Samsung TV’lerle Yayınları Kayıt Edin


12.05.2011 15:30:38
Samsung TV’lerle Yayınları Kayıt Edin

Samsung, üst seviye televizyonlarında USB Recording fonksiyonu sunuyor. Bu fonksiyon sayesinde TV yayınları USB belleğe kayıt edilebiliyor. Bu özellik esasında sadece üst seviye ürünlerde yer almıyor.

Samsung’un bazı modellerinde bu özelliğin kullanıcıdan habersiz olarak sunulduğunu biliyor musunuz? Samsung’un yaptığı tek şey, bu özelliği orta seviye ürünlerde yazılımsal olarak kapatmak. Dolayısıyla kullanıcılar, yapacakları birkaç küçük ayarla, bu fonksiyonu aktif hale getirebiliyor.

Ayarlar yapıldıktan sonra, kumanda’nın sol altındaki kırmızı tuşa basmak yeterli.

Personal Video Recorder olarak adlandırılan bu fonksiyon C650, C679 ve C6700 serisi ürünlerde yer alıyor. Kapalı olan bu fonksiyonu açmak için ihtiyacınız olan tek şey bir USB bellek ve televizyonun uzaktan kumandası.

Bu noktada dikkat edin! Bu işlemi yapmak için televizyonun servis menüsüne girmeniz gerekiyor. Bu menüyü sadece teknik servis elemanları kullanıyor. 

Dolaysıyla burada yapacağınız en ufak hata, cihaza ciddi zararlar verebilir. İşin daha da kötüsü, bu menüye müdahale ettiğinizde ürün garanti dışı kalıyor.

Hazırlık


Televizyonda daha önce yaptığınız tüm ayarları bir kağıda yazın. PVR fonksiyonu açmak için televizyonun fabrika ayarlarına dönmek zorunda kalacağız.

Bu da ister istemez yaptığınız ayarları silecek. Bu yüzden ses düzeyleri ve resim opsiyonlarını değerleri ile birlikte bir kağıda yazın. Sonraki işlem ise USB belleğinizi Fat32 formatına hazır hale getirmek.

 

Hotel Modunu Aktif Hale Getirmek

Format attığınız USB belleği, televizyonun ikinci USB girişine bağlayın. Bunu yaptığınızda televizyonun kapalı olmasına dikkat edin. Televizyonu açın ve kumandaya  “1”, “1”, “9” tuş kombinasyonuna girin.

Enter tuşuna (Kumandanın ortasında, üzerinde ok olan tuş) bastığınızda, farklı bir menü karşınıza çıkacak. Menüde Hotel Modunu bulun ve ON konumuna getirin. Bunu yaptıktan sonra televizyonu Stand-by moduna getirin.

Service Menüsünü Çalıştırmak

Televizyon kapalıyken sırasıyla Info-Menu-Mute ve Power tuşlarına basın. Bu tuş kombinasyonundan sonra Service menüsü karşınıza çıkacak. Bazı modellerde Mute-1-2-Power tuşlarına basmak gerektiğini unutmayın.

Kanal Listesini Kayıt Etmek


Service menüsünde, kumanda üzerindeki oklara basarak Control bölümünü bulun ve Enter tuşuna basın. Burdan da Hotel Option bölümünü seçin. Karşınıza yeni bir menü çıkacak. Bu menüde “Clone TV to USB” seçeneğinin üzerine gelip, Enter tuşuna basın.

Bu işlemi yaptığınızda televizyonda kayıtlı olan kanal listesi USB belleğe kopyalanacak. OK seçeneği çıktığında ise iki kere Return tuşuna basın.  

PVR Fonksiyonunu Hazır Hale Getirmek


Kumanda üzerindeki oklara basarak, menüden “Sub Option” bölümünü seçin ve Enter tuşuna basın.  Karşınıza çıkan menüde PVR Support bölümünü seçin ve ON konumuna getirin. Bunu yaptığınızda iki kere Return tuşuna basın ve ana menüye ulaşın.

Hotel Modunu Kapatmak


Ana menüden Hotel Modunu secin ve OFF moduna getirin.  Bunu yaptıktan sonra kumandadan Stand By tuşuna basın. Bu işlemler USB kayıt özelliğini aktif hale getiriyor.

TV Ayarlarını Tekrardan Yapmak


Televizyonunu açtıktan sonra  TV ayarlarını tekrar seçmek gerekiyor. Bunun nedeni de önceki işlemlerde televizyonu fabrika ayarlarına geri döndürmemiz.

Menü tuşuna basın ve çıkan menüde TV ayarlarını seçin. Hangisini kullanıyorsanız, Anten, Kablo TV ya da Uydu bağlantılarından birini seçin. Resim ve ses ayarlarını da yaptıktan işleminiz tamamlanmış olacak.  

:: TV yayınlarını kayıt ediyor musunuz? PVR özelliği televizyonlarda mutlaka olmalı mı?

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK}


 • yazarSDN Yazarı

  Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Samsung TV’lerle Yayınları Kayıt Edin” üzerine 32 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Hotel moduna 119 enter ile giremeyenler mute+119+enter deneyin olur

  2. SDN Okuru dedi ki:

   arkadaşlar 40j6370 kayıt yapıyormu bilen varsa yardımcı olursa sevinirim

  3. SDN Okuru dedi ki:

   6470 tv kayit yapmiyo bunu nasıl aktif olur

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Bu özellik ju modellerde yokmus servisi aradım onlar söyledi

  5. SDN Okuru dedi ki:

   Ju 6470 modellerinde oluyormu

  6. SDN Okuru dedi ki:

   Ju 6470 modellerinde oluyormu

  7. SDN Okuru dedi ki:

   beyler bende eu40f8000 var bunun touch kumandası var aldığımda çalışıyordu bu kumanda servis menüsünden pasif hale geldi sanırım tv yi açıp kapatmıyor sadece voic tuşu çalışıyor konu hakkında bilgisi olan var mı

  8. SDN Okuru dedi ki:

   Kumanda bozukdegil ama calismiyor oyüzden fabrika ayarlari yapamiyorum anniyan varmi tesekürler

  9. SDN Okuru dedi ki:

   ilk defa duydum

  10. SDN Okuru dedi ki:

   SAMSUNG LE40B 530 MODEL TV SERVİS MENÜSÜNE KODLARI GIRDİĞİM HALDE SERVİS MENÜSÜ AÇİLMIYOR TV DİREK AÇİLİYOR YARIN NÖBETCİYİM COCUKLAR BENİ YEMEK UZERE ACİL YARDIM İSYİYORUM

  11. SDN Okuru dedi ki:

   Şunu birde ES7000 modeli için anlatılsa mükemmel ***** özelliği olmasına rağmen ES7000 de de bu özellik kapalı kayıt yapmı***** anlatılanları yapmak istediğimde menüler Bire bir ***** başta 1.1.9 kombinasyonunda bahsedilen menü çıkmıyor 119 tvde kayılı hangi kanal varsa o açılı***** yaptığımda ilgili menü geliyor ama bu seferde burdaki anlatılan menülerdeki seçenekler farklı.Birde 7000 modeli için anlatılsa çok güzel olacak

  12. SDN Okuru dedi ki:

   Televizyon uydu sistemine türkce kanallarına sıralayamiyorum bana yardım edecek lazım

  13. SDN Okuru dedi ki:

   bu şekilde yapıcaksın
   Mute
   1
   1
   9
   Enter

  14. SDN Okuru dedi ki:

   Arkadaşlar Tv kanal kayıtı için uyumlu ama tvyi açıp kumandaya “1”, “1”, “9” tuş kombinasyonunu giriyorum ama 9 u yazdığım an değişyor. Onaylama izin vermeden değişiyor sorun nedir anlamadım? Yardım eder misiniz?

  15. SDN Okuru dedi ki:

   hoppala olan bir özelliği açınca garanti dışı kalma saçmalığı ne ya 3.5 milyar verdik tvye bunuda yapalım bi zahmet
   ayrıca nette dsmart ve digiden kayda alınmış filmler diziler paylaşıyor dsmart ve digide kullanılamaz demek milleti kandırmak sadece

  16. SDN Okuru dedi ki:

   arkadaşlar bu çinliler çook dolapbazzz ama biz çözerizzz bende samsung lcd tv var usb movie divx bile oynatmaz dediler bi ayar ladım ankara havası bile oynatıyorr 🙂

  17. SDN Okuru dedi ki:

   119 a bastığında tv açılan arkadaş tv anten ayarı dış anten değil kablo olarak ayarla olur

  18. SDN Okuru dedi ki:

   samsung müsteri hizmetlerile görüsmemde sadece kablolu yayınları kayıt edemilirsiz denildi d smart digitürk uydu yayınları olmuyormus :((

  19. SDN Okuru dedi ki:

   Şimdi bu ayar, tv yayınını usb ye kayıt etmek içinmi. çünkü 40d550 tv de sağdece anten vs. ayarları normal olarak usb ye kayıt edebiliyorum.

  20. SDN Okuru dedi ki:

   119 a basınca tv açılıyor başka bışey olmuyor

  21. SDN Okuru dedi ki:

   USB belleğe Fat32formatı nasıl uygulanır.

  22. SDN Okuru dedi ki:

   kayıt yapıyor iyide pcye atılmıyor yani pek bir şeye yaramaz

  23. SARKAT dedi ki:
   Alex1024 Nickli Üyeden Alıntı
   Şimdi servisi aradık, adam diyor ki C650 ve C6000 de bu özellik açıkmış, ve sadece HD yayınlarında çalışıyor dedi… HD yayını olup da deneyebilen varmı? Sanırım bu Kablolu TV nin HD kanalları için geçerli, HDMI girişi içinde geçerli mi bilmiyorum. Burada anlatılanları yaparsak sanırım bütün yayınlar için geçerli değilmi?

   Bizede bu özellik c650 yok dedi. ,bunlar dalga mı geçiyor bizle. Başka bir arkadaşıma da bu özellik var ama Türkiye de açmıyoruz demişler..

   Toplu şikayet etmek lazım

  24. SARKAT dedi ki:

   Fark etmemesi lazım aslında. Peki bu özellik nasıl açık, nasıl anlı***** />

   d-Smart kullanıyorum TV açıkken REC tuşun abasınca bir halt olmuyor.

  25. Alex1024 dedi ki:

   Şimdi servisi aradık, adam diyor ki C650 ve C6000 de bu özellik açıkmış, ve sadece HD yayınlarında çalışıyor dedi… HD yayını olup da deneyebilen varmı? Sanırım bu Kablolu TV nin HD kanalları için geçerli, HDMI girişi içinde geçerli mi bilmiyorum. Burada anlatılanları yaparsak sanırım bütün yayınlar için geçerli değilmi?

  26. maksimus01 dedi ki:

   Ben Açtım ve Gayet Sağlıklı Çalışıyor. Sorun Yok. Kayıt Özelliği Yanında Time Shift Özelliğide Kazanıyor. Tabi Bu Arada Sürekli Bir HDD ve USB Bellek Takılı Olması Gerek.

  27. adoganses dedi ki:

   benim tv de C650, valla sanki sakata gelecekmişim hissine kapıldım, servis açarmı acaba.

  28. engerex dedi ki:
   SARKAT Nickli Üyeden Alıntı
   Çok faydalı olmuş. Bende C 650 var. Fabrika ayarlarına dönüş TV kapalıyken oluyor.

   Ama ben yinede servise makaleyi referans gösterip bilgi alcam ve servise açtıracam bu özelliği, sonra sakata ***** />

   Yoksa süper bi ö*****

   Açacaklar mı? Bu bir pazarlama stratejisi.

  29. SDN Okuru dedi ki:

   çok iyi bir özellik süpersiniz ya…

  30. SARKAT dedi ki:

   Çok faydalı olmuş. Bende C 650 var. Fabrika ayarlarına dönüş TV kapalıyken oluyor.

   Ama ben yinede servise makaleyi referans gösterip bilgi alcam ve servise açtıracam bu özelliği, sonra sakata ***** />

   Yoksa süper bi özellik.

  Yorum yazın

  Geri bildirim