Samsung PCIe 4.0 destekli SSD’sini tanıttı


14 Mayıs 2020 Perşembe 10:02
Samsung PCIe 4.0 destekli SSD’sini tanıttı

PCIe 4.0 desteğinin yaygınlaşması ile birlikte, bu desteğe sahip SSD’ler de piyasada yer edinmeye başladı. AMD’nin X570 anakartları ile birlikte PCIe 4.0 desteğini sunmasının ardından Gigabyte, Corsair ve Adata firmaları da bu desteğe sahip M.2 SSD’lerini tanıtmıştı. Şimdi de, Samsung PCIe 4.0 destekli SSD diskini tanıttı.

PCIe 4.0 desteği ile birlikte M.2 SSD’ler, çok yüksek rastgele ve sıralı hızlara sahip olabiliyor.

Samsung PCIe 4.0 destekli SSD diski ile yüksek okuma / yazma hızları sunacak

PCIe 4.0 teknolojisi, önümüzdeki senelerin teknolojisi olarak adlandırılıyor. Bu desteğe sahip birçok donanım, önümüzdeki yıllarda hayatımıza girecek. AMD’nin X570 serisi ile birlikte, PCIe 4.0 destekli anakartlar geçen yıl piyasaya sürülmüştü. Ayrıca, şirketin bu yıl tanıtacağı B550 anakartlar da bu desteğe sahip olacak. Intel tarafında ise, 11. nesil Rocket Lake işlemciler ile birlikte bu desteği görmeye başlayacağız.

PM9A3 ismine sahip Samsung PCIe 4.0 destekli SSD ise dün yapılan OCP Sanal Küresel Zirvesi’nde duyuruldu. Ürün, Samsung’un altıncı nesil 3 bit V-NAND teknolojisini kullanıyor. Yeni SSD E1.S, M.2 ve U.2 olmak üzere üç farklı formda piyasaya sürülecek. Ürünün E1.S ve U.2 sürümleri sırasıyla 6.500 MB / s ve 3.500 MB / s‘ye kadar okuma – yazma hızlarına ulaşabilecek. Yine E1.S ve U.2 sürümleri rastgele okuma hızında 900.000 IOPS, rastgele yazma hızında ise 180.000 IOPS desteğine sahip. M.2 sürümünün aksine E1.S ve U.2 sürümleri, kurumsal piyasa içi hazırlanmış sürümler.

PM9A3, PCIe 3.0 arayüzüne kıyasla iki kat daha fazla veri bant genişliğine sahip. Buna ek olarak, SSD bünyesinde donanım hızlandırıcısına da sahip. Yeni SSD, 960 GB‘dan başlayarak 7.68 TB‘a kadar kapasite sunabilecek.

Samsung, PM9A3’ün sahip olduğu EDSFF konektörlü E1.S tasarımının endüstrinin en popüler SSD ürünü olmasını umuyor. E1.S tasarımı ile birlikte, sunucu başına daha fazla SSD eklenerek alandan tasarruf sağlanabilecek.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Samsung PCIe 4.0 destekli SSD’sini tanıttı”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Doları düşünüyorum gözlerim kapalı sonra kaldırımdan bi ötv bi kdv bir de gümrük vergisi geçiyor

" Samsung PCIe 4.0 destekli SSD’sini tanıttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung PCIe 4.0 destekli SSD’sini tanıttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung PCIe 4.0 destekli SSD’sini tanıttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "