Eski Galaxy telefonları ucuz tıbbi cihazlara dönüşüyor


09 Nisan 2021 Cuma 23:48
ABONE OL
Eski Galaxy telefonları ucuz tıbbi cihazlara dönüşüyor

Samsung şirketi Eyelike Fundus kamerasını tanıttı. Yeni cihaz, eski Galaxy akıllı telefonlarını tıbbi teşhis kameralarına dönüştürmeyi amaçlıyor.

Eski telefonları göz hastalıkları tedavisinde kullanmaya başlayacak olan Samsung, Galaxy Upcycling programını geliştirdi. Hindistan, Vietnam, Fas ve Papua Yeni Gine şu anda bu sistemden faydalanmaya başladı. Program, 2017’de üretilen, eski telefonlarda kullanmak için Güney Kore’de tanıtıldı.

Eski akıllı telefonlar, göz hastalıklarını teşhis edecek

Eyelike el tipi Fundus kamerası, bir lens ekine bağlanıyor. Kamera, göz hastalıklarını analiz ve teşhis etmek için hizmet veriyor. Bunu yapmak için eski Samsung Galaxy akıllı telefonların, yapay zekasını (AI) ve algoritmasını kullanılıyor. Hasta verilerini yakalamak ve bir tedavi reçetesi önermek için uygulamadan destek alınıyor.

Samsung Galaxy

 

Fundus kamerası, hastaların gözlerini taramak için Galaxy akıllı telefonunu kullanıyor. Diğer tedavi araçları karşısında, maliyetinin daha ucuzu olduğu lanse ediliyor. Samsung, Fundus kameranın hastaları diyabetik retinopati, glokom ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi körlüğe yol açabilecek durumlar için de tarama yapacağını iddia ediyor.

Samsung telefonları göz sağlığı tedavisini ucuza getiriyor

Şirket, Galaxy Upcycling programı kapsamında cihazı geliştirmek için Kore’deki Uluslararası Körlüğü Önleme Ajansı (IAPB) ve Yonsei Üniversitesi Sağlık Sistemi (YUHS) ile işbirliği yaptı. Ayrıca, Samsung Ar-Ge Enstitüsü Hindistan-Bangalore (SRI-B), Fundus kamera yazılımının oluşturulmasına katkıda bulundu.

Yonsei Üniversitesi Sağlık Sistemi’nden Dr. Sangchul Yoon, yeni Samsung programına ilişkin şunları söyledi:

“Birden fazla optik teknoloji ve yapay zeka kullanımının, bir Galaxy akıllı telefonun kamera performansıyla birleşimi, tıp uzmanları tarafından kullanılan bir Fundus kamerası kadar yetenekli olan, uygun fiyatlı bir tıbbi cihaz yarattı. Bu durum sadece bir sağlık problemini çözmekle kalmadı. Aynı zamanda artan bir çevresel sorunu da çözdü.”

Samsung Galaxy fundus kamerası

Samsung Galaxy Eyelike Fundus kamerası ile tedavi sırasında çekilen bir görüntü

Eyelike Fundus kamerası ilk olarak 2019’da Samsung Geliştirici Konferansı‘nda sergilendi. 2018’de Vietnam’da prototip haline geldi. O zamandan beri cihazın, 19.000’den fazla insana tedavi sürecinde yardımcı olduğu iddia edildi. Ayrıca şirket 2019’da, ülkenin uzak bölgelerinde faaliyet gösteren sağlık personellerine de 90 adet taşınabilir oftalmoskop (gözün içini incelemeye yarayan alet) tedarik etti.
yazarMehmet Tandoğan

1994 yılında İstanbul Eminönü'nde doğdum. Uzun yıllardır oyun ve teknolojiyle iç içeyim. Oyun sektörü ile ilgili birçok yerelleştirme çalışmasında yer aldım. SDN ailesi ile oyun ve teknoloji yolculuğumu sürdürüyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Saçma bence

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Çok zekice. Tebrikler

" Eski Galaxy telefonları ucuz tıbbi cihazlara dönüşüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Eski Galaxy telefonları ucuz tıbbi cihazlara dönüşüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Eski Galaxy telefonları ucuz tıbbi cihazlara dönüşüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!