Okunma

Samsung Kendi Grafik İşlemcisini Üretebilir


17 Eylül 2014 Çarşamba 10:00
Samsung Kendi Grafik İşlemcisini Üretebilir

Mobil dünyasındaki dedikoduların ardı arkası kesilmiyor. Genellikle büyük markaların piyasaya sürmeye hazırlandığı ya da gizliden gizliye geliştirdiği ürünler hakkında sızıntılar gelirken, bu kez ortaya atılan iddia bambaşka sularda yüzüyor.

Güney Koreli Samsung’un çok yakında kendi cihazlarında kullanılmak üzere, şahsi GPU (grafik işlemci) modüllerini üreteceği söyleniyor.

Şirketin bu sayede hem maliyeti kısıp, hem de üretim bandına girişteki süreyi azaltmayı planladığı belirtiliyor.

Bildiğiniz gibi Samsung uzun süredir ARM tabanlı kendi Exynos işlemcilerini geliştiriyor ve bu konudaki başarısıyla kâr etmeye devam ediyor.

Sıfırdan grafik işlemci yerine özelleştirme de olabilir

 

Samsung, Exynos işlemcilerinde ise ARM’ın Mali grafik işlemcilerini kullanmayı tercih ediyor. Belki uzun vadede özelleştirilmiş Mali çekirdekleri de kullanılabilir. Çünkü sıfırdan grafik işlemci üretmek hem çok uzun hem de çok maaliyetli bir süreç. Ayrıca bu noktada da patent engelleri devreye giriyor.

İddialar ise Güney Koreli markanın aslında uzun süredir bu planı yaptığını ve Nvidia, AMD ve Intel gibi tekellerden kurtularak kendi başına hareket etmek istediği yönünde. Pek tabii bir grafik işlemciyi sıfırdan üretmek sanıldığı kadar kolay değil. Ekonomik olarak “ev yapımı” içerikler uzun vadede hayat kurtarıcı olabilecekken, kısa süreçte grafik işlemcinin geliştirilme aşamasında ciddi bir masraf söz konusu oluyor.

İddialar Samsung GPU’sunun ne zaman kullanılabilir hale geleceğinin belli olmadığını, hatta ilk grafik işlemci modülüyle yıllar sonra karşılaşmamızın muhtemel olduğunu içeriyor.

:: Samsung kendi grafik işlemcisi ile başarılı olabilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “Samsung Kendi Grafik İşlemcisini Üretebilir”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  “Eyvaaaah”
  -Samsung kullanıcılarının tepkisi (Temsili)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  El padrinoya katılıyorum

 3. SDN Okuru dedi ki:

  samsung hangi sektöre girse kralını yapar. buda böyle olacak.

 4. LittleMonster dedi ki:

  Bu piyasada þansý yok bi arada oyun konsolu çýkartýyordu beceremedi çýktý o piyasadan aynýsý dizüstü bilgisayarlarda da oldu

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung’un çok kapsamlı bir firma, kendine üretim yapmanın yanı sıra apple ve birkaç firmayada üretim yapıyor ama kendine hemen her dönemde takoz ürünler çıkarmaktan ileri gitmiyor.

  Samsung’un tek sevdiğim yanı adında memleketimin geçmesi.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  samsung iyi kötü işlemci yapıyor da her şeyi kendine saklıyor. exynoslara custom romlar hep eksik kalıyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel anlatmışsiniz emeginize sağlık

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Unutmayın ki Apple’ın işlemcilerini bi süre önce samsung üretiyordu. Samsung bu konuda acemi bir firma değil. Samsung o kadar çok alanda yatırımları varki gpu kolayca üretecektir.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung forewor (^_-)

 10. Toughwolf dedi ki:

  Samsung HSA Foundationa bosuna uye olmadi. GPU iceren bir SoC uretmesi beklenmedik bir durum degil.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  her apple kullanıcısı da uzman mühendis oluyor arkadaş. Telefonunu açıp eline versek hangisi pil onu bile bulamaz ama buraya gelince yok samsung yok ık bık

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bugüne kadar Samsung’u taşıyan şuanda kurtulmak istediği üreticilerdi. Açıkçası kendisi üretirse ben o kadar başarılı olacağını düşünmüyorum.

 13. ConfickerBelasi dedi ki:

  ondan ace’de gpu yok yapmaya çalýþýyorlarmýþ…
  ama bir apple deðil.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  ondan ace’de gpu yok yapmaya çalışıyorlarmış…

 15. engerex dedi ki:

  Ýddialar ise Güney Koreli markanýn aslýnda uzun süredir bu planý yaptýðýný ve Nvidia, AMD ve Intel gibi tekellerden kurtularak kendi baþýna hareket etmek istediði yönünde.

  Haber bir yerden sonra masaüstü grafik iþlemcileriyle karýþtýrýldý gibi.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman galaxyler hiç kullanılamaz hale gelir. Exynos işlemciler afallayıp duruyor. Satıp m8 alıcam harbi sıkmaya başladı

 17. SDN Okuru dedi ki:

  işlemci gibi eline yüzüne bulaştırmaz umarım

 18. SDN Okuru dedi ki:

  aman kalsın room bulunmuyor exnoss a

 19. giskur11 dedi ki:

  Donaným yazýlým entegrasyonunu çok iyi seviyeye çýkarmayý amaçlýyor olabilir ileride daha hýzlý android cihazlarýný görebiliriz.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  herkes samsungu eleştiriyor ama samsung kendi işlemcisini vs üreten bir firma

 21. El Padrino dedi ki:

  Samsung ***** güzel ***** iþlemcileri Qualcommu indiriyor.

" Samsung Kendi Grafik İşlemcisini Üretebilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung Kendi Grafik İşlemcisini Üretebilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung Kendi Grafik İşlemcisini Üretebilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "