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  9. 9 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  10. 10 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi