Samsung, Türkiye’ye yeni telefon sevkiyatını durduruyor mu?


17 Aralık 2019 Salı 13:22
Samsung, Türkiye’ye yeni telefon sevkiyatını durduruyor mu?

Rekabet Kurumu‘nun Google için verdiği karar ve sonrasında Google’ın açıklamalarının ardından Samsung, Türkiye‘ye yeni telefon sevkiyatını durduruyor mu? Videonun hemen altındaki haberden Samsung’un yaptığı açıklamayı okuyabilirsiniz.

Yaptığımız haberlerle ve paylaştığımız video ile yakından takip ettiğimiz Rekabet Kurumu‘nun Google için verdiği karar ve sonrasında Google’ın açıklamaları Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşmüştü. Şimdi Google’ın olası ambargo uygulamasının yansımaları beklediğimizden hızlı karşımıza çıkabilir. Nasıl mı? 

Konuyla ilgili Samsung’un yaptığı açıklamayı aşağıdaki haberden okuyabilirsiniz.

Samsung, Türkiye’ye yeni telefon sevkiyatını durduracak mı?

Sektörden ismini açıklamadığımız kaynaklardan ve operatörlerden aldığımız duyumlara göre Samsung, Türkiye’ye yeni telefon sevkiyatını durduruyor ve önümüzdeki dönem yapacağı lansmanları da erteleyecek.

Bu duyuma yalanlama gelmemiş olsa da, Samsung’un yapmış olduğu açıklamada, Rekabet Kurumu’nun kararlarına göre hareket edildiği, şimdilik durdurma noktasında bir işlem olmadığı vurgulandı.

Ülkemize yeni telefon modelleri gelmeyecek mi?

Rekabet Kurumu, Türkiye’de Google’ın mevcut anlaşmalarla faaliyet gösteremeyeceği yönünde bildirdiği karardan sonra Google, Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmuştu.

Durum şu an böyle iken, yeni gelecek modellerin sevkiyatlarının da durdurulması bir o kadar doğal gözüküyor.

Görünen o ki, Rekabet Kurumu ile Google, bir anlaşma yolu bulamazsa, ülkemize ya telefonlar özel bir yazılımla, Google Play Servisleri ön yüklü olmadan ülkemizde satılacak. Ya da haberini yaptığımız gibi konuları daha yaygın bir şekilde göreceğiz.

Ülkelere göre farklı yazılımlar yapıp, Google Play Servislerini de telefonlardan çıkartmak da üreticiler için istenilen bir durum değil.

Önümüzdeki dönemde yeni Android telefonların ülkemizde legal olarak satılmama sorunu ortaya çıkabilir. Bakalım bu sorun ne kadar devam edecek?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
77 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Milyonlarca yazılımı kapsayacak ve dahi o kadar yazılımın aynen Google Play’de olduğu gibi yüklenmesini sağlayacak bir işletim sistemi kaç yılda hazırlanır ve olgunlaşır? Acaba bunun için gerekli olan teknik ve bilimsel ar-ge altyapısının çapından haberdar mıyız? Android’in gideceği bir cep piyasasında şu anda kullanılmakta olan yazılımları neyle ve nasıl yükleyeceksiniz? Mesela, bir Whatsapp veya bankacılık uygulamasını nasıl kullanacaksınız? Bazı arkadaşlar, Android’in nasıl bir derinliğe sahip olduğunu bilmeden “aman canım ne olacak?” gibi son derece bilimsel cevaplar vermiş. İşte aynen böyle devam edin. Yakında, aynen DPRK’da olduğu gibi şahsi bilgisayarlar ve özel araba bir bahaneyle yasaklandığı zaman anlarsınız. Bu ülke, adamın yatakta bile ceple oynadığı bir ülkedir. Cep telefonu dediğiniz şeyi kullandıran şey içeriktir. İçerik gittiği anda cep sektörü biter. Nokia niye battı sanıyorsunuz. Herkes Symbian’ı terk etti de ondan!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

ah kardeşim anlatamadım bende bu cahillere google ın büyüklüğünü ve nerelere kadar uzandığını. bizim o seviyeye ve kapsama cıkmamız karşında bu kadar rakip varken imkansız. çok güzel yazmışsın

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Elin şeyiyle gerdeğe girilmez. Kendi telefonunu çıkart kendi yazılımını yap. Google dans nereye kadar sürecek zannediyorsun. Nihayetinde amerikanın malı en ufak türkiye ile restleşmede olacağı bu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

hükümet bunu yaparsa o zaman bi zahmet kendileride mercedeclerden , yandaşlar range roverlardan inipde türkiyede üretilen arabalara binsinler. yada yerli oto çıkarsa onu kullansın bütün devletin tamamı . yok öyle ikiyüzlülük fedakarlığı hep halktan istiyorsunuz. yok emeklilik engeli yok ilaç, yok benzin yok asgari ücret vs vs iyileştirin yaşam standartımızı beceremiyorsanızda lütfen bırakın artık

" Samsung, Türkiye’ye yeni telefon sevkiyatını durduruyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung, Türkiye’ye yeni telefon sevkiyatını durduruyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung, Türkiye’ye yeni telefon sevkiyatını durduruyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2