Akıllı gözlük denildiğinde ilk akla gelen firma Google oluyor. 2013 yılında bu alandaki ilk ürünü Google Glass’ı tanıtan teknoloji devi, geçtiğimiz Mayıs ayında Google Glass Enterprise Edition 2 ile karşımıza çıkmıştı.

Özellikle Apple artırılmış gerçeklik konusunda yoğun bir mesai harcarken, Samsung bu teknolojiyi çok fazla dile getirmiyor. Ancak, ortaya çıkan yeni bir patente göre Samsung katlanabilen artırılmış gerçeklik gözlüğü geliştirebilir.

Samsung katlanabilen artırılmış gerçeklik gözlüğü tanıtabilir!

Güney Koreli teknoloji devi tarafından ABD Patent ve Marka Ofisi‘ne gönderilen belgelerde, kalın çerçeveler sayesinde elektronik bileşenleri bünyesinde barındıran ve normal bir gözlük gibi görünen bir üründen söz ediliyor.

Üzerinde yer alan sensörler sayesinde gözlüğün, kullanıcının gözünü çevirip çevirmediğini sürekli kontrol edeceği belirtiliyor. Eğer hali hazırda ekrana bakılmıyorsa, bildirimler toparlanacak ve güç tasarruf moduna geçiş yapılacak.

Tabi, daha önce dile getirdiğimiz gibi patentin alınması cihazın resmiyet kazanacağı anlamına gelmiyor. Samsung gerçekten katlanabilen akıllı gözlük üzerinde çalışıyor olabilir veya neler yapabileceğine bir örnek olarak bunu patentlemiş olabilir. Bugüne kadar teknoloji devleri tarafından patenti alınan ancak günlük hayatta karşımıza çıkmayan yüzlerce ürün gördük.